العربية English דף הבית הצעות מיוחדות הזמנות / מחירון חפש 
                 


אודות על עלים מוצרים מאמרים חדשות וארועים מודעות סביבתית שאלות נפוצות קישורים פעילות מינה פארן צור קשר
חקלאות אורגנית
שומרים על הסביבה
סחר הוגן
צדק חברתי
הרשם לקבלת עדכונים
צדק חברתי
מה בין צמחי מרפא לצדק חברתי?
 
גם לצמחי מרפא יש נגיעה לצדק חברתי.   - הכיצד?
 
א. לרשויות השפעה רבה על מחיר המוצרים המיוצרים מצמחים ושירותי הרפואה האלטרנטיבית. להלן מספר דוגמאות: הרשויות קובעות את עלויות מתן רשיונות היבוא, מכסים, ומיסים. הידעתם שלכל צמח המיובא לישראל, לכל ספק (יצרן) בנפרד, ובכל שנה מחדש, יש צורך לשלם מס למשרד הבריאות? שערו בנפשכם מהן העלויות הנדרשות בחברה העוסקת ביבוא מאות צמחים, ממספר מקורות. אילו מדובר היה במשמעות הכספית בלבד, ניחא,אך לא זו בלבד. יבואני המזון (ולא רק צמחי מרפא) מתמודדים היום עם יישום ביורוקרטיה דרקונית ורודנית של פקידים בנמלי הים והאויר. כתוצאה מהצבת דרישות וחסמים למיניהם, מתארך מאוד זמן היבוא ומתייקר, מגדיל את הוצאות היבואנים, ומעלה באופן טבעי את מחיר הצמח לצרכן. להערכתי, אחראית "רגולצית יתר" ומחסומים שונים המוצבים לפני היצרנים על 25% לפחות ועד ל50% ממחיר המוצר הסופי. ניתן היה לחסוך חלק ניכר מהוצאות אלה ע"י קביעת נוהלים חדשים ויעילים יותר, בשיתוף ארגוני הצרכנים, המטפלים והיצרנים.
 
ב. בתחום אחר - הסמכת מטפלים ברפואה אלטרנטיבית ובתחוח צמחי המרפא בפרט, מונע משרד הבריאות הכרה במטפלים ובמקצועות הטיפוליים. אי הכרה זו מונעת את הגישה לציבור, מחד גיסא, למרבית מקצועות הרפואה המשלימה בבתי החולים. ומאידך, משאירה את המטפלים "בתחום אפור" שבו מקצועם אינו מוכר, ולרוב גם אינו מבוטח כראוי.
 
השימוש הבטוח בצמחי מרפא כחלק מרפואה עממית, שורשית, בגישה של טיפול עצמי או בהכוונת מטפל, ע"פ מסורת או בהתאמה למידע עדכני ומחקר מודרני, הוא זכות בסיסית שיש לשמר ולטפח. רשויות השלטון צריכות להיות מופקדות על הגנת זכות זו, כמו זכויות אחרות.  במציאות של 2011, בישראל כמו גם במספר מדינות אחרות בעולם המערבי, זכות זו לא זאת בלבד שאינה מוגנת, כי אם לעיתים קרובות מאוימת על ידי ממסד ביורוקראטי, לעיתים קרובות גם ממסד רפואי, ותעשיה של תרופות ושירותי בריאות. רשויות השלטון "מחזיקות את היד על השלטר" בכל הנוגע לקביעת מיני הצמחים שניתן להשתמש בהם, אופן ייצור תכשירים מצמחים, ואופן השימוש בהם, תוך התעלמות מעמדת הציבור, ארגוני צרכנים או ארגונים מקצועיים.  במשטר רגולטורי שבו קיימת רגישות לצדק חברתי, יהיה לגופים אלה יצוג בכל עת של תיקון תקנות, מענה לבעיות וכו'.
 
הרשויות קובעות גם את הדרישות הנלוות לכל תכשיר או צמח, דהיינו: מסמכים, בדיקות מעבדה וכו'. לעיתים קרובות, התקנים המונהגים בישראל לגבי צמחים הנמכרים בחנויות טבע הם חמורים מאלה הנהוגים בבתי מרקחת באירופה, וערכי הסף בבדיקות המעבדה חורגים וחמורים לעיתים קרובות מהדרישות הנהוגות המדינות המערב.
 
האם כל אלה הם סימניה של מדיניות מכוונת? עלינו להיות ערים לאיומים על זכותנו לשימוש בטוח ומוכר בצמחי מרפא, ולצאת להגנתה בעת הצורך. הבה נבהיר: מצד שני, אין עוררין על זכותו, אף חובתו של השלטון לבקר שימוש בלתי בטוח, למנוע הטעיית הציבורו ולמנוע ייצור בתנאים שאינם נאותים. נצא לתמוך בחובה זו, ולמחות כנגד הגבלת הנגישות לצמחים ולרפואה משלימה.
 
נדרוש:
 
     * התייעלות הממסד וחסכון בעלויות.
     * שקיפות ציבורית בהחלטות ובניהול.
     * שיתוף הציבור בקביעת מדיניות.
     * הקצאת  תקני כח אדם לשיפור השירות.
     * הקצאת תקציבי מחקר לקידום השימוש הבטוח בצמחי במרפא.
     * שינוי במדיניות הקשורה לרפואה משלימה בכלל וצמחי מרפא בפרט.
 
 
 
לתגובות: peretz@al-alim.co.il
 
 

 

ספירות מלאי
בשבוע שמתחיל ב-29.12.19 צפויים ב"על עלים" עיכובים בהכנת הזמנות ובמשלוחים, עקב ספירות מלאי וחופשה ב-1.1.19. אנחנו נשתדל לקצר ככל האפשר את זמן ההמתנה. מודים להבנתכם! שנה אזרחית 2020 מוצלחת ובריאה!
שירות לקוחות.

לידיעה המלאה >

קורס צמחי מרפא ורוקחות טבעית במרחב נשימאיה - בהנחיית בועז צור
זו ההזדמנות שלך להתחבר לאדמה ולמתנותיה. להכיר צמחי מרפא שגדלים סביבנו בגליל,
ללמוד שיטות גידול וטיפוח בערוגה הביתית וליקוט בטבע וכיצד להפיק מגוון רחב של מרקחות טבעיות לטיפוח וריפוי טבעי.
לידיעה המלאה >

קבלת עדכונים
הרשם/י לקבלת מידע לתיבת הדואר שלך - על מבצעי החודש, חדשות על עלים וארועים!
לידיעה המלאה >

אין צורך לחפש בחו"ל!
שמחים לבשר לכם על המוצרים החדשים שלנו בקישור: http://lp6.me/Ua93s
ואם תרצו לשוחח, הרימו טלפון ונשמח לספר עוד... 04-6464848

ימים יפים וקיץ נעים!
צוות על עלים

לידיעה המלאה >

קורס לקטי רפואה עם דרור דראמי
נפתחה ההרשמה לקורס לקטי רפואה עם דרור דראמי
קורס שנתי ביער בן 12 מפגשים להכרת עשרות צמחי מרפא מקומיים ולחיבור אל תבונת היער והצמחים.
ללמוד את הצמחים ביער.
לידיעה המלאה >

עלה מעל עלים ספט-אוק 2019
ערב ראש השנה
שלום עליכם וסלאם עליכום!
סימנים ראשונים של סתיו מבשרים שאפשר להירגע, ולו במעט, מחום הקיץ וממהומת הבחירות.
לידיעה המלאה >

הצעות מיוחדות