על מינה פארן מאמרים צור קשר
מאמרים חדשים
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Nattokinase אנזים פיברינוליטי המסייע לדילול הדם - Nattokinase אנזים פיברינוליטי המסייע לדילול הדם
>>גרסת הדפסה
Nattokinase אנזים פיברינוליטי המסייע לדילול הדם
עודכן ב: 12.07.11
 
נאטוקינאז הוא אנזים בעל פעילות פיברינוליטית, המופק ממזון יפני מסורתי הנקרא Natto.
מייצרים את הנאטו מזרעים של סויה העוברים תסיסה ביחד עם החיידק Bacillus natto. מוסיפים את החיידק לזרעי הסויה המורתחים. האנזים נאטוקינאז נוצר כתוצאה מהפעילות של החיידק על הזרעים.
הנאטו הוא מזון מקובל ונפוץ ביפן למעלה מ-1000 שנה. כ-200.000 טון של נאטו מיוצרים ביפן כל שנה. לעתים קרובות אוכלים אותו בארוחת בוקר ביחד עם אורז או עם סוג מיוחד של סושי. הוא נאכל גם עם מרק מיסו, ויש המכינים ממנו גלידה (1).
האנזים נאטוקינאז התגלה על ידי Hiroyuki Sumi ב-1980. הוא עבד באוניברסיטת שיקגו על מרכיבים טבעיים הממיסים קרישים שעלולים לגרום לשבץ לב או לאירוע מוחי. הוא בדק יותר מ-170 מזונות שונים מתוך תקוה למצוא בהם מרכיבים ממיסי קרישים (2). הוא מצא בנאטו את הפעילות שחיפש הוא הניח קריש של פיברין בצלחת פטרי, טפטף עליו נאטו, והשאיר אותו לאינקובציה ב-37 מעלות. הקריש התמוסס בהדרגה, עד שנעלם אחרי 18 שעות. Sumi נתן לו את השם נאטוקינאז (1).
פעילות הנאטוקינאז דומה לזו של הפלסמין. הוא ממיס באופן ישיר את הפיברין, וממריץ ייצור של פלסמין (3). פיברין הוא חלבון הנוצר בדם כתוצאה מפגיעה או פציעה, והוא מגן מפני איבוד דם מוגזם. קריש עלול להיווצר במצבים מסוימים גם ללא פציעה.אם הפיברין מצטבר לאורך דפנות כלי הדם נוצרות חסימות המאיטות את זרימת הדם. חסימות עלולות להגרם בעורקים, בורידים ובמערכת הלימפה. גוף האדם מייצר אנזימים המונעים התהוות של קרישים. החשוב שבהם הוא הפלסמין המפרק את הפיברין.
הפעילות הפיברינוליטית של נאטוקינאז עולה על זו של הפלסמין. הוא מגביר יצור של מרכיבים אנדוגניים נוספים הממיסים קרישים, כגון, pro,urokinase.
כאשר הפיברין מתפרק עולה רמת המרכיבים הנוצרים על ידי דגרדציה של פיברין, כגון, EFA- euglobulin fibrinolytic activity ו-FDP-fibrin degradation products. התאים האנדותליאליים ותאי הכבד מייצרים אנטיגן TPA-tissue plasminogen activator. העליה בגורמים האלה ניתנת למדידה, והיא איפשרה לחוקרים לאשר את פעילות הנאטוקינאז, ולקבוע שהיא נמשכת 8-12 שעות (4).
נערכו 17 מחקרים על פעילות נאטוקינאז, שהוכיחו שהוא מסייע להרחיק קרישים מכלי דם ולהוריד לחץ דם. רוב המחקרים נערכו על חיות מעבדה. שני מחקרים קטנים נעשו על בני אדם (3). המינון שקבלו המשתתפים היה ארבע קפסולות של 250 מ"ג ליום. זה המינון המומלץ לאנשים שרוצים להתנסות בטיפול בנאטוקינאז.
במחקר אחד שנערך ביפן נבדקה יעילות של נאטוקינאז כממיס של קרישי דם בעינייים. הקרישים עלולים להגביל את הראייה ולגרום לעיוורון. המשתתפים חזרו לראייה נורמלית בתוך 10 ימים (5). הם נבדקו אחרי חודשיים ולא היו מימצאים פתולוגיים (5). 
בטיחות: נאטוקינאז בטוח במינון המומלץ.
 אינו מומלץ בהריון והנקה.
אינטראקציות עם תרופות: עלול לגרום לדילול יתר של אדם אם נלקח ביחד עם תרופות מדללות דם, כגון, אספירין או קומדין.
ד
מקורות
 
1.   Sumi H. Hamada H. Tsushima H. et al. A novel fibrinolytic enzyme (nattokinase) in the vegetable cheese Natto. Experienta 1987, Oct. 15, 43: 1110-1111.
2.   Prevent heart attack and stroke with potent enzyme that dissolves deadly blood clots in hours. Health Sciences Institute, March 2002.
3.   Sumi H. Hamada H. Nakanishi K. et al. Enhanement of the fibrinolytic activity in plasma by oral administration of nattokinase. Acta Haematol. 1990, 84(3): 139-143.
4.   Sumi H. Structure and fibrinolytic properties of Nattolinase. Interview with Doctor of Medicine Hiroyuki Sumi. Japan Bio Science Laboratory Co. Ltd.8.
Holsworth R. Nattokinase and Cardiovascular Health. Special Report 2002, p.2