על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
נוגדי חימצון במזון, ד"ר מינה פארן
חימצון-יתר עלול להיות אחד מן הגורמים להתפתחות של מחלות כרוניות וניווניות. הרדיקלים החופשיים עלולים להזיק לחלבונים, שומנים ו-DNA. לגוף האדם יש אמנם אנזימים וויטמינים המנטרלים רדיקלים חופשיים, אבל יעילותם אינה מושלמת (1). חמצון יתר קשור למחלות לב (2), סרטן (3), אלצהיימר (4), פרקינסון (5) וכן לתהליכי הזדקנות (6).
פירות, ירקות ואגוזים הם נוגדי חמצון. גורמים רבים משפיעים על פעילותם, כגון, הזנים השונים, תנאי הגידול, הקטיף, עיבוד המזון, האחסנה ועוד.
ישנן כמה שיטות הבודקות את יעילות הפעילות נוגדת החמצון. אחת מהן בודקת את ספיגת הרדיקל החמצני – oxygen radical absorbance capacity - ORAC

לקריאה...
נוגדי חימצון לפעולת המוח, ד"ר מינה פארן
רדיקלים חופשיים נוצרים בגופנו באופן קבוע ביחד עם הפעילות הכימית היום-יומית המתרחשת בגופנו, כגון, נשימה, חילוף חומרים, פעילות של מערכת החיסון, וריאקציות אנזימטיות הפועלות לפי מנגנון של חמצון-חיזור. הרדיקלים החופשיים מפעילים מנגנוני שרשרת שעלולים לגרום נזק לשומנים שבקרומי התאים, לחומצות הגרעין, לחלבונים ולחומצות האורגניות. הם עלולים לפגוע בחדירות הסלקטיבית של קרומי התאים, להגביר חדירות של כלי דם נימיים, לפגוע בזרימת הדם, לגרום למוטציות בתאים, ולעורר תהליכים גורמי סרטן.
כל תאי הגוף עלולים להפגע על ידי הרדיקלים החופשיים, אולם ישנם תאים ורקמות שהם רגישים במיוחד, ביניהם, תאי המוח, הרישתית, וכלי הדם הנימיים.
מחקרים שנערכים לאחרונה מצביעים על הנזק שנגרם למערכת העצבים מהרדיקלים החופשיים, הגורמים לפגיעה בכושר הקוגנטיבי עם התקדמות הגיל.

לקריאה...
מערכת העצבים, ד"ר מינה פארן
מערכת העצבים היא רשת מאורגנת של סיבי עצבים ומרכזי עצבים שתפקידה לקשר את האדם אל סביבתו ולתאם בין מערכות הגוף.
היא קולטת גירויים מהסביבה החיצונית והפנימית באמצעות אברי החושים, מעבדת אותם ומגיבה עליהם.
היא מקיימת קשר קבוע בין חלקי הגוף השונים ומתאמת בין הפעולות השונות, מפקחת על פעילות הבלוטות ההורמונליות באמצעות השולט בהיופיזה, ומגיבה במהירות רבה על כל מצב של סכנה.

מערכת העצבים בנויה משלשה חלקים:
1. מערכת העצבים המרכזית, הכוללת את מוחות הגולגולת ומוח השדרה.
2. מערכת העצבים ההיקפית, המורכבת מסיבי עצב תחושתיים.
3. פעולה. מערכת העצבים האוטונומית המעצבבת את אברי הגוף הפנימיים. המערכת כוללת סיבי עצב שבקצותיהם אברי חישה הקולטים גירויים, או אבר מבצע , effector, המבצע, המבצע פעולה.

לקריאה...
שמנים נדיפים המעכבים גידול של קנדידה, ד"ר מינה פארן
מטרת המחקר היתה לקבוע אילו שמנים נדיפים, ומרכיבים בודדים המצויים בשמנים הנדיפים, מתאימים לטיפול בזיהום עם קנדידה, מבלי לפגוע בפלורה הנורמלית של הגוף.
המחקר נעשה in vitro. החוקרים בדקו צמיחה של שני מינים של קנדידה Candida albicans
ו- Candida glabrata בנוכחות השמנים הנדיפים הבאים: Melaleuca alternifolia
Mentha spicata, Rosa spp., Mentha piperita, Cymbopogon martinii, Lavandula angustifolia, Myristica fragrans, Satureja montana
Cymbopogon citratus, Pelagonium spp., Eucalyptus citriodora, Coriandrum sativum
Cinnamomum spp.

לקריאה...
וירוס CMV, ד"ר מינה פארן
Cytomegalovirus (CMV)
CMV הוא אחד הוירוסים השכיחים ביותר. הוא נפוץ בכל האזורים הגיאוגרפיים ובכל שכבות החברה. זהו אחד מהוירוסים המועברים לעובר.
אחרי שאדם נדבק על ידי הוירוס נשאר הוירוס לתמיד בגוף, בדרך כלל במצב רדום. הוירוס מתפרץ רק אם יש ירידה בפעילות של מערכת החיסון.
זיהומים עם CMV עלולים להיות בעייתיים לנשים בהריון, לאנשים שעוסקים בטיפול בילדים, ולמקרים של כשל חיסוני, כגון, לחולי איידס או למושתלי איברים.
CMV משתייך לקבוצת ההרפס.
הוירוס עלול להופיע בנוזלי הגוף במקרים של זיהום. ניתן למצוא את הוירוס ברוק, בשתן, בדמעות, בנוזל הזרע ובחלב אם. נוזלים אלה עלולים לגרום להדבקה, במגע קרוב לנושא הזיהום או לנוזלי הגוף שלו.
שטיפת ידים אחרי החלפת חיתולים לילד, או אחרי טיפול באדם הנושאCMV יכולה למנוע העברה של הוירוס.

לקריאה...
צמחי המכשפות, ד"ר מינה פארן
שבעה אנשים יושבים על שרפרפים נמוכים עשויים מעץ. ממול יושב השמאן סולאנג' טאיו. התלמידה שלו, רוזנה, לוחשת שהוא כבר בן למעלה מ-90. שני נרות דולקים בחדר, והם המקור היחידי לאור. השמאן מחלק לכולם סיגריה, שהאידיאנים מכינים בעצמם ממין של Nicotiana. החלונות סגורים ווילונות מכסים אותם. הסיגריות מעלות עשן שחור, האויר דחוס והריח של הסיגריות מכביד על הנשימה. המשתתפים צמו במשך היום. בין ההוראות שקבלו היתה הוראה לא לשתות שום משקה שחור, כדי שלא יראו מחזות שחורים ומפחידים.
השמאן מביא אל מרכז המעגל מגש קטן, ובו קנקן עם משקה וכמה כוסיות פלסטיק קטנות. הוא מערבב את הנוזל עם מקל עץ, תוך כדי שירה ותפילה.הוא מביט בנוכחים ויוצק אל הכוסיות כמויות בלתי שוות מהנוזל.
הוא קם, נכנס אל מרכז המעגל, מרים את ידיו ופונה אל ארבעת הכיוונים. בכל אחד מהם הוא קורא לרוחות שבכל אחד מהכיוונים להצטרף לטקס. הוא פונה אליהן בדיבור ושירה, מעין תפילה.
הוא מחלק את הכוסיות לנוכחים, ומעריך את הכמות המתאימה לכל אחד. כמה מהמשתתפים יקבלו כוסית או שתים נוספות במשך הערב, אחרים יאלצו להסתפק במנה הראשונה שקבלו.
הוא שותה בעצמו כוסית כפולה, ומסביר למשתתפים שכל החושים יעשו חדים יותר, והם יוכלו לשמוע קולות שאינם נשמעים, לראות ראייה בהירה אל האין סוף, לחוש את המגע עם הרוחות. הנפש יכולה להשתחרר מהגוף, ללכת אל עולמות עליונים ולבסוף תחזור. הנפש המשוחררת, משחררת את האדם מהמציאות היום-יומית , מביאה אותו למחוזות נעלמים, ומאפשרת לו ליצור קשר עם הקדמונים. הוא גם מסביר לנו שלשמאן יש יכולת להשפיע על המראות שנראה, ושהוא יכל להזמין את אלה שיופיעו אצלנו.
כל אחד יוצא למסע הפרטי שלו, והשמאן שר מדי פעם שירים מיוחדים לטקס. הוא מודה לצמחים שעוזרים לו לעשות את הטרנספורמציה ולרוחות שהתקשרו אתו. מאוחר יותר יצטרפו המשתתפים לשירה, וחלק מהם רוקדים ללא הפסקה במשך שעות.
המקום הוא איקיטוס בצפון פרו, והמשקה הוא Ayahuasca – המטפס של הנפש.

לקריאה...
פטריות רפואיות, ד"ר מינה פארן
הפטריות נחשבות לסדרה מיוחדת בתוך ממלכת החי. הן חסרות כלורופיל ואינן מטמיעות. הפטריות זקוקות למזון אורגני, ונימנות עם היצורים ההטרוטרופיים. על פי דרך הזנתן, ניתן לחלק אותן לשתי קבוצות עיקריות:
פטריות רקב או פטריות ספרופיטיות (saprophyte)
אלה הן פטריות הניזונות מרקבובית, שמקורה בשיירי צמחים ובעלי חיים נרקבים. חשיבותן רבה במחזור החיים בטבע. בשיתוף עם חיידקים הן מפרקות חומרים אורגניים המצויים בשרידים של בעלי חיים וצמחים. בכך הן מעשירות את הקרקע בתרכובות אורגניות פשוטות ובמינרלים הקשורים אליהן.
מצויות גם פטריות רקב הגורמות למחלות צמחים ונזק לחקלאות.
פטריות טפיליות
אלה הן פטריות המתרבות על בעלי חיים או צמחים. הן שולחות קורים לתאים של המאכסן, ויונקות ממנו את החומרים הדרושים להן.
פטריות טפיליות שכיחות אצל האדם על העור, מתחת לצפורניים, בגרון, בווגינה, במערכת העיכול ובכל מקום.
מינים אחרים הם טפילים בחלקים שונים של הצמחים וגורמים נזק רב לחקלאות.
חזזיות
אלה הן פטריות החיות בסימביוזה עם אצות. הפטריות מקבלות מהאצות מזון אורגני, ואילו האצות מקבלים מהפטריה תוספת מים ומלחים. ישנן פטריות החיות בסימביוזה עם שורשי צמחים עילאיים. האורניה המצויה, לדוגמה, חיה בסימביוזה עם שורשי אורן ירושלים.

מבנה הפטריות פשוט ופרימיטיבי. אין בהן דיפרנציאציה לשורש, גבעול ועלה. אין להן צינורות הובלה למים ומזון, ואין להן פרחים, פירות וזרעים. הן מתרבות על ידי נבגים הנוצרים בכמת גדולה מאוד, ומופצים בדרך כלל על ידי הרוח.

הפטריות נפוצות על פני כל כדור הארץ. רבות ידועות כפטריות מאכל, לחלק מהן יש שימוש רב בתעשייה וברפואה. בתרבויות שונות במזרח אסיה מרבים להשתמש בהן שימוש רפואי. סגולותיהן הרפואיות היו ידועות ברפואה הסינית, היפנית, וכן בארצות אסיאתיות אחרות מזה אלפי שנים. המחקרים הנערכים בשנים האחרונות מוכיחים את חשיבותן הרפואית.

לקריאה...
צמחים אדפטוגניים, ד"ר מינה פארן
תאוריות שונות הוצעו במשך השנים שניסו להסביר כיצד פועלים הצמחים האדפטוגנים.
המסקנות של המחקרים שנעשו בשנים האחרונות הן שצמחים אדפטוגנים פועלים על הציר היפותלאמוס-היפופיזה-אדרנל (2). הם מגבירים את הכושר לעמוד בלחץ פיזי, סביבתי או רגשי, מסייעים לאיזון המערכת האנדוקרינית, העצבים והחיסון.
במאמר מובאת סקירה קצרה של אדפטוגנים ידועים.

לקריאה...
זיכרון, ד"ר מינה פארן
מיני המרוה, כמו גם הרוזמרין, נחשבו בתרבויות שונות לצמחים המסייעים לשיפור הזכרון, ומונעים איבוד זכרון. מייחסים פעילות זו לפלבנואידים שהם נוגדי חמצון, מגינים על קרומי התאים מפני הרס העלול להגרם על ידי הרדיקלים החופשיים, ומאפשרים זרימה תקינה של דם אל תאי המוח.
לאחרונה, נעשו מחקרים על השפעת מיני מרוה על הזכרון, ועל האפשרות להעזר בהם לטיפול באלצהיימר.

לקריאה...
השרירים והשלד, ד"ר מינה פארן
הפרעות של השרירים והשלד הן בין הסיבות העיקריות לכאבים כרוניים ולנכות.
מערכת השרירים והשלד פגיעה לטראומה, ורגישה במיוחד לדלקות מקומיות וסיסטמיות. דלקת חריפה, או נזק ברקמה, עלולים להפוך לפגיעה כרונית בגלל תנועה מתמדת או לחץ מיכני.
ההפרעות מתבטאות בשרירים, עצמות או מפרקים.
המפרק הוא מקום מפגש בין שתי עצמות, כגון, המרפק , הכתף, הברך, הירך וכו'. ישנם מפרקים המאפשרים תנועה של 180 מעלות, ויש המאפשרים תנועה של 360 מעלות.
המפרק מכיל רפידת סחוס, ומנגנון סיכה של נוזל חלקלק בתוך נדן רך, הידוע בשם המימשח. קישורים וגידים מהדקים את המיפרק.
הקישור הוא חיבור סיבי בין העצמות מכל צד של המפרק. קרע בקישור נקרא נקע.
גיד הוא הקצה המיתרי של שריר המחבר אותו לעצם.
רוב מחלות השרירים והשלד גורמות לכאבים כרוניים ופגיעה בתפקוד, מבלי להשפיע על תוחלת החיים.
רובן פוגעות באנשים מבוגרים יותר מאשר בילדים. בחלק מהמחלות נשים נפגעות יותר מגברים, בעיקר נשים לאחר גיל הפוריות.
הכאב נגרם משגרון של העצם, מדלקת, ממתיחה או לחץ הנגרמים ע"י פגיעה בעצם, משחיקה ועוד.
דלקת מאופיינת ע"י חום, אודם, נפיחות וכאב.
החום והאודם נגרמים מהתרחבות של כלי דם קטנים באזור הפגוע, הגורמים לזרימת דם מוגברת.
החדירות של כלי הדם עולה כחלק מהתהליך הדלקתי, וזה גורם לנפיחות. גורם נוסף הוא ניקוז גרוע כתוצאה מעליה בייצור הפיברין, התוחם את אזור הדלקת.
מחלות ניווניות הקשורות למערכת זו פוגעות בתנועה ובתפקוד, ועלולות לגרום לנכות.

לקריאה...
ניורוטרנסמיטורים, ד"ר מינה פארן
תאי גליה (Glia)
מקור השם גליה הוא glue דבק. מספרם במוח עולה פי 10 עד פי 50 בהשוואה למספר תאי העצב במוח. הם ממלאים תפקידים חשובים במבנה ובתפקוד של המוח.
מבחינים בשני סוגים עיקריים:
אסטרוציטים (astrocytes): מקור השם ביוונית ומשמעותו תא דמוי כוכב. הם ממלאים תפקיד חשוב בהגנה על תאי המוח. הם משתתפים בבידוד תאי המוח, ובעיקר בבידוד אזורי הסינפסות. הם מהווים חלק מהמחסום דם-מוח, ומונעים מעבר של חומרים מזיקים מהדם אל תאי המוח.
אוליגודנדרוציטים (oligodendrocytes)- תאים מרובי ענפים. תפקידם העיקרי הוא לייצר מיאלין, שהוא חומר שומני העוטף ומבודד אקסונים. הם מצויים רק במוח.
אקסונים המצויים על פני הגוף מכוסים במיאלין הנוצר על ידי תאי Schwann.
המיאלין נוצר בתהליך התפתחותי איטי למדי. אצל רוב התינוקות האקסונים אינם עטופים במיאלין. השלמת תהליך ייצור המיאלין מביא להשלמת התפקוד של אותו חלק במוח.

לקריאה...
חרדה, ד"ר מינה פארן
מיצוי מעלי מרוה מפחית חרדה

מחקרים קודמים שנערכו in vitro, וכן בחיות מעבדה ובבני אדם הראו שמיצויים ממרוה רפואית, Salvia officinalis, מעכבים את האנזים cholinesterase, שמנטרל את פעילות המתווך העצבי אצטיל כולין (1). הם גורמים לעליה ברמת האצטילכולין, לשיפור פעילות המוח וההרגשה הכללית.
פעילות דומה הראו אצל המליסה הרפואית (2), והיא קשורה כנראה לפעילות של הצמח על מערכת העצבים המרכזית שמתבטאת בשיפור מצב הרוח.
במחקר הנוכחי בדקו השפעה של מרוה רפואית על מצב הרוח ועל חרדות.

לקריאה...
נבטים מגדילן מצוי, ד"ר מינה פארן
במכון למדעי הצמח שבמרכז וולקני מתנהל למעלה משלוש שנים מחקר, שמטרתו לאתר טיפוסים גנטיים שונים של הגדילן המצוי, בעלי פוטנציאל לגידול כנבטים למאכל, ולצמחים בוגרים למאכל ולרפואה (1).
גדילן מצוי Silybum marianum הוא צמח חד שנתי, הגדל בבתי גידול עשירים בחנקן. הוא גדל בר בשדות מעובדים, בצידי דרכים, ברפתות ומעזבות.

לקריאה...
יציבות העור, ד"ר מינה פארן
העור נעשה דק ופחות אלסטי עם השנים. חשיפה של העור לקרניים אולטרה-סגוליות גורמת לקמטים, כתמים, שינויי צבע וסרטן העור.
לקריאה...
Swedish bitters - תערובת "סוודיש ביטרס" - "המר השבדי", ד"ר מינה פארן
התערובת המפורטת להלן ידועה כבר עשרות שנים באירופה. היא נמצאה בין כתביו של רופא שבדי, Dr. Samst, לאחר מותו. הוא נפטר בגיל 104 בתאונת רכיבה. גם הוריו והדורות הקודמים להם זכו לאריכות ימים.
בעברית מכנים אותה בשם המר השבדי. בכמה ארצות נתנו לה את השם elixir, בגלל השפעתה הממריצה והמחזקת.

לקריאה...
צמחים אנטי ויראליים, ד"ר מינה פארן
הוירוסים הם היצורים הקטנים ביותר. הם בנויים מחומצת גרעין המוקפת במבנה חלבוני, הנקרא קופסית –capsid. לחלק מהוירוסים יש מעטפת המקיפה את הקופסית, המורכבת משומנים וחלבונים.
הוירוסים מכילים רק חומצת גרעין אחת, RNA או DNA. לפי סוג חומצת הגרעין הם נחלקים לנגיפי RNA או DNA.

לקריאה...
צמחים היפוגליקמיים, ד"ר מינה פארן
צמחים בעלי השפעה היפוגליקמית תופשים מקום מרכזי ברפואה המסורתית. מתוארים הסימפטומים השונים הקשורים למחלת הסכרת והצמחים המומלצים לטיפול. הרפואה הסינית מתארת שני טיפוסים שונים של המחלה, המקבילים לסכרת מטיפוס I וטיפוס II. היא מודה שבמקרה הראשון אין אפשרות של ריפוי, ושהמחלה היא לטלית.
למעלה מ-700 צמחים הגדלים בארצות שונות ומשתייכים לכ-180 משפחות, מומלצים לטיפול בסכרת או בסימפטומים הקשורים למחלה. מתוכם 127 מינים משתייכים למשפחת הקטניות- Leguminosae, 98 משתייכים למשפחת המורכבים – Compositae, 35 משתייכים למשפחת השושניים – Liliaceae, 35 למשפחת השפתניים – Labiaceae, 30 למשפחת הדגניים- Gramineae, והשאר מפוזרים בין שאר המשפחות.

לקריאה...
השפעת תרכובות פנוליות בשמן זית כתית, ד"ר מינה פארן
שמן הזית מעורר לאחרונה עניין רב במערב. מחקרים אפידמיולוגיים מראים שבארצות בהן יש שימוש מוגבר בשמן זית, יש סיכון קטן יותר למחלות לב בהשוואה לארה"ב ולמערב אירופה. המושג של תזונה ים-תיכונית נעשה מקובל. אחד המאפיינים של תזונה זו הוא שמן זית מכבישה קרה ללא זיקוק.
פורסם לאחרונה מחקר שנעשה בספרד (1) על הערך הרפואי של התרכובות הפנוליות של שמן הזית. פירות הזית מכילים תרכובות פנוליות בדומה לעלים. שמן המתקבל בכבישה קרה מכיל ריכוז גבוה של פנולים, והם אחראים לטעם המריר של שמן זית טרי.
במחקר נבדקה השפעת הפנולים בשמן כתית על תגובת תאי האנדותל אצל אנשים עם רמה גבוהה של כולסטרול בדם.

לקריאה...
כנס שיר"ם, ד"ר מינה פארן
צמחי המרפא ותוספי המזון הפכו לחלק מאורח החיים בארצות המערב. מעריכים שכשליש מתושבי ישראל משתמשים בצמחי מרפא או בתוספי תזונה.
סקר שנערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה ומכבי שירותי בריאות בשנת 2003, מצא כי 37% מהנשאלים השתמשו באופן קבוע בצמחי מרפא או תוספי מזון.
מחקר נוסף נערך בשנת 2004 על ידי רופאי קופ"ח כללית, בקרב מבקרים אצל רופאי משפחה. הם מצאו שיעור דומה של משתמשים בצמחי מרפא ותוספי מזון. מחצית מהנשאלים דיווחו שהם נוטלים במקביל תרופות.

לקריאה...
Phytochemical stability, ד"ר מינה פארן
יציבות של מרכיבים כימיים המצויים בצמחי מרפא

מיצויים באלכוהול או במים רותחים בדרך כלל אינם מכילים אנזימים פעילים. האנזימים עוברים דה- נטורציה באלכוהול, ורובם נהרסים במים רותחים. מסיבה זו אין לצפות לריאקציות כימיות בין מרכיבים שונים המצויים במיצוי של צמח אחד או בתוך פורמולה.
אמנם יש מרכיבים המתקשרים ויוצרים קומפלקס ביניהם. הדוגמה הבולטת ביותר היא של הטאנינים הנקשרים לחלבונים, אמינים, אלקלואידים וכמה מהפוליסכרידים.
בנוסף, עלולים לחול שינויים כימיים במיצוי שעומד זמן ארוך, בעיקר חמצון של מרכיבים או היווצרות של פולימרים שהם שונים בתכונותיהם מחומר המוצא. מסיבה זו הפורמולות נחשבות ליציבות רק לשנתיים, בעוד שהטינקטורות יציבות לשלוש שנים.

לקריאה...
מרכיבים מונעי סרטן שמקורם בתבלינים, ד"ר מינה פארן
האדם גילה את התבלינים ולמד איך לגדל אותם ולהשתמש בהם לפני אלפי שנים. העבירו תבלינים מארץ לארץ בים וביבשה. עוד בתקופות קדומות מאד התנהל מסחר בינלאומי של תבלינים, ומלחמות פרצו במטרה לשלוט בארצות עשירות בתבלינים מיוחדים. השתמשו בהם לתיבול מזונות, לשימור, לפולחן, להכנת קטורת, להכנת מוצרי הגיינה ולרפואה.
התבלינים מתוארים ברפואות המסורתיות השונות לפי תכונותיהם הפיזיולוגיות והאנרגטיות. ישנם תבלינים מחממים ומקררים, ממריצים ומרגיעים, ומשנים את תכונות המזון.
המחקר הנוכחי מתמקד במרכיבים הפעילים של התבלינים האחראים לפעילות האנטי סרטנית שלהם, ובאפשרות למנוע סרטן על ידי שימוש קבוע בהם.

לקריאה...
השפעת התזונה על תפקוד המוח, ד"ר מינה פארן
אחד הנושאים החשובים שנחקרים בשנים האחרונות הוא השפעת המרכיבים הכימיים הבונים את האדם על תפקוד המוח ועל ההתנהגות (1).פגיעה באיזון של הכימיקלים במוח משפיעה על התנהגות הילד, האדם הבוגר והמזדקן (1,2).
לקריאה...
מסיסות ופולריות של מרכיבים צמחיים, ד"ר מינה פארן
מסיסות של מרכיבים נקבעת על ידי כמה גורמים. הפולריות של החומר היא גורם חשוב, אבל לא יחידי. המשקל המולקולרי, מצב המרכיב שרוצים להמיס, אם הוא חופשי או קשור למולקולה אחרת, כגון, סוכר, אם הוא קשור כקומפלקס עם חומר אחר, אם הוא מחומצן או מחוזר, אם הוא מיונן, ומה ה-pH של התמיסה.
לקריאה...
טיפול בנוזלים באוזן הפנימית עם Aescin ו-Troxerutin , ד"ר מינה פארן
דליפה של נוזלים באוזן הפנימית היא בעיה נפוצה אצל ילדים. היא עלולה לגרום לירידה בשמיעה. נערך מחקר על שימוש ב-aescin ו-troxerutin בלקיחה פנימית לטיפול בדליפת נוזלים באוזן.
לקריאה...
סינרגיזם, ד"ר מינה פארן
כאשר העוסקים בצמחי מרפא משתמשים במונח סינרגיזם הם רוצים לבטא, שהצמחים המופיעים בפורמולה מסוימת עובדים בהתאמה זה עם עם זה, ותורמים בשיתוף להגברת ההשפעה הפיזיולוגית הרצויה. במקרים אחרים משתמשים במונח סינרגיזם כדי לטעון שהמרכיבים השונים המצויים בצמח מסוים עובדים בהרמוניה זה עם זה, ולכן פעילות הצמח השלם עולה על כל מרכיב בנפרד.
לקריאה...
הבלזם הירושלמי, ד"ר מינה פארן
העבודה על הבלזם הירושלמי נעשתה בשיתוף של בית ספר לרוקחות, המחלקה ללימודי ארץ ישראל של בר- אילן, אוניברסיטת חיפה ומכללת אריאל (1). המונח בלזם התייחס ברפואה המסורתית לתכשירים רפואיים ששימשו לטיפול בפצעים ובפגעי עור שונים. בעברית תרגמו מונח זה לצרי.
במשך השנים חל שינוי במונח בלזם. במינוח של ימינו הוא בא לתאר תערובת שמכילה שרפים טבעיים או סינתטים. באופן כללי בלזם מכיל בעיקר שרפים, גומי, שמנים נדיפים וחומצות ארומטיות, בעיקר חומצה צינמית ובנזואית (2).

לקריאה...
Sinupret מונוגרף, ד"ר מינה פארן
סינופרט הוא תכשיר צמחי המיוצר בגרמניה על ידי חברת Bionorica, Neumarkt. השם סינופרט נלקח מהמילים סינוס ו-preti, בלטינית יקר או בעל ערך. הוא בא לבטא שזהו תכשיר בעל ערך בשביל הסינוסים (1). הוא נמכר באירופה ללא מירשם רפואי, ומשמש לטיפול בסינוסיטיס ובברונכיט חריף וכרוני.
לקריאה...
פחמימות בצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
נעסוק בפרק זה בפחמימות המהוות חלק מהמרכיבים הפעילים של צמחי המרפא. הפחמימות נמסות בדרך כלל במים. נמצא אותן באבקות של צמחים שלמים טחונים, ובמיצויים מימיים, כגון, חליטות ומירתחים. כמו כן פחמימות יהיו נוכחות גם בטינקטורות בהן ריכוז האלכוהול הוא בסביבות 30% או פחות.
לקריאה...
אינטראקציות בין צמחים לתרופות, ד"ר מינה פארן
מנגנונים של אינטראקציה
ישנם כמה מנגנונים לאינטראקציות בין צמחים לתרופות, צמחים ומזון, תרופות ומזון, תרופות ותרופות.
מרכיבים עלולים להשפיע על ספיגה של מרכיב אחר, על הפיזור שלו ועל האלימינציה שלו (1). הם עלולים לשנות את ה-pH של הסביבה, לקשור חומר אחר, להמריץ או לעכב פעילות אנזימתית.

לקריאה...
חימר, חרסית, תכונות רפואיות, ד"ר מינה פארן
חרסית היא מילה המתארת שני מושגים בגיאולוגיה: גרגרים המרכיבים סלע או קרקע, קטנים מ-0.004 מ"מ, וכן מתאר המונח חרסית קבוצת מינרלים הנקראת מינרלי חרסית. אלה הם מינרלים יציבים מאד המתפתחים מתוצרי פירוק של פצלות השדה ורוב המינרלים האחרים, מלבד קוורץ.
לקריאה...
מיץ רימון מצוי מונוגרפיה מדעית וקלינית, ד"ר מינה פארן
מונוגרפיה זאת כוללת סקירה של המחקר הבסיסי והקליני של המוצר הרשום POM Wonderful® ,מיץ תיקני מפרי הרימון Punica Juice. POM Wonderful® הוא מוצר רשום המיוצר מהפירות השלמים של רימון מצוי Punica granatum ממשפחת הרימוניים Punicaceae , מהזן ונדרפול המגודל בקליפורניה על ידי Paramount Farming Company Bakersfield.
לקריאה...
Metylsulfonylmethane, MSM, ד"ר מינה פארן
MSM הוא תרכובת גפריתית אורגנית. הוא מטבוליט של DMSO (dimethyl sulfoxide) ויש לו שימוש תעשייתי כממיס לחומרים אורגניים ואי אורגניים. MSM הוא חומר פולרי ויציב בחום, ולכן משתמשים בו להמסת חומרים בטמפרטורה גבוהה.
לקריאה...
מחקרים קליניים על יעילות של תוספי תזונה, ד"ר מינה פארן
השווקים מוצפים בשפע רב של תוספי תזונה המיוצרים על ידי חברות בארץ ובעולם. הקונה הנבוך שואל את עצמו " האם הם דרושים לי? האם הם ישפרו משהו באיכות החיים שלי? האם הם יעילים?"
לקריאה...
אלרגיות למזון ולמרכיבים כימיים, ד"ר מינה פארן
אלרגיה או רגישות יתר היא תגובה של מערכת החיסון הגורמת לפגיעה ברקמה נורמלית בגוף.
לקריאה...
פיברואידים, טיפול באמצעות תזונה וצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
הפיברואידים, או שרירנים, הם גידולים של שריר בתוך הרחם. לפי מיקומם מבחינים ב:
Intramural fibroids הממוקמים בשיכבה הפנימית ביותר ברחם
Subserous fibroids החודרים לתוך חלל הרחם
Submucous fibroids אלו הפולשים אל רירית הרחם
Parasitic fibroids אלו שנודדים אל מחוץ לרחם.
מכנים אותם גם myomas או leiomyiomas.

לקריאה...
שימוש בצמחים בהריון והנקה, ד"ר מינה פארן
סיכום קצר של כתבה :
Low Dog T. The use of botanicals during pregnancy and lactation. Altern. Complement. Ther. 2009, 15: 54-58.

הנשים הן המשתמשות העיקריות ברפואה משלימה ומשולבת. מאז ומתמיד השתמשו ברפואה המסורתית שבאה מתרבויות שונות בצמחים לטיפול בבעיות שונות של האשה.

לקריאה...
טלומרים והזדקנות של תאים, ד"ר מינה פארן
מתוך מאמר של Carol Greider משנת 1998 (1).
בשנת 1961 פרסמו Hayflick ו- Moorehead מחקר, שבו הם טענו שתאים פיברובלסטיים מתחלקים בתרבית 40 עד 50 פעמים, ואז מפסיקים להתחלק, מזדקנים ומתנוונים(2). במחקרים שנעשו מאוחר יותר מצא Hayflick שתאים שנלקחים מאדם בגיל מבוגר יותר מספר חלוקות התא קטן בהרבה משל תאים הנלקחים מצעירים. הוא הסיק שמספר חלוקות התא מוגבל אצל בני האדם, ומספר החלוקות בתרבית תלוי בגיל התא, או בגיל האדם ממנו נלקחו התאים(3).

לקריאה...
תוספי תזונה, אבץ, ד"ר מינה פארן
אבץ נמכר כתוסף תזונה בתרכובות כימיות שונות: אבץ-אצטט, אבץ-ארגינט, אבץ אסקורבט, אבץ –אספרטט, אבץ-קרבונט, אבץ-ציטרט, אבץ-גלוקונט, אבץ-גליצרט, אבץ-גליצינט, אבץ-היסטידינט, אבץ-לקטט, אבץ-מתיונט, אבץ-אוקסיד, אבץ-פיקונילט, אבץ-סלנט, אבץ-סולפט.
לקריאה...
אינטראקציה של צמחים עם האנזימים Cyt P-450, ד"ר מינה פארן
ציטוכרומים P-450 (CYP) הם קבוצה של אנזימים המכילים מולקולה של heme, ויון של ברזל הוא קופקטור שלהם. הם מעורבים במטבוליזם של רוב התרופות המצויות היום בשוק. ציטוכרומים P-450 החשובים ביותר למט בוליזם של תרופות הם: CYP 2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP3A4/5 CYP1A2 (1). היכולת לצפות אם לתרופה מסוימת תהיה אינטראקציה עם CYP מהווה היום שאלת מפתח בתעשיית התרופות (2).
לקריאה...
כדורים מירקות בשרידי אוניה מלפני 200 שנה, ד"ר מינה פארן
ארכאולוגים ימיים חשפו שרידים של אוניה רומית ליד חופי טוסקנה, בעומק 200 מ' על קרקע הים. העבודה התחילה ב-1980. האוניה היתה מכוסה כולה עם צמחים ימיים, ועם שורשים שהתפתלו בתוכה.
לקריאה...
צמחי מרפא למערכת הלימפה, ד"ר מינה פארן
מערכת הלימפה היא מערכת הובלה, המשלימה את מערכת כלי הדם. היא כוללת צינורות ניקוז, אברי לימפה וקשרי לימפה.
מערכת צינורות הלימפה היא רשת מסועפת של צינורות האוספים ומובילים מים ומומסים מהנוזל הבין-תאי אל מחזור הדם. בדומה לנימי הדם כך גם נימי הלימפה מקיפים כל תא חי. נוזל הלימפה דומה בהרכבו לנוזל הדם, אבל הוא אינו מכיל כדוריות אדומות.

לקריאה...
רישתית אנדופלסמית, ד"ר מינה פארן
הרישתית האנדופלסמית מצויה בכל תא של היצורים האויקריוטיים. זוהי רשת רציפה הבנויה ממברנות, ונפח החלל הפנימי שלה הוא כ-10% מנפח התא. הקיפולים של הממברנות מייצרים צינוריות, שלפוחיות ומבנים דמויי שק הנקראים ציסטרנות. קיים קשר בין הרישתית האנדופלסמית והקרום החיצוני של מעטפת הגרעין. כתוצאה מכך קיים רצף בין חלל הרישתית, ER-lumen לבין החלל שבמעטפת הגרעין, perinuclear space.
לקריאה...
גלוטטיון, אנזים המשמש להגנה כימית אצל הצמחים, ד"ר מינה פארן
Glutathione S-transferase, GSH הם קבוצה של אנזימים המצויים בתאים של יצורים פרוקריוטיים ואויקריוטיים. הם מצויים בריכוז גבוה ברקמות. אצל יונקים, הם מהווים בתאים של כמה איברים עד 10% מכלל החלבונים שבתא (1).
לקריאה...
שמן קוקוס, ד"ר מינה פארן
שם הצמח: Cocos nucifera
משפחה: Arecaceae/Palmae
שמן קוקוס הוא שמן מאכל, שמשמש כחלק מתזונת האדם בארצות טרופיות מאז אלפי שנים. הוא מתקבל מהפרי היבש של עץ הקוקוס.

לקריאה...
Glycated hemoglobin - HbA1c זיהוי סכרת באמצעות , ד"ר מינה פארן
הבדיקה להמוגלובין קשור לסוכר נקראת בעברית המוגלובין מסוכרר,HbA1c . זוהי בדיקה המאפשרת להעריך את ריכוז הגלוקוז בפלסמה במשך תקופה ארוכה, ונוהגים להשתמש בה כדי לזהות סכרת, ולהעריך עד כמה היא נשלטת, וכן להעריך מצב של סיכון לסכרת.
לקריאה...
צמחי מרפא מומלצים לפגעי עור וקוסמטיקה, ד"ר מינה פארן
הצמחים הפועלים על העור נקראים בשם כולל Vulnararies - מרפאי פצעים. מה צריכות להיות תכונותיו של צמח כדי שיוכל לרפא פצעים? הבעיות שיש לטפל בהן במקרה של פציעה הן: עצירת הדימום, מניעת זיהום, מניעת התייבשות רקמות, כאב, והצורך לבנות עור חדש.
לקריאה...
פעילות אנטי אוקסידנטית של ירקות מבושלים, ד"ר מינה פארן
פירות וירקות מכילים פולי פנולים, המפחיתים חימצון ומונעים מחלות כרוניות. תרכובות הפולי פנולים אחראים לתכונות האנטי ויראליות, אנטי דלקתיות, אנטי סרטניות של הצמחים המכילים אותם. בנוסף, הם מונעים שבירות של נימי דם ומעכבים צימות של טסיות דם.
לקריאה...
ציסטות בשד, ד"ר מינה פארן
ציסטה היא שקית או חלל מלא בגז, נוזל או חומר חצי מוצק. הציסטה ממוקמת מתחת לעור. הגוף מייצר ציסטות כדי לבודד משהו מהסביבה. לדוגמה, כשיש רסיס קטן של חומר שהגוף אינו מצליח להרחיק אותו, הוא מייצר ציסטה מסביבו וכך מבודד אותו מהסביבה, כדי שלא יזהם או יזיק לרקמה שכנה.
לקריאה...
עדכון לשימוש בזרעי גזר כאמצעי מניעה, Robin Rose Bennet
החוקרת Bennet מספרת שיש לה מטופלות ותלמידות שמשתמשות בזרעי הגזר כאמצעי מניעה כבר למעלה מ-5 שנים.
לעתים קרובות היא משתמשת להכנת הטינקטורה בקרקפת כולה עם כל הזרעים שבתוכה. היא אינה מוציאה את הזרעים כדי להכין טינקטורה, והיא מוסיפה למיצוי כמה פרחים.

לקריאה...
צמחים ותוספי מזון המשפרים פוריות של גברים, ד"ר מינה פארן
ההגדרה הנהוגה לאי פוריות היא חוסר היכולת של זוג ללדת ילד אחרי שנה של קיום יחסי מין קבועים (1). מייחסים 30% מהמקרים לאי פוריות של האשה, 30% לאי פוריות של הגבר, 30% לחוסר ההתאמה שבין בני הזוג, ו-10% לגורמים שאינם ידועים (1).
לקריאה...
נהר האמזונס, ד"ר מינה פארן
נהר האמזונס יוצא מהרי האנדים, שגובהם מגיע ל-5000 מ', וזורם דרך אקוודור, פרו, קולומביה וברזיל עד האוקינוס האטלנטי. הוא זורם ממערב למזרח לאורך 6800 ק"מ.
האמזונס הוא הנהר הרחב ביותר בעולם. רוחבו 1.6 ק"מ עד 10 ק"מ. בעונה הרטובה, כשהוא מציף את היערות רוחבו מגיע ל-48 ק"מ. זהו הנהר היחידי בעולם שאין רואים את הגדה השניה שלו.

לקריאה...
נשירת שיער וצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
נשירת השיער שמתחילה היום כבר בגיל צעיר, מעסיקה את עולם הרפואה. האם ניתן לעכב או לעצור את הנשירה. תכשירים רבים מופיעים בשוק ונוטעים תקוות בקרב הקונים המשלמים במיטב כספם. האם יש תועלת בהם?
לקריאה...
החלב מהו, ד"ר מינה פארן
החומר השומני המצוי על פני העור הוא תערובת של חלב ושומנים משטח הפנים של תאי עור, זיעה וחמרים הבאים מהסביבה.
החלב נוצר על ידי בלוטות החלב. הן מצויות כמעט על כל הגוף. מספר מועט של בלוטות חלב מצוי על הידיים והרגליים, על כפות הידיים ועל כפות הרגליים.

לקריאה...
ביופילם – קרומים של חיידקים, ד"ר מינה פארן
החיידקים הם מיקרואורגניזמים חד תאיים. במשך שנים למדו במעבדות על חיידקים שגידלו אותם בתוך קרקע מזון נוזלי או פלטות פטרי. התייחסו אליהם כאל יצורים טפילים החיים בתמיסה ביחידות או שהם בונים מושבות קטנות. בשנות השבעים של המאה ה-20 הבחין המיקרוביולוג William Costerton מאוניברסיטת מונטנה, שרוב החיידקים החיים במקווי מים מאורגנים במבנה קרומי רב תאי, המכונה ביופילם.
לקריאה...
פעילות נוגדת פטריות של צמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
הפטריות חודרות לגוף האדם דרך העור, ודרך קרומים ריריים, כגון, הפה, הנרתיק. הן מתיישבות וגדלות בגוף, בדרך כלל כשמערכת החיסון אינה מתפקדת באופן תקין, כגון אצל אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, אצל אלה המקבלים תרופות המחלישות את מערכת החיסון, אצל חולי סרטן המקבלים טיפול כימותירפי, אצל ילדים ומזדקנים.
הפטריות מתיישבות על כל חומר אורגני, על בעלי חיים וצמחים. הן גורמות למחלות של צמחים, כגון, קמחון, שדפון ומחלות רבות נוספות. הצמחים היו חייבים לייצר מרכיבים נוגדי פטריות כדי להתקיים. צמחים רבים מוגדרים כאנטי פטרייתיים. ישנם צמחים הפועלים נגד פטריות מסוימות.

לקריאה...
אנדופיטים כמקור להכנת תכשירים רפואיים, ד"ר מינה פארן
האנדופיטים הם מיקרואורגניזמים החיים בתוך רקמות של צמחים. הם משמשים מקור להכנת תכשירים חדשים בעלי פעילות ביולוגית (1). האנדופיט אינו מזיק לפונדקאי שלו, וברוב המקרים הוא עוזר לו ומגן עליו, באמצעות המרכיבים הרבים שהוא מייצר. מרכיבים אלה, אחרי שמבודדים אותם ולומדים להכיר אותם, הם מקור להכנת תכשירים לחקלאות,
לתעשיה ולרפואה (1).

לקריאה...
השפעת הצמחים האדפטוגנים על מערכת העצבים המרכזית, ד"ר מינה פארן
העבודות הראשונות על Schisandra chinensisכצמח ממריץ ומחזק נכתבו ברוסיה (1,2). העניין בצמח התעורר בעקבות מחקרים אתנופרמקולוגיים שנערכו באזורים מרוחקים במזרח רוסיה. גילו שציידים בני שבטים שחיו באזורים אלה נהגו להשתמש בפירות ובזרעים של השיזנדרה כדי להפחית רעב, צמא ועייפות, וכדי לשפר ראיית לילה (3)
בשנים 1950-60 התגבר החיפוש אחרי צמחים שיסייעו להגביר את כושר ההישרדות בסביבה עויינת, Lazarev הציע את המונח אדפטוגן לצמחים שמגבירים עמידות בלתי ספציפית במצבים של סטרס (4).

לקריאה...
צמחים המגינים מפני הקרנות, ד"ר מינה פארן
החשיפה לקרינה הולכת ועולה בשנים האחרונות. אנשים חשופים לקרינה של בדיקות הנעשות בבתי חולים, מצילומי שיניים, מפסולת של חומרים רדיואקטיביים, מתאונות המתרחשות בכורים אטומיים, וממכשירים שונים.
הקרינה עלולה לפגוע ביציבות של הכרומוזומים, לגרום לדלקות או להרס של רקמות (1). במקומות בהם התפזרה רמה גבוהה של קרינה רדיואקטיבית, כגון, בהירושימה ונגאסקי אחרי הפצצה האטומית שנזרקה עליהם, בצ'רנוביל אחרי הפיצוץ בכור האטומי ובפוקושימה ביפן אחרי רעידת האדמה והצונמי,היתה עלייה גדולה בתחלואה בסרטן.
ישנם צמחי מרפא שהוכח שהם מפחיתים את הנזק הנגרם כתוצאה מקרינה. נעשו מחקרים בחיות מעבדה ובבני אדם כדי לגלות צמחים נוספים המפחיתים נזק מקרינה, וכדי להבין כיצד הם פועלים (1).

לקריאה...
שמרי בירה כמגינים על הלב, ד"ר מינה פארן
Xue zhi kang הוא מיצוי של שמרי אורז אדומים, שמשמשים בסין כתרופה בעלת השפעות חיוביות על הלב (1). זהו מוצר מותסס של אורז שעליו גידלו שמרים אדומים Monascus purpureus. בסין השתמשו בו במשך מאות שנים כממריץ זרימה של דם (1). כמו כן משתמשים בו להכנת יין מאורז.
בשנת 1999 התחילו להתפסם עבודות על שמרי בירה כתוסף מזון, שנעשו על ידי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה (2). הן הראו ששמרי האורז סייעו להורדת רמת שומנים בדם, והם יכולים למנוע מחלת לב שונות.

לקריאה...
Whey protein, ד"ר מינה פארן
Whey protein הוא תערובת של חלבונים המתקבלים כמוצר לוואי בהכנת גבינה מחלב פרה, והם נקראים מי גבינה. כאשר החלב נקרש נשאר הנוזל שמכיל את כל המרכיבים של החלב המסיסים במים (1). הם מכילים לקטוז בריכוז של 5%, כמה מינרלים ו-lactalbumin (2).
לקריאה...
השפעת הטעם המר על מערכת הנשימה - Bitter taste influence on respiratory system, ד"ר מינה פארן
לפני כ-20 שנה כשהתחלנו להשתמש בתערובת של צמחים הנקראת Swedish bitter,
הבחנו בהשפעה החיובית המהירה שיש לה במקרים של סינוסיטיס.
ילדים שסבלו מהתקפים קשים של סינוסיטיס עם כאב ולחץ על העיניים, התרגלו מהר לטעם המר של התערובת, והשתחררו במהירות מכל הסימפטומים.

לקריאה...
גופרית במזון האדם, ד"ר מינה פארן
ביוסינתיזה של תרכובות אורגניות של גפרית מתרחשת בעיקר בצמחים ובחיידקים (1). תרכובות המכילות גפרית נקראות thiol. בגוף בעלי החיים מתחמצנות תרכובות הגפרית לסולפט.
החומצות האמיניות המכילות גפרית, מתיונין, ציסטאין וטאורין נחשבות למקור העיקרי של גפרית במזון. מקור נוסף הוא MSM- methylsulfonylmethane. גפרית מצויה גם בחלב אם (1)
לאורך שנים ודורות השתמשו בגפרית לטיפול במחלות עור, כגון, משחות לטיפול באקנה, שטיפות של הראש נגד קשקשים, לריפוי פצעים, לשיקום של הקרטין ולפריחות.
טבילה באמבט המכיל גפרית מומלצת לטיפול בפסוריאזיס, כאבים שגרוניים וזיהומים (1).

לקריאה...
שמן קנולה, ד"ר מינה פארן
שמן קנולה מופק מצמחים המשתייכים למשפחת המצליבים, שעברו תהליכים של עיבוד ושינוי. משתמשים בשני מינים: Brassica napus ו- campestris Brassica. שמם האנגלי הוא rapeseed, מקור השם הוא במונח rapum, בלטינית לפת.
לקריאה...
The Complement System - מערכת המשלים, ד"ר מינה פארן
השם complement ניתן על ידי המדען Paul Ehrlich בשנת 1897. הוא כינה בשם זה מרכיבים אנטי מיקרוביאליים,רגישים לחום המצויים בסרום.
לקריאה...
טפילי מעיים - Intestinal parasites, ד"ר מינה פארן
שני טיפוסים עיקריים של טפילי מעיים הם טפילים חד תאיים ותולעים.
דוגמא לטפילים חד תאיים: אמבות, גיארדיה, טוקסופלסמה. הם מתחלקים ומתרבים בגוף האדם, ועלולים לגרום לזיהומים קשים.
התולעים מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות, עגולות ושטוחות.

לקריאה...
צמחים טרנסגניים - Transgenic Medicinal Plants, ד"ר מינה פארן
צמחים טרנסגניים הם צמחים שה-DNA שלהם עבר שינוי על ידי טכניקה של הנדסה גנטית. בשנת 1946 גילו שקיים בטבע מעבר טבעי של גנים מייצור אחד לשני (1), ושזו תפעה המתרחשת לעיתים קרובות.
גנים עוברים בין חיידקים והם נעשים עמידים לאנטיביוטיקה, וכן בין מינים שונים של צמחים (2).

לקריאה...
Herbs for Healthy Aging, David Winston
Wnston הוא הרבליסט ואתנובוטנאי. הוא עוסק בצמחי מרפא כ-40 שנה, והתמחה בצמחים מערביים, סיניים וברפואת הצמחים של שבט ה-Cherokee.
הוא עבד כמטפל במשך למעלה מ-30 שנה, ועכשיו הוא עובד כיועץ. הוא הקים מרכז לימודי מכובד, בו מסיימים במשך שנתיים לימודים לתואר הרבליסט קליני. הוא שותף פעיל בפורום של Herbal Hall.

לקריאה...
אפקט אנטי דלקתי של אבודיה, ד"ר מינה פארן
הדלקת היא תגובה פזיולוגית הגנתית של הגוף לגורמים כימיים, פיזיקליים, זיהומיים, רעלנים סביבתיים או ליחסי גומלין בין אנטיגן לנוגדן (1). הדלקת נועדה להגן על הגוף, אבל פעילות דלקתית ממושכת או חזקה מאד עלולה לגרום נזק והרס לרקמות. הדלקת מתבטאת בעלייה בטמפרטורה של הגוף, בצקת, גרוד וכאב. לפעמים מתפתחים מהדלקת נמק, הרס של ריקמה וסרטן (1).
לקריאה...
המערכת האנדוקרינית, ד"ר מינה פארן
המערכת האנדוקרינית כוללת תאים, בלוטות ורקמות שמפרישות הורמונים
ישירות לזרם הדם. הורמונים מוגדרים כתוצרים המופרשים מבלוטות
אנדוקריניות )בלוטות הפרשה פנימית(, מתאים אנדוקריניים ומתאי עצב
מסוימים. הם נעים עם זרם הדם אל תאי מטרה שמכילים קולטנים אליהם
מתקשרים ההורמונים.

לקריאה...
מבנה ה-DNA, ד"ר מינה פארן
מולקולת ה-DNA התגלתה בשנת 1868 על ידי רופא בשם Miescher שבדק את ההרכב הכימי של גרעיני התאים. הוא בודד חומר שקרא לו נוקלאין, ורק בשנות החמישים של המאה ה-20 התברר שהחומר שבודד היה DNA.
לקריאה...
RNA וחלבונים, ד"ר מינה פארן
קיימים שלושה סוגים שלRNA :
RNA שליח, messanger RNA הסוג היחיד המכיל הוראות לייצור של חלבונים
RNA ריבוזומי, ribosomal RNA שהוא מרכיב חשוב של הריבוזום
RNA מוביל transfer RNA שמסיע חומצות אמיניות אל הריבוזום, אחת אחת, לפי הסדר שמכתיב mRNA
הריבוזומים הם האתרים שבהם נוצרות שרשרות הפפטידים שבונים את החלבון.

לקריאה...
Reverse Insulin Resistances with foods, ד"ר מינה פארן
המודעות לבעיה של העמידות לאינסולין התעוררה בעשרות השנים האחרונות, ומאז מרבים לעסוק בה.
בעבודה הנוכחית ממליצים על 8 תבלינים וצמחי מרפא שעשויים להחזיר לתאים את הרגישות לאינסולין, ולמנוע את המחלות הנובעות מהעמידות לאינסולין.

לקריאה...
Roots and their influence on the rhizosphere , ד"ר מינה פארן
לעומת המחקרים הרבים העוסקים בחלקים העל-קרקעיים של הצמח, מעטים המחקרים על החיים שמתחת לקרקע.
ידוע אמנם לכל שתפקיד השורש הוא לשמש תמיכה לצמח באדמה, כדי שהוא יוכל לגדול, להתרחב ולהתפשט כלפי מעלה. השורש סופח מים ומינרלים מהקרקע ומעביר אותם לחלקים העל-קרקעיים של הצמח.

לקריאה...
צמיחה מוגברת ומוגזמת של חיידקים במעי הדק, ד"ר מינה פארן
Small intestine bacterial overgrowth- SIBO הוא מצב שבו יש צמיחה מוגברת ומוגזמת של חיידקים במעי הדק. כששוללים את כל הסיבות האחרות שעלולות לגרום למעי רגיש, להתנפחות של הבטן, גזים, כאבי בטן, בודקים את תפוצת החיידקים במעי הדק. הראו שמחצית מהמקרים של מעי רגיש מקורם במספר רב של חיידקים במעי- SIBO. כשמקטינים את מספר החיידקים במעי יש ירידה של 75% בסימפטומים של המעי הרגיש.

לקריאה...
חומצות אמינו והשימוש בהם, ד"ר מינה פארן
חומצות אמינו מבודדות מצויות כיום בשימוש כתוספי מזון. נוהגים גם להוסיף אותן למזון מתועש. הן נמכרות באופן חופשי, וחשוב להבין מה התועלת והנזק שיש בבשימוש בהן.
לקריאה...
משחת קינמון, ד"ר מינה פארן
במחקר הנוכחי נעשה ניסוי על טיפול באפיזיוטומיה באמצעות משחה שהכינו מקליפת גזע ושמן נדיף של קינמון (1).
אפזיוטומיה הוא חתך בדופן הנרתיק שנוהגים לבצע ביולדת במהלך הלידה.
אם פתח הנרתיק אינו מתמתח במידה מספיקה כדי לאפשר את יציאת התינוק, מבצעים חיתוך בדופן הנרתיק כדי להקל על הלידה ולמנוע קרע ברקמות, שהוא קשה יותר לריפוי. נשים שעוברות אפיזיטומיה סובלות מכאבים קשים במשך כמה שבועות עד שהחתך מתרפא.

לקריאה...
שינוי כיוון בירידת הכושר הקוגנטיבי, ד"ר מינה פארן
ירידה בכושר הקוגנטיבי כתוצאה ממחלת אלצהיימר, או פגיעה במוח אחרי אירוע מוחי מדאיגים מאד את האוכלוסיה המזדקנת. תוחלת החיים עלתה, ואנשים מגיעים לגיל 90-100 שנים.
אין הדרכה למזדקנים איך למנוע מחלות הגורמות להידרדרות של המוח. הרפואה מאריכה את החיים גם לאחר שהמוח הפסיק לפעול, ונגרם סבל נורא לחולה, למשפחתו ולסביבתו הקרובה.
בעבודה הנוכחית נעשה ניסיון לטפל בחולי אלצהיימר בטיפול משולב (1). הטענה של החוקר היא שהרפואה מטפלת בסימפטומים של המחלה בלי הצלחה לעצור את ההתקדמות שלה, או להביא לשיפור במצב החולה (1).

לקריאה...
הגבלה קלורית והזדקנות, ד"ר מינה פארן
בשנים האחרונות נערכים מחקרים על גורמים, כגון, תזונה, אורח חיים, תרופות שונות על אריכות ימים. נבדקו בעלי חיים שונים, זבוב הדרוזופילה, עכברים, חולדות, כלבים, קופים ובני אדם.
התוצאות הטובות ביותר התקבלו עם הפחתה של 10-50% במספר הקלוריות של התזונה היומית. אצל בעלי החיים השונים שנבדקו מצאו האטה בתהליכי ההזדקנות, ירידה במחלות הקשורות לגיל והארכת החיים.

לקריאה...
היפוקרטס - Hippocrates, ד"ר מינה פארן
התפתח דיון ב-Herball Hall על הידע שיש לנו על היפוקרטס. מה האמת ומה האגדה, מה הוא אמר ומה שמו בפיו מאוחר יותר.
היפוקרטס לימד בבית ספר לרפואה באי קוס. הוא האמין שהמקור למחלה הוא רעלנים המופיעים בגוף בגלל עיכול לא יעיל של המזון. גישה זאת התפתחה ברפואה המצרית 2000 שנה לפני היפוקרטס.
מדענים שערכו מחקרים על היפוקרטס ועל התקופה שבה הא חי, משערים שהוא לא כתב כלום כל חייו . שלוש מאות שנה לאחר מותו מישהו בלתי ידוע הדביק את שמו על כל ספר בספריה שהיה קשור לרפואה במזרח הים התיכון.
מאוחר יותר גאלן קרא לאוסף הצמחים בשמו של היפוקרטס.

לקריאה...
Chikungunya virus, ד"ר מינה פארן
וירוס שמוצאו באפריקה ואסיה, מתפשט במהירות על פני כדור הארץ. בתוך 10 שנים הוא הפך ממחלה טרופית אלמונית לאיום בינלאומי. הווירוס גרם לזיהום אצל למעלה מ-3 מיליון איש (1). הווירוס התפשט באמריקה הדרומית, והוא מתפשט אל ארצות קרירות יותר.
לקריאה...
צמחים המסייעים לחיזוק הלב, ד"ר מינה פארן
הטיפול באי ספיקת לב הוא קשה ובעייתי. קשה להחזיר לתפקוד תקין לב שנחלש. הרפואה מציעה תרופות שלרובן יש תופעות לוואי בלתי נעימות ויעילותן מוטלת בספק.
ניתן למנוע את הידרדרות פעילות הלב על ידי אורח חיים שמסייע ללב, וצמחי מרפא המחזקים אותו.
להימנע מתזונה עשירה בקלוריות
להפחית במזון מתוק ובמשקאות מתוקים וצבעוניים
להפחית במלח
להשתמש באופן קבוע בשמן זית
להרבות באכילת מזון המכיל סיבים תזונתיים
להקפיד על פעילות גופנית,
להימנע מעישון אקטיבי ופסיבי
אם יש צורך לקחת תוספי מזון, כגון, Co-Q-10, חומצה שומנית אומגה 3
להקפיד על פנולים במזון, להקפיד על תזונה המכילה אנטי אוקסידנטים, במיוחד אנטי אוקסידנטים שמונעים חמצון של LDL
להשתמש בצמחים המחזקים את הלב.


לקריאה...
Nobel Prize to TCM, ד"ר מינה פארן
סיפור פרס הנובל לרפואה או פיסיולוגיה שקבלה השנה המדענית הסינית Youyou Tu, הוא פריצת דרך של הרפואה המסורתית.
Tu הייתה החוקרת הראשית במחקר שהוכיח שהארטמיזין שמצוי בצמח Artemisia annua הוא התרופה היעילה ביותר נגד מלריה.
הפרס הוא כעין הכרה של וועדת פרס הנובל בחשיבות של ידע עתיק מסורתי, ובתרומה שהוא יכול לתרום לרפואה המודרנית.

לקריאה...
אפיתרפיה, אייל רביד
הדבורה מייצרת ארס רק בהגיעה לגיל חמישה ימים, ותייצר ארס במלוא התפוקה בגילאי 14-16 ימים לחייה. הארס נוצר בבלוטות הארס ומשם נאגר בשלפוחית המשמשת כאיבר קיבול- שק הארס. בזמן העקיצה מועבר הארס דרך תעלות אל העוקץ. העוקץ עצמו הינו חלק ממערכת המין של הדבורה. אצל הדבורה העמלה מערכת המין מנוונת ואת מקומה תפשה התפתחות מנגנון ההגנה של משפחת הדבורים.
לקריאה...
Brain linked to immune system, ד"ר מינה פארן
תגלית גדולה התגלתה לאחרונה באוניברסיטת וירג'יניה בארה"ב, ופורסמה בעיתון המדעי Nature .

חוקרים מצאו צינורות לימפתיים מחוברים למוח.
במשך עשרות שנים מחפשים הוכחה לחיבור הזה, ועד עכשיו הצליחו החיבורים האלה להתחמק מהחוקרים.
הרעיון שיש קשר ישיר בין מערכת החיסון והמוח קיים מזמן, אבל עד עכשיו לא מצאו החוקרים את הצינור המקשר.

לקריאה...
The gut microbiome , ד"ר מינה פארן
בעבר, הלא רחוק, נהגנו לחשוב שבגופנו חיים ומתקיימים דיירי משנה שהם החיידקים. אנחנו צריכים לפרנס אותם ולדאוג למחסורם, והם ייצרו אנזימים, ויטמינים ומרכיבים נוספים עבורנו.
עם השנים מתברר לנו שהחיידקים הם בעלי הבית ואנחנו צריכים לדאוג לכול מחסורם.

גוף האדם נושא בתוכו 10 בחזקת 14 חיידקים שונים. מספר העולה פי 10 על כל התאים שבגוף, שמספרם מגיע ל-10 בחזקת 13 (1).
כ-500 מינים של חיידקים חיים במעי (1), אבל רוב חיידקי המעי משתייכים ל-30-40 מינים.

לקריאה...
מתכות כבדות, ד"ר מינה פארן
מתכות כבדות מצויות בכל הסביבה שלנו, כולל בתוך הגוף. הן עלולות להשפיע על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.
נסקור כמה מתכות, היכן הן נמצאות , מה הסכנה שבהן, ואילו צמחים יעזרו לנו להרחיק אותן.

לקריאה...
וירוס הפפילומה, ד"ר מינה פארן
וירוס הפפילומה-Human Papillomavirus (HPHV) הוא DNA- וירוס ללא מעטפת. זהו הוירוס השכיח ביותר בעולם המועבר באמצעות מגע מיני.
לקריאה...
Microbial Endocrinology in the Microbiome-Gut-brain Axis, ד"ר מינה פארן
המחקר העוסק בחיידקי המעיים והשפעתם על התנהגות האדם הביא לקביעת מונח חדש - Microbial endocrinology(1). הוא עוסק באינטראקציות הנוירוכימיות בין המערכת הנוירופיזיולוגית של המאכסן והמיקרוביום.
יש עדויות לכך שמיקרואורגניזמים פועלים על מרכיבים במערכת הנוירופיזיולוגית באופן שגורם לשינוי בהתנהגות של המאכסן. היכולת שלהם לפעול כך קשורה כנראה לכך שהם מסוגלים לייצר ולזהות מרכיבים נוירוכימיקליים שהם אנלוגיים במבנה שלהם לאלה שמיוצרים על ידי מערכת העצבים של המאכסן.

לקריאה...
תקשורת בין צמחים - Plants Communicate Using An Internet Fungi, ד"ר מינה פארן
מחקרים חדשים על הקשר בין הצמחים, בין מה שמתרחש מתחת לפני הקרקע לבין מה שקורה על פני הקרקע, מביא להבנה חדשה של עולם הצמחים.
לקריאה...
מתכות כבדות, ד"ר מינה פארן
מתכות כבדות מצויות בכל הסביבה שלנו, כולל בתוך הגוף. הן עלולות להשפיע על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.
נסקור כמה מתכות, היכן הן נמצאות , מה הסכנה שבהן, ואילו צמחים יעזרו לנו להרחיק אותן.

לקריאה...
הליפוזומים - Liposomes , ד"ר מינה פארן
הליפוזומים תוארו בפעם הראשונה על ידי המטולוג בריטי Dr. A. Bangham בשנת 1964. השם ליפוזום לקוח מיוונית. Lipos- שומן Soma- גוף.
הליפוזום הוא בועית קטנה עשויה מאותם המרכיבים כמו הממברנה של התא. מכינים את הליפוזומים מפוספוליפידים, שהם מולקולות הכוללות קבוצה של ראש ושל זנב. הראש הוא הידרופובי, ואילו הזנב שעשוי משרשרת ארוכה של פחמימות הוא הידרופילי.

לקריאה...
צמחים סינים קוסמטים, ד"ר מינה פארן
הכתבים הסינים המתארים שימוש בצמחי מרפא הם בני אלפי שנים. המחשבה העומדת מאחרי השימוש בצמחים היא שהבריאות היא הסדר הטוב של העולם ויש לעזור לאדם לעבור את חייו בבריאות וביעילות.

העור הוא אחת המערכות של הגוף, ומצב העור קשור לאיזון הכללי של האדם.
הטיפול בעור הוא פנימי וחיצוני, והוא מתואר כבר בספר הקדום, Huang Di Nei Jing. הבעיות של העור דומות לאלו שבימינו, כתמים, נקודות שחורות, קמטים, עור יבש, עור שמן, פצעונים.
בעיות עור מראות על חוסר איזון פנימי, וצריך לטפל בעור עם צמחים שנלקחים בלקיחה פנימית, ומחזירים את האיזון.

לקריאה...
צמחי מרפא וריפוי פצעים, ד"ר מינה פארן
פיסיולוגיה של ריפוי פצעים

ריפוי של פצע והחזרת הרקמה למבנה ולתפקוד התקין שלה, נעשים בכמה שלבים.
רגנרציה
ישנם בעור תאים שנמצאים בחלוקה מתמדת, לדוגמא תאי האפידרמיס. הם מתרבים בשכבה הקרובה לדרמיס ודוחפים כלפי מעלה את התאים הבוגרים. בהדרגה התאים הבוגרים מאבדים את הגרעין שלהם ונשארים על פני העור כתאים מתים. הם משתתפים בהגנה על העור.
תאים של פרנכימה שנמצאים בשולי הפצע מתחילים להתחלק, נודדים לאזור הפצע הופכים לתאים בוגרים כדי לשקם את הרקמה.
בהמשך מגיע שלב התיקון, כשתאים מרקמת החיבור מתחלקים ובונים את הרקמה.
אם הפצע גדול נוצרים כלי דם חדשים שמספקים מזון וחמצן לבניית התאים. הפצע מתכווץ ונסגר.

לקריאה...
Anopheles host species, ד"ר מינה פארן
לאחרונה נערך, בפעם הראשונה, מחקר הבודק אילו בעלי חיים מעדיפים יתושי אנופלס לעקוץ, והאם יש כאלה שדוחים אותם.
המחקר נערך על ידי האוניברסיטה השבדית ללימודי מדעי החקלאות והאוניברסיטה של אדיס אבבה, אתיופיה.
התברר שנקבת היתוש Anopheles arabiensis נמנעת מלעקוץ תרנגולות. הריח של התרנגולות דוחה אותן.
ניתן להשתמש בריח של תרנגולות כדי להגן על בני אדם המצויים בסביבה שהאנופלס נפוץ בה, ושיש סיכון גבוה שאנשים יעקצו (1).

לקריאה...
Anti biofilm activity of medicinal plants , ד"ר מינה פארן
כשהתגלתה האנטיביוטיקה לפני כמה עשרות שנים הייתה הרגשה שהאדם ניצח את החיידקים, הוא יצליח לחסל את המחלות הזיהומיות.
אבל לחיידקים יש כושר הישרדות עצום, הם לומדים איך להתגבר על המכשולים שהאדם שם לפניהם. הם מקשים על האנטיביוטיקה לחדור לתאים של החיידק על ידי שינויים בממברנה ובדופן התא (1). הם עלולים לגרום לשינוי אנזימטי בחומר האנטיביוטי ולהחליש את האלימות שלהם (1).

לקריאה...
Herbal uterine spasmolytics for dysmenorrhea, ד"ר מינה פארן
כאבי מחזור עלולים להיות קשים ומכאיבים, ופוגעים בפעילות היום-יומית של האישה. התכווצויות בודדות בזמן המחזור הן נורמליות, אבל כאב חזק ומתמשך דורש טיפול. השימוש בצמחי מרפא להרגעת כאבי מחזור נפוץ ויעיל.
לקריאה...
Microbiume-Gut –Brain Axis, ד"ר מינה פארן
המחקרים הרבים הנערכים בעשרות השנים האחרונות על היחס בין המיקרוביום ומערכת העצבים מראים, שמיקרואורגניזמים יכולים לפעול בהדדיות על אלמנטים של המערכת הנוירו-פיזיולוגית ,ולגרום לשינויים בהתנהגות של הפונדקאי (1). הם מסוגלים להשפיע על התנהגות הפונדקאי מפני שהם מסוגלים לייצר ולהכיר נוירו-כימיקלים שהם מקבילים במדויק במבנה שלהם לאלה שמיוצרים על ידי מערכת העצבים של הפונדקאי (1).
הקשר הדו-כיווני בין המערכת הנוירו-פיזיולוגית של הפונדקאי והמיקרוביום מכונה אנדוקרינולוגיה מיקרוביאלית (2).

לקריאה...
פרה-ביוטיקה כמזון פונקציונלי , ד"ר מינה פארן
מזון פונקציונלי הוא חלק מתזונת האדם. הוא מועיל לבריאות, מפחית את הסיכון למחלות כרוניות, ויש לו יתרון מעבר לזה של המזון הרגיל (1).
המזון הפונקציונלי מכיל: מזון רגיל עם תוספת של מרכיבים טבעיים פעילים, כגון, סיבים תזונתיים. מזון שהוסיפו לו מרכיבים פעילים, כגון, חיידקים פרוביטיים או מזון מרוכז המכיל אנטי אוקסידנטים. מרכיבים הבאים מהמזון ומוסיפים אותם למזון הפונקציונלי, כגון, פרה-ביוטיקה.

לקריאה...
טיפול צמחי בבעיות מערכת העיכול, ד"ר מינה פארן
בעיות במערכת העיכול נפוצות מאד בכל גיל. הן עלולות להופיע אצל תינוקות, ילדים, צעירים המטיילים בעולם, מתבגרים וזקנים.
כדי לעזור למטופל חוב שהמטפל יבין מה שורש הבעיה. המטופל מספר מה הסימפטומים שהופיעו אצלו. המופל צריך להבין מיהו הגורם, ואיך אפשר להשתחרר ממנו.

לקריאה...
Alkaline and acidic foods, ד"ר מינה פארן
בחירת המזון היא בעיה שעלינו להתמודד אתה במשך כל החיים. המזון המתאים לילד אינו בדיוק זה המתאים לאדם בוגר. כשמגיעים לזקנה צריך לחשוב מחדש מה לאכול. המקצוע שנבחר לעסוק בו גם הוא יקבע את מזוננו. מזון של אדם היושב במשרד, אינו זהה למזון שדרוש לאדם שעובד במשך שעות כל יום בעבודה גופנית קשה.
לקריאה...
מערכת המרה, ד"ר מינה פארן
חומצות ומלחי מרה.
חומצות המרה מיוצרות מכולסטרול בכבד. חומצות המרה והמלחים שלהן הם הממיסים העיקריים במרה. יש להם חשיבות רבה בהסדרת רמת הכולסטרול, והם מסייעים בקביעת זרימת המרה.

לקריאה...
Kimchi: The food that helps to detox pesticides, ד"ר מינה פארן
הקמחי הוא מאכל קוריאני מסורתי, הכולל ירקות אחדים מותססים או ירק אחד ותערובת חריפה של פלפל צ'ילי, שום, בצל ירוק ותבלינים נוספים.
הקמחי נפוץ מאד במזון הקוריאני, וניתן למצוא אותו כמעט בכל ארוחה, כשמגישים אותו לבד או ביחד עם אורז או אטריות.

לקריאה...
החומציות מזיקה לפנקריאס, ד"ר מינה פארן
הפרעות בדרכי העיכול נפוצות מאד בימינו. קוראים להן תסמונות והרפואה ממליצה על תרופות שעוזרות להקל על הסימפטומים, בדרך כלל ללא התייחסות למזון שהמטופל צורך.
הצרוף של חומציות כרונית, תפקוד חלש של הלבלב וקשיים בעיכול במעי הדק מסבירים רבות מההפרעות.

לקריאה...