על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
צמחים אדפטוגניים - צמחים אדפטוגניים
>>גרסת הדפסה
צמחים אדפטוגנים

השימוש בצמחי מרפא כדי לשמור על איזון והרמוניה, או כדי לשקם איזון שנפגע, הוא עתיק יומין, ותופש מקום חשוב בכל הרפואות המסורתיות. הצמחים, שהיום מכנים אותם אדפטוגנים, היו הנערצים ביותר בכל ארץ בה גדלו.

בשנים האחרונות נערך מחקר אינטנסיבי בארצות שונות, שמטרתו להבין את מנגנוני הפעולה של צמחים אדפטוגנים, ולגלות צמחים נוספים הפועלים במנגנון דומה.

המונח אדפטוגן הוא חדש יחסית ונקבע בשנות הארבעים של המאה ה-20 על ידי מדען רוסיDr. Lazarev. הוא ערך מחקר עבור הצבא שהתעניין במרכיבים המסייעים לעמידות בלתי ספציפית (1). המטרה היתה להגביר את היעילות וכושר הביצוע של חיילים וספורטאים מבלי להשתמש בסטימולנטים מסוכנים ואסורים לשימוש.

עבודה רבה נעשתה על ידי Dr Berkhmanשחקר בסוף שנות החמישים  את הג'ינסנג האסיאתי. כשהבין שלא ניתן יהיה להשתמש בו בגלל מחירו הגבוה, חפש צמחים זולים וזמינים יותר. כך הגיע אל צמח שמוצאו מרוסיה Eleutherococcus senticosus, שהתפרסם במשך השנים בעולם כולו, והוא מהווה מרכיב חשוב בתכשירים מסחריים המיועדים לחיזוק ואיזון.

תאוריות שונות הוצעו במשך השנים שניסו להסביר כיצד פועלים הצמחים האדפטוגנים.

המסקנות של המחקרים שנעשו בשנים האחרונות הן שצמחים אדפטוגנים פועלים על הציר היפותלאמוס-היפופיזה-אדרנל (2). הם מגבירים את הכושר לעמוד בלחץ פיזי, סביבתי או רגשי, מסייעים לאיזון המערכת האנדוקרינית, העצבים והחיסון.

האיזון נעשה על ידי עידוד או עיכוב של מרכיבים המיוצרים על ידי הגוף, כגון, ציטוקינים, קטכול-אמינים, גלוקו-קורטיקואידים, קורטיזול, סרוטונין, הורמוני מין, cholecystokinin, ו-

 corticotropin-releasing factor- CRF. המגוון הרחב של המרכיבים הכימיים המשתחררים אחראי לפעילויות הנוספות של האדפטוגנים, כגון, נוגדי דלקת, נוגדי חמצון, נוגדי חרדה, נוגדי דכאון ומאזנים כלליים. האדפטוגנים מסייעים לאיזון התפקוד של מערכות שונות, ובכך עוזרים לשמור על ההומיאוסטזיס.  הם פועלים על ספקטרום רחב של תפקוד מערכות שונות בגוף,ואין להם פעילות בולטת ומודגשת על איבר מסוים או מערכת מסוימת.

ניתן בצורה זו להבחין בין אדפטוגנים לבין צמחים

מחזקים, או צמחים שהפעילות המאזנת שלהם קשורה רק למערכת מסוימת אחת.

 

סקירה קצרה של אדפטוגנים ידועים.

Panax ginseng, ג'ינסנג אסיאתי.

תכונות: מתוק, מריר, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, אנטי אוקסידנט, נוגד דלקת, נוגד אסתמה, מחזק את הלב, ממריץ עדין של מערכת העצבים, מאזן את מערכת החיסון.

הג'ינסנג, ובמיוחד הג'ינסנג האדום הוא הצמח הממריץ ביותר בין האדפטוגנים. ברפואה המסורתית הסינית הג'ינסנג מומלץ לטיפול במקרים של חוסר yangשל הכליות, המתבטא באימפוטנציה, כאבי גב תחתון, עייפות. הוא מועיל במקרים של דכאון, תשישות, מחלת אדיסון (ביחד עם שוש), הפרעות בשינה, כשל חיסוני, אסתמה (ביחד עם שיזנדרה ושוש), בעיות בזיקפה, לויקופניה אצל מטופלים המקבלים טיפול בכמותירפיה או הקרנות.

מחקרים קליניים הראו הישרדות גבוהה יותר אצל חולים בסרטן הקיבה, ומיעוט מקרים של התפתחות של גרורות (3).

מינון גבוה או שימוש ממושך בג'ינסנג עלולים לגרום להפרעות בשינה, חרדות, עליה בלחץ הדם ועצבנות.

 

 

Panax quinquefolium, ג'ינסנג אמריקאי. שורש

תכונות: מר, מתוק עדין, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, נוגד חמצון, נוגד דלקת, מאזן של מערכת החיסון, bitter tonic.

הג'ינסנג האמריקאי פחות ממריץ ומחמם מהג'ינסנג האסיאתי. הוא מתאים למקרים של חוסר yinואינו גורם להמרצת יתר.

הוא מומלץ לטיפול בעייפות, לשיקום  אחרי דלקת ריאות, ברונכיט, אסתמה, דכאון, חרדה, מחלות אוטו אימוניות, וכן במקרים של אי ספיקה של האדרנל ושל הפרעות בשינה.

 Eleutherococcus senticosisשורש

תכונות: אדפטוגן, מוריד רמת כולסטרול, נוגד חמצון, נוגד דלקת, ממריץ של מערכת החיסון.

פעילות: עדין יותר מהג'ינסנג האסיאתי. מגביר פעילות של מערכת החיסון, מפחית ייצור של קורטיזול, משפר כושר קוגנטיבי ופעילות גופנית.

מחקרים קליניים הוכיחו את יעילותו בטיפול בדיכוי מוח עצם על ידי כמותירפיה או הקרנות, ברמות גבוהות של כולסטרול, חולשה עצבית עם כאבי ראש, הפרעות בשינה וחוסר תאבון (4).

Schisandra chinenesisשיזנדרה. השימוש בפירות

תכונות: חמוץ,חריף, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, נוגד חמצון, נוגד דלקת, נוגד אסתמה, אסטרינג'נט, מגן על הכבד. מומלץ למקרים של הפטיטיס Bו-C(בצרוף עם גדילן מצוי וכורכום), לאסתמה בצרוף עם Glycyrrhiza, ולהפרעות של מערכת העצבים, כולל מחלת פרקינסון.

ברפואה הסינית המסורתית נחשב הצמח למחזק של חמשת האיברים. הוא מומלץ במיוחד לטיפול במקרים של דליפות, כגון, אי שליטה בשתן, לויקוראה, שלשול, ספרמטוראה, וכן להפחתת הזעה.

Codonopsis pilosula. השימוש בשורש.

תכונות: מתוק, מחמם, מוסיף לחות.

פעילות: אדפטוגן, היפוגליקמי, מאזן מערכת החיסון.

הקודונופסיס מכונה "ג'ינסנג של עניים". ברפואה הסינית משתמשים בו לפעמים כתחליף לג'ינסנג ומכפילים את המינון. הוא מחזק את הטחול והצ'י. מומלץ לטיפול באולקוס, מעי רגיז, עייפות, חולשה של הגפיים. הוא מחזק גם את הריאות, ומומלץ לטיפול בקוצר נשימה עם שיעול יבש, ונטיה למחלות זיהומיות בדרכי הנשימה. נוהגים להשתמש בקודונופסיס לחיזוק של מערכת החיסון במקרים של סרטן, אידס או מונונוקלאוזיס, וכן כדי למנוע תופעות לואי קשות כתוצאה מטיפול בכמותירפיה והקרנות. מעלה רמה של המוגלובין ומספר של כדוריות דם אדומות.

Glycyrrhiza glabra/uralensisשוש קירח,שורש

תכונות: מתוק, מריר, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, נוגד היסטמין, נוגד חמצון, נוגד שיעול, מרכך, מגן על הכבד, אנטי ויראלי.

צמח נפוץ בשימוש. מחזק את פעילות האדרנל, מומלץ, בצרוף עם ג'ינסנג אסיאתי לטיפול במחלת אדיסון. מומלץ לטיפול באלרגיה, אולקוס ושיעול. מסייע להורדת רמות גבוהות של קורטיזול.

מינון גבוה או שימוש ממושך בצמח עלולים לגרום לעליה בהשפעה של אלדוסטרון, להגברת עצירת נתרן והפרשת אשלגן.

Withania somniferaויתניה משכרת, שורש.

תכונות: מר, מתוק, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, נוגד דלקת, נוגד חמצון, נוגד עוויתות, אסטרינג'נט, מאזן של מערכת החיסון, מרגיע. הצמח הוא אדפטוגן עם פעילות  מרגיעה, ונהגו להשתמש בו במקרים של חרדה, הפרעות בשינה ותשישות עצבית. מומלץ במקרים של פיברומיאלגיה, בצרוף עם סקוטלריה וקאוה, וכן לטיפול באוסתיאו-ארטריטיס. הצמח מומלץ לשיפור פוריות של גברים. הוא גורם לעליה במספר תאי הזרע ובתנועתיות שלהם. הוא מכיל ברזל, ומסייע במקרים של אנמיה. בנוסף הוא מעודד פעלות של בלוטת התירואיד (5).

Cordyceps sinensisפטריה.

תכונות: מתוק, מעט חריף, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, נוגד אסתמה, נוגד לויקמיה, נוגד חמצון, מגן על הכבד, מאזן מערכת חיסון, מחזק כליות, מרגיע עדין.

כיום מרבים לגדל את הפטריה על סויה, אבל ניתן למצוא בשוק פטריות שגדלו על  זחלים.

ברפואה הסינית המסורתית משתמשים בפטריה לטיפול בחוסר yinו-yangשל הכליות.

הפטריה מומלצת במקרים של אנמיה, שיעול כרוני, עייפות, לשיפור החשק המיני, לשיפור ספירת הזרע, לשיפור זרימת הדם ותפוקת הלב.

מחקר קליני בבני אדם הראה שיפור משמעותי בהפרעות של מערכת הרבייה של גברים, במקרים של רמות גבוהות של שומנים, ספירה נמוכה של טסיות דם ודלקת כרונית של הטרכאות (4).

Rhodiola rosea, שורש.

תכונות: מתוק, מריר, צונן.

פעילות: אדפטוגן, נוגד דלקת, נוגד חמצון, נוגד דכאון, מאזן של מערכת החיסון, פועל על מערכת העצבים.

רודיולה היה תרופה רישמית ברוסיה מאז 1969. הוא הומלץ כממריץ עדין של מערכת העצבים, מסייע לשיפור הזכרון, מחזק של הלב ושל מערכת החיסון (6)

מחקרים קליניים הוכיחו את יעילותו של הצמח במקרים של דכאון קל, עייפות עצבית, פלפיטציות וירידה בפעילות הקוגנטיבית, וכן במקרים של הפרעות קשב, אל וסת ואי פוריות של נשים.

ברפואה הטיבטית המסורתית משתמשים ברודיולה להזנת וחיזוק הריאות, לשיפור זרימת דם, לעייפות, לפחד גבהים וחולשה.

Ocimum sanctum, נוף הצמח

תכונות: חריף, מתוק, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, אנטי בקטריאלי, נוגד דכאון, נוגד חמצון, אנטי ויראלי, נוגד אלרגיה, קרמינטיבי, מכייח, מאזן של מערכת החיסון.

ברפואת האיורודה והסידהא יש מסורת ארוכה של שימוש בצמח. הוא מומלץ לשיפור הזכרון, לטיפול בשיעול, הצטננות, הפרעות בעיכול, אסתמה ועייפות. מחקר בבני אדם הראה שהצמח מסייע להורדת רמת גלוקוז בדם (7).

 

Emblica officinalisפירות

תכונות: חמוץ, מתוק, צונן.

פעילות: אדפטוגן, נוגד חמצון, נוגד דלקת, משתן, אסטרינג'נט, מזין, מגן בפני stress(7).

משתמשים בצמח לטיפול בבעיות של רקמות החיבור, כגון, סקלרודרמה, לופוס, לטיפול באנמיה , לנקז אבצס, לחיזוק הריאות, לחיזוק העצמות, הקפילרות והעיניים.

Astragalus membranaceus, שורש

 

תכונות: מתוק, מחמם.

פעילות: אדפטוגן, מפחית הזעה, נוגד סרטן, מגן על הכבד, ממריץ של מערכת החיסון.

האסטרגלוס הוא אחד הצמחים הנערצים ברפואה הסינית המסורתית. משתמשים בו במקרים של צניחת איברים, לחיזוק האנרגיה, לשיעול יבש ולאסתמה ביחד עם ויתניה.

 

צמחים אדפטוגנים שנחקרים בשנים האחרונות:

 

Bryonia alba, שורש

 Aralia manshurica, שורש

Gynostemma pentaphylla, נוף הצמח

Tinospora cordifolia, גבעול

Oplopanax elatus, קליפת הגזע

Rhaponticum carthamoides, שורש

Albizzia julibrissin, פרחים או קליפת גזע

Eucommia ulmoides, קליפת גזע

Ganoderma lucidum, Reishi, פטריה

Pseudostellaria heterophylla, שורש

 

 

ספרות

1.     Panossian A. Wikman G. Wagner H. Plant Adaptogens III. Earlier and More Recent Aspects and Concepts on Their Mode of Action. Phytomedicine, 6: 287-299, 1999.

2.     Panossian A. Adaptogens, Tonic Herbs for Fatigue and Stress. Alternative & Complementary Therapies, 9: 327-331, 1997.

3.     Shu SO et al. Effects of Red Ginseng upon postoperative immuniy and survival in patients with stage III gastric cancer. Am. J. Chin Med. 30: 483-494, 2002.

4.     Chen JK. Chen TT. Chinese Medical Herbology and Pharmacology. Art of Medicine Press, City of Industry, CA, 2004.

5.     Panda S. Kar A. Changes in thyroid hormone concentrations after administration of Ashwagandha root extract to adult male mice. J. Phar. Phamacol. 50: 1065-1068, 1998.

6.     Brown RP et al. Rhodiola rosea. A phytomedical overview. Herbalgram 56: 40-52, 2002.

7.     Rege NN. et al. Adaptogenic properties of six rasayana herbs used in Ayurvedic Medicine. Phytotherapy Research, 13: 275-291, 1999.