על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
קוטב מצוי - Tribulus terrestris - קוטב מצוי - Tribulus terrestris
>>גרסת הדפסה
קוטב מצוי - Tribulus terrestris
שם עברי: קוטב מצוי.
משפחה: זוגניים, Zygophylaceae
חלקי צמח בשימוש: פירות.
 
תאור בוטני: עשב חד או רב שנתי, שרוע, גדל בשדות מושקים ובגינות בארצות טרופיות וסוב- טרופיות. הפרח קטן וצבעו צהוב. הפריחה בחודשי הקיץ. הפירות קוצניים ונאחזים ברגליהם של בעלי חיים שמפיצים אותם. בארץ גדלים ארבעה מיני קוטב.
המין קוטב מצוי נפוץ ברוב אזורי הארץ. המינים האחרים הם מדבריים ונדירים יותר:
קוטב גדל כנף- Tribulus macropterus, קוטב מכניף- Tribulus longipetalus
קוטב דו זיזי- Tribulus bimucronatus.
 
מרכיבים: פלבנואידים, kaempferol, kaempferol-3-glucoside, tribuloside
  astragalin
שני אלקלואידים, harmane, harmine 
ספונינים סטרואידליים,,spirostanol שהאגליקונים העיקריים שלהם הם: diosgenin
tigogenin ו- gitogenin ,   terrestrosines A,B,C,D,E
סטרולים, beta-sitosterol, stigmasterol, campesterol
שמן, הכולל בעיקר חומצות שומניות בלתי רוויות.
 
פעילות: אפרודיזיאק, מגביר תנועתיות ומספר של תאי זרע, מסייע במקרים של בעיות בזיקפה, מגביר זרימת דם,דיורטי, נוגד תולעים, מכייח, משכך כאב, נוגד עוויתות, עוצר דימומים, מחזק את הלב, נוגד דלקת, מסייע להמסת אבנים בכליות.
הספונינים מרחיבים את כלי הדם הקורונריים ומסייעים לשיפור זרימת הדם בהם (1, 2).
ההשפעה על הגברת התשוקה המינית מוסברת על ידי העלאה זמנית של ריכוז הטסטורסטרון . מחקרים הוכיחו את יעילות הפירות וגם הצמח השלם במקרים של אין- אונות, שפיכת זרע מוקדמת ובעיות בזיקפה (3). הצמח ניתן כחליטה או מירתח.
 
התוויות: אין- אונות, שפיכת זרע מוקדמת, ספרמטוראה, אי פוריות, אבנים בכליות, דימום בשתן, דלקות בדרכי השתן, בצקות, מחלות של הלב וכלי הדם לומבגו, אישיאס, רוימטיזם, מחלות של הלב וכלי הדם, שטפי דם אחרי לידה, קרירות מינית, עכירות של הראייה, להגברת חלב בהנקה
(3,4,5).
בארה"ב נמכר הצמח כתוסף מזון, המתואר כסטימולנט כללי, פועל על כושר התנועה, על הטונוס של השרירים, משפר הישגים ספורטיביים ואת חיי המין (8).
 
התוויות נגד: הריון.
רפואה מסורתית: ברפואת האיור-ודה משתמשים בפירות או בצמח השלם. הוא מומלץ לבעיות של המערכת האורו-גניטלית, לדלקות וכאבים בדרכי השתן, להמסת אבנים בכליות, למקרים של הפרעות בזיקפה, שפיכת זרע מוקדמת ואין-אונות.
ברפואה הסינית הצמח נחשב לחריף, מר ומחמם. הוא מומלץ כאחד ה צמחים הטובים ביותר להרגעת הכבד, במקרים של כאבי ראש בגלל שה-yang  של הכבד עולה בהגזמה, למקרים של סחרחורות, כאבים בחזה ועכירות של הראייה.
הוא מרגיע גרוד בשימוש פנימי וחיצוני.
 
מינון: 1-1.5 ג' שלוש פעמים ליום.
טינקטורה, 1:5 ב-50% אלכוהול, 1-2 מ"ל שלוש פעמים ביום.
 
ספרות.
 
1.     Wang B. et al. 406 cases of angina pectoris in coronary heart disease treated with saponin of Tribulus terrestris. Chung His I Chieh Ho Tsa Chih. 10: 85-87, 1990.
2.     Achenbach H. Cardioactive steroid saponins and other constituents from the aerial parts of Tribulus cistoides. Phytochemistry, 35: 1527-1543, 1994.
3.     Nadkarni KM. The Indian Materia Medica with Ayurvedic, Unani and Home Remedies. Revised and enlarged by Nadkarni AK. Bombay Popular Prakashan, 1976.
4.     Anand R. et al. Activity of certain fractions of Tribulus terrestris fruits against experimentaly induced urolithiasis in rats. Indian J. Exp. Biol. 32: 548-552. 1994.
5.     Li JX. et al. Tribulusamide A and B, new hepatoprotective lignanamides from the fruits of Tribulus terrestris: indications of cytoprotective activity in murine hepatocyte culture. Planta Med. 64: 628-631, 1998.
6.     Anand R. et al. Evaluation of antiurolithiatic activity of Tribulus terrestris. International Journal of Pharmacognosy, 32: 217-224, 1994.
7.     Yan W. et al. Steroidal saponins from fruits of Tribulus terrestris, Phytochemistry, 42: 1417-1422, 1996.
8. De Combarieu et al. Furostanol saponins from Tribulus terrestris.                  Fitoterapia 74: 583-591, 2003.