על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
ארכובית יפנית - Polygonum cuspidatum - ארכובית יפנית - Polygonum cuspidatum
>>גרסת הדפסה
ארכובית יפנית - Polygonum cuspidatum
 
עודכן ב: 24.11.10
 
שם אנגלי: Japanese knotweed  
שם עברי: ארכובית יפנית
משפחה: ארכוביתיים, Polygonaceae
חלקי צמח בשימוש: שורש
תאור בוטני: Polygonum cuspidatum הוא צמח רב שנתי עם קני שורש מתפשטים וגבעולים מסועפים בצבע חום- אדום. מוצאו ממזרח אסיה, מיפן, סין וקוריאה. גובהו 1.5 עד 3.0 מ'. העלים רחבים. הפרחים קטנים, בצבע לבן או קרם. הצמח הוא דו ביתי, פרחים זכריים ונקביים היושבים על צמחים נפרדים (1).
בשנת 1825 הביאו את הצמח לאנגליה לגידול כצמח נוי (2) מאוחר יותר הביאו אותו לאמריקה כצמח נוי, וכהגנה נגד ארוזיה.
כיום רואים אותו כצמח פולש (1) המהוה סכנה לצמחיה. הוא מתרבה במהירות דרך קני השורש שלו, שיוצרים שטחים רחבים המכסים וחונקים את הצמחיה הטבעית באזור (3). קני השורש מתפשטים עד ל-7 מ' באופן אופקי ועד 3 מ' לעומק. הם שורדים בטמפרטורה של מינוס 35 מעלות.
קשה לעצור את הגידול של הצמח, כי הוא יכל גם לצמוח מתוך חלקי צמח שנופלים לנחלים או לתעלות של מים. אם כורתים את הצמח הוא גדל מחדש מתוך השורשים שלו. הוא נמנה על אחד מתוך 100 הצמחים הפולשים הגרועים ביותר (4).
הפרחים של הארכובית היפנית אהובים על דבורת הדבש. הם פורחים בעונה שאין בה פריחה מרובה, והדבורים מייצרות דבש מיוחד מפרחי הארוכובית שנקרא Bamboo goney.
הגבעולים הצעירים שיוצאים באביב אכילים. טעמם נעים, אבל מזהירים שהם מכילים חומצה אוקסלית שעלולה להחמיר מצבים של רוימטיזם,דלקת מפרקים, גאוט, אבנים בכליות וחומציות יתר בקיבה (5).
 
שימוש רפואי: השורש של הארכובית היפנית משמש מקור חשוב לייצור resveratrol ומחליף את הענבים שבהם השתמשו בעבר לאותה מטרה. רבים מהמפעלים המייצרים resveratrol משתמשים עכשיו בשורש הארכובית. הצמח גדל לאורך כל השנה והוא מתאים את עצמו לאקלימים שונים (6).
הרסרבטרול הוא פוליפנול השייך לקבוצת ה- stilbenes. הוא מצוי בצמחים המהווים חלק מהתזונת האדם,         כולל ענבים, יין אדום, בוטנים, תות עץ, אוכמניות ועוד.
מדען יפני, Takaoka, מיצה רסברטרול בשנת 1963 משורש של Polygonum cuspidatum. השורש מכיל עד 187 מ"ג ב-1ק"ג של שורש. זוהי כמות גדולה בהרבה מזו שיש בגפן. הרסרברטרול לא עורר עניין באותה תקופה. ב-1992 הוא התחיל לעורר עניין רב, כשקשרו את הימצאותו ביין כהסבר לפעילות של היין האדום על הלב (7).
רסברטרול הוא אנטי בקטריאלי ואנטי פטרייתי (8), הוא נוגד חמצון יעיל ואנטי דלקתי, הוא מעכב את האנזים lipoxygenase (9)
הארכובית היפנית משמשת מקור להפקת emodin שמשתמשים בו להכנת תכשירים נגד עצירות. ברפואה הסינית והיפנית המסורתית הצמח משמש כמשלשל.
 
מקורות
1.Hickman JC. ed. 1993, The Jepson Nanual: Higher Plants of California. University of California Press , Berkeley.
2. Patterson DT. 1976, The history and distribution of five exotic weeds in North Carolina. Castanea 41: 177-180.
3. Ahrens JF. 1975, Preliminary results with glyphosate for control of Polygonum cuspidatum. Proceedings of the Northeastern Weed Science Society, 29: 326.
4.IUCN Global Invasive Species Database
http:/www.issg.org/database/species/search.
5. Edible Plants-Japanese Knotweed, http;www.edible-plants.com/jap_knotweed.html
6. Pest Diagnosic Unit, University of Guelph
http:/www.uoguelph.ca/pdc/Factsheets/PlantID/Japanese_knotweed.htm
7. Baur JA. Sinclair DA. Therapeutic potential of resveratrol: the in vivo evidence. Nat.    Rev. Drug Discov. 2006, 5; 493-506.
8. Kubo M. Kimura Y. Shin H. et al. Studies on the antifungal substance of crude drug: 2. On the roots of Polygonum cuspidatum (Polygonaceae). Shoyakugaku Zasshi, 1981, 35: 58-61.
9. Kimura Y. Okuda H. and Kubo M. Effects of stilbenes isolated from medicinal plants on arachidonate metabolism and degranulation in human polymorphonuclear leukocytes. J. Ethnopharmacol. 1995, 45: 131-139.