על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Inonotus obliquus- Chaga mushroom - Inonotus obliquus- Chaga mushroom
>>גרסת הדפסה
Inonotus obliquus- Chaga mushroom
 
עודכן ב: 31.10.11
 
משפחה: Basidomycetes
תאור בוטני: ה-Chaga היא פטריה הגדלה על עצי שדר, Betula בארצות צפוניות קרות באסיה, באירופה ובצפון אמריקה (1). היא נפוצה ביערות השדר הלבן של הרי סיביר.   היא גדלה על מקומות בהם העץ נפגע, אל הקליפה הפנימית של העץ. היא נראית כמו פחם שרוף, והמגע שלה דומה לזה של שעם. היא יבשה, בניגוד לרוב הפטריות המכילות הרבה מים.
רפואה מסורתית: מאז המאה ה-16 יש שימוש רפואי בפטריה ברפואה המסורתית של רוסיה ושל מערב סיביר (2). מייחסים לה פעילות אנטי בקטריאלית, מגינה על הכבד, מסייעת לטיפול במחלות של דרכי העיכול ובעיקר נוגדת סרטן (3).
פעילות אימונו-סטימולנטית ואנטי סרטנית הוכחה בכמה פטריות השייכות למשפחת
ה- Basidomycetes  (4). ישנן פטריות המעודדות אפופטוזיס,אחרות מעכבות שגשוג של תאים, ויש כאלה המשנות תהליכים ביוכימיים, לדוגמא, מעכבות פעילות של אנזימים חשובים (5), ומשנות את מחזור החיים של התא.
מרכיבים: פוליסכרידים, חומצה בטולינית, טריטרפנואידים, ספונינים, מגנזיום, ברזל, פוליפנולים, ארגוסטרול (3,4).
                       
הפעילות האנטי סרטנית של Chaga
במחקר הנוכחי (2) בדקו החוקרים את מנגנון העיכוב של מרכיבי ה-Chaga  על תאים סרטניים של הכבד HepG2.
השתמשו במיצוי מימי של הפטריה. הרתיחו Chaga שנאספה ברוסיה (1.0 ק"ג) במשך ארבע שעות. נתנו למירתח להתקרר עד לטמפרטורת החדר וסננו אותו. ייבשו את הנוזל על ידי ליופיליזציה, וקבלו 250 ג' של אבקה. הכינו מהאבקה תמיסות שהכילו 50 מ"ג מהפטריה בתוך 1 מ"ל של מים מזוקקים (2), מהם הכינו את כל שאר המיהולים.
הבדיקות נעשו על תרביות של תאי סרטן הכבד. הביקורת היתה תאי כבד נורמליים.
השרו את התאים בתוך ריכוזים שונים של מיצוי הפטריה (0-1.0 מ"ג) במשך 48 שעות, ובדקו את חיוניות התאיםד.
התוצאות שהתקבלו הראו שהמיצויים של הפטריה לא השפיעו על תאי הכבד הבריאים. ירידה גדולה במספר התאים התקבלה בתאים הסרטניים עם ריכוזים של 0.75 מ"ג ו-1.0 מ"ג ב-1 מ"ל.
במיקרוסקופ ניתן היה לראות שינויים מורפולוגיים בתאים.
הגורמים לירידה במספר התאים הסרטניים היו עיכוב של שגשוג התאים, עיכוב במחזור החיים של התאים ועידוד של אפופטוזיס (2). המחקר מראה גם שפעילות הפטריה על תאי סרטן היא סלקטיבית. המיצויים לא השפיעו על תאים נורמליים. יש לזה חשיבות רבה לגבי אפשרות של שימוש ב-Chaga למניעה או לטיפול בסרטן.
החוקרים מסיקים שה-Chaga שהיתה ידועה כאנטי סרטנית במשך שנים רבות, אמנם יכולה לסייע לטיפול בסרטן הכבד.
 
מקורות
1.   Park YK. Lee HB. Jeon EJ. et al. Chaga mushroom extract inhibits oxidative DNA damage in human lymphocytes as assessed by comet assay. Biofactors 2004, 21: 109-112.
2.   Myung-Ja Y. Jin-Kyung K. Park SY. et al. Chaga mushroom (Inonotus obliquus) induces G0/G1 arrest and apoptosis in human hepatoma HepG2 cells. World Gastroenterol. 2008, 14: 511-517.
3.   Kahlos K. Kangras L. Hiltunen R. Antitumor activity of triterpenes in Inonotus obliquus. Planta Med. 1986, 52: 554.
4.   Wasser SP. Weis AL. Therapeutic effects of substances occurring in higher Basidiomycetes mushrooms: a modern perspective. Crit. Rev. Immunol. 1999, 19: 65-96.
Swanton C. Cell-cycle targeted therapies. Lancet Oncol. 2004, 5: 27-36.