על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
טופל אדום - Cynomorium coccinum - טופל אדום - Cynomorium coccinum
>>גרסת הדפסה
טופל אדום - Cynomorium coccinum

עודכן ב: 07/05/2012

שם עברי: טופל אדום
משפחה: טופליים, Cynomoriaceae
תאור הצמח: הטופל הוא צמח חסר כלורופיל, רב שנתי. הוא טפיל- שורש, החי על שורשים של צמחים אחרים. רוב השנה הוא מצוי באדמה, בצורת קנה שורש הקשור אל השורשים של הצמח הפונדקאי.
הוא גדל במקומות יבשים, סלעיים או על אדמה חולית. הוא גדל בארצות הים התיכון, צפון אפריקה, ספרד, פורטוגל, איטליה, ישראל, סעודיה(1).
בארץ הוא גדל בצפון הנגב, מערב הנגב, חולות חלוצה, מדבר יהודה שומרון. הוא טפיל על שורשים של עצים ושיחים מדבריים הגדלים באדמה מלוחה, כגון, מלוח קיפח, אוכם מצרי, אשל היאור, ימלוח פגום. אין לו פונדקאי ספציפי.
רוב חודשי השנה ניתן לראות רק תפרחות יבשות. בחודש אפריל בוקעות מהאדמה תפרחות חדשות, עגולות. לאורך התפרחת פזורים מאות פרחים קטנים בצבע ארגמן. הפרחים הם חד-מיניים ודו-מיניים. הם מואבקים על ידי זבובים, שנמשכים אל הריח המתוק.
המין השני הוא Cynomorium sonaricum  שגדל במרכז אסיה ומונגוליה  וכן בסין(2). הוא נקרא בסין suo yang ויש לו שימוש רפואי ברפואה הסינית (3).

רפואה מסורתית: נהגו להשתמש בתפרחת לטיפול באנמיה ובמחלות אחרות של כלי הדם, ביתר לחץ דם, דיזנטריה, מחלות זיהומיות של מערכת הרבייה, הקאה ומחזור חודשי בלתי סדיר (4). מסופר  שחיילים שנלחמו במסעי הצלב לקחו אתם תפרחות מיובשות כדי לטפל בפצעים (4).

הצמח הובא לסין ממונגוליה, והוא מוזכר לראשונה ב-Bencao Yanyi  Buyi (הרחבה של
ה- Materia Medica ) ב-1347. הצמח היה מרכיב בפורמולה קלסית Huquian Wan  שמשתמשים בה לטיפול באין אונות ובחולשה ברגליים (4).
בימי הביניים קראו הרופאים הערבים לטופל  Tarthuth, שמשעותו האוצר בין התרופות. במאה ה-9 השתמשו בו כמרכיב במשחה נגד גירויים בעור. מאוחר יותר ממליץ הרופא
  Al-Razi על שימוש בצמח לטיפול בטחורים, דימום מהאף ודימום בלתי תקין מהרחם (4).
בסעודיה, שגם שם מכונה הצמח Tarthuth משתמשים בחליטה מהצמח היבש לטיפול בדלקות מעיים ובכיב קיבה (4). הבדוים נהגו לקחת למסעות תפרחות טריות, לקלף אותן ולאכול את החלק הפנימי שטוענים שהוא טעים (4).
באיים הקנריים השתמשו בטופל כאמצעי מניעה, כמשחת שיניים וכצבע יציב, שאינו דוהה לצביעת אריגים (4).
מרכיבים : גליקוזידים של אנתוציאנינים, ספונינים טריטרפנים, ליגננים (4).
מחקרים מעטים נעשו על הצמח. הם מראים שהטופל מסייע לשיפור זרימה של דם, להורדת יתר לחץ דם, וכן שהוא מעכב את וירוס האידס (4).

מקורות

1. World Checklist of Selected Plant Families, 2010, Royal Botanic Garens, Kew.
2. World Checklist of Selected Plant Families, 2010, Royal Botanical Gardens,
Kew.
3. Discovery of the photosynthetic relatives of the "Maltese mushroom" Cynomorium, BMC Evolutionary Biology Vol 5:38, 2005.
4. Cynomorium Parasitic Plant Widely Used in Traditional Medicine, by Subhuti Dharmananda.