על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
חבלבל השדה - Convlvylus arvensis - חבלבל השדה - Convlvylus arvensis
>>גרסת הדפסה
חבלבל השדה - Convlvylus arvensis

עודכן ב: 31/05/2016

השם בעברית: חבלבל השדה

משפחה: חבלבליים, Covolvylaceae

חלקי צמח בשימוש: נוף הצמח

 תיאור הצמח: הסוג חבלבל כולל כ-250 מינים. בארץ גדלים 22 מינים של חבלבל. הצמח מטפס או משתרע על הקרקע. הוא מתרבה על  ידי קני שורש או על ידי זרעים. הוא נפוץ באזורים רבים על פני כדור הארץ ויש שרואים בו עשב רע המטפס על צמחים אחרים ומכסה אותם (1).

החבלבל גדל במקומות יבשים וחמים, באדמות עם pH נויטרלי או קצת בסיסי.  הוא שורד את היובש הודות למערכת שורשים  ענפה ומסועפת, אבל הוא מעדיף אדמה עשירה ופוריה (1). הוא גדל בארץ בשדות מעובדים, שדות בור, בעיקר על אדמות כבדות. הוא גדל גם באזורים מדבריים, כגון, מדבר יהודה, מדבר שומרון, ערבות הירדן ובקעת ים המלח.

משמעות השם Convolvulus הוא להתגלגל ביחד, arvensis משמעותו שדה.

העלים מעט מאורכים ושוליהם חלקים. הפרחים בצבע לבן או וורוד, מאובקים על ידי דבורים או זבובים. בארץ פורח חבלבל השדה בחודשים מרץ עד נובמבר.

 

רפואה מסורתית: נהגו להשתמש בנוף הצמח לטיפול  בפצעים, כיבים, דלקת ונפיחות (2). שימוש נוסף היה לטיפול בכאבי בטן ותולעים (1).

בחליטה מהפרחים השתמשו כמשלשל וכן לטיפול בחולשה של השרירים (3). מיצוי מהעלים מחזק את מערכת החיסון  (4). השפעות נוספות מדווחות הן: שימוש בצמח כדיורטי, מפסיק דימום, מומלץ לטיפול באסתמה ובצהבת (1).

 

מרכיבים: ספונינים, פלבונואידים, חומצה קפאית, אלקלואידים, חומצה אמינית-levulinic acid. בין האלקלואידים המצויים בצמח מצויים טרופן- אלקלואידים, פסוידוטרופין, טרופינין ופירולידין (1).

הזרעים מכילים 6.7-16.5% שמן, המורכב מחומצה פלמיטית 6.5-10%, חומצה סטארית 12.0-19.6%, אולאית 21.6-30.0%, לינולאית 27.8-41.3%, לינולנית 6.0-9.2%, ארכידית 3.3-6.4%, בהנית 2.8-4.3% (1).

מקבוצת הפוליפנולים מצויים בצמח פלבונואידים, קומרינים, חומצות פנוליות.

מבין הקומרינים נמצאו סקופולטין , אסקולין ו- umbelliferon.

חומצות פנוליות שנמצאו בצמח: קפאית, כלורוגנית, ג'ניסטית, קומרית, הידרוקסי-בנזואית, פרולית, ונילית וסליצילית (1).

מצויים בצמח גם טאנינים וסטרולים צמחיים.

המרכיבים הפעילים מצויים בכל חלקי הצמח.

 

פרמקולוגיה

מעכב גידול של כלי דם חדשים אצל חולי סרטן, מעכב גידול של תאם סרטניים, מגביר פעילות של מערכת החיסון (5).

ניסוי בחיות מעבדה הראה שהאלקלואידים גרמו להרחבה של כלי דם ולהגברת הזרימה בכלי הדם הקורונריים (5).

השורשים  וכן שרף המצוי בהם מגבירים ייצור של מיצי מרה על ידי הכבד,

יש להם פעילות דיורטית ומשלשלת (6).

מיצויים מימיים ואלכוהוליים הראו פעילות דיורטית, מרגיעה, עצירת דימומים, אנטי בקטריאלית ואנטי פטרייתית. המיצויים היו בטוחים לשימוש, ולא הפריעו לתפקוד הכבד או הכליות (1).

פעילות נוספת היא הרגעת כאב של המעי והרחם.

לסיכום, חבלבל השדה הוא צמח רפואי שימושי, וחשוב להשקיע בו מחקרים נוספים כדי ללמוד עוד על הפעילות  והבטיחות שלו.

מקורות

  1. Kaur M. Kalia AN. Convoluluds  arvensis-A useful weed. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 2012, Vol 4:38-40.
  2. Brown EO and Porter RH. The viability and germination of seeds of Convolvulus arvensis L. and other perennial weeds. Agricultural Exp. Station. Iowa state College, Research Bulletin 294, 1942.
  3. Daniel F. Austin "Bindweed (Cnovolvulus  arvensis) in North America- From medicine to Menace. Journal of the Torrey botanical society 2000, 127(2):172-177.
  4. Foster S. Duke JA. A field guide to Medicinal Plants. Houghton Mifflin Co. New York, USA 1990.
  5. Meng XL. Riodan NH. Casciari JJ. et al. Effects of a high molecular mass Convolvulus arvensis extract on tumor growth and angiogenesis, P.R. Health Science Journal  2002:21:323-328.

Alan Keith Tillotsom Selection from the One Earth herbal Sourcebook Section two: The best of the best Herbs Chapters 7-8, 2001.