על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
רגלת הגינה - Portulaca oleracea - רגלת הגינה - Portulaca oleracea
>>גרסת הדפסה
רגלת הגינה - Portulaca oleracea

עודכן ב: 31/05/2016

השם בעברית: רגלת הגינה

משפחה: רגלתיים Portulacaceae

תאור הצמח: רגלת הגינה הוא צמח בר נפוץ בארץ. הוא גדל בקיץ בגינות ובשטחים מושקים. העלים  והגבעולים בשרניים . הפרחים צהובים מקובצים בראשי הענפים.

הצמח נפוץ בארצות רבות, באפריקה, הודו, סין, אוסטרליה, בארצות המזרח התיכון, אירופה וארה"ב (1).

מקור השם פורטולקה מלטינית. Portare משמעו לשאת, ו-lac הוא חלב. השם מתייחס לנוזל החלבי המצוי בצמח.

שם המין oleracea אומר שהוא ראוי למאכל ומתקשר לגינות של מטבח. אמנם נהגו לאכול את הצמח, והשתמשו בו כמזון לחיות הבית.

 

רפואה מסורתית: הרגלה נחשב לצמח צונן, משתן ובעל סגולות ריפוי. הוא מומלץ לטיפול במקרים של צפדינה, בעיות בכבד, מחלות של הריאות וכן כמחזק (2). הוא נחשב למועיל במקרים של הכשת נחשים, מגביר הזעה, מומלץ לטיפול במחלות של הכליות ודרכי השתן, בהפרעות הקשורות לריאות, לטחול ולמערכת הדם (2). משתמשים בו גם לטיפול בשיעול יבש וקוצר נשימה.

 

הרגלה היה ידוע כצמח מרפא פצעים. הכינו משחה מהעלים והשתמשו בו לטיפול בפצעים מזוהמים, וכן לכוויות ולמחלות עור.

העלים הם אסטרינג'נט, מקררים, דיורטיים  ומרככים.

הזרעים נחשבים למרגיעים, מרככים, אסטרינג'נט  ודיורטיים (3).

הצמח מומלץ לטיפול בבעיות של הפה והשיניים, מרפא אולקוס, אנטי דלקתי ודוחה תולעים (1).

מיצוי מימי שנמרח על העור מסייע לשיכוך כאבי שרירים (19). לריפוי פצעים נהגו להשתמש בצמח הטרי שנחשב למשכך כאב ודלקת ומרפא פצעים (2).

 נערך מחקר על ריפוי פצעים בחולדות. החוקרים בדקו שלבים שונים בריפוי הפצעים עם רגלת הגינה שריסקו במיקסר ללא כל תוספת.  הם שמו על הפצעים את הרסק שקבלו מהצמח הטרי ללא תוספת של מים או חומר אחר (2). הרסק שהתקבל היה צמיג ומשחתי (2).

החוקרים הסיקו שלצמח הטרי יש השפעה חיובית על ריפוי פצעים. ההומוגנאט מהצמחי הטרי גרם לייצור מוגבר של קולגן  ועל כיווץ של הפצע, ובזה גרם לזרוז של ריפוי הפצע (2).

מסקנת המחקר הייתה שצמח טרי של רגלת הגינה ללא כול תוספת מזרז ריפוי של פצעים. התוצאות מצדיקות את השימוש המסורתי ברגלת הגינה כצמח מרפא פצעים.

 

מקורות

 

  1. Chan K. Islam M. Kamil M. et al. The analgesic and anti inflammatory effects of Portulaca oleracea L. subp. Sativa (Haw) Crlak, Jpurnal of Ethnopharmacology 73 2000: 445-451.
  2. Rashed AN. Afifi FU. Disi AM. Simple evaluation of the wound healing of a crude extract of Portulaca oleracea L. in Mus musculus  JVI-1 Journal of Ethnopharmacology  88, 2003, 131-136.

Mossa JS. Al-Yahya MA. Al-Meshal LA. 1987. Medicinal plants of Saudi Arabia Vol. 1. King Saud University Press Riyadh, Saudi Arabia