על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
צבר מצוי - Opuntia ficus-indica - צבר מצוי - Opuntia ficus-indica
>>גרסת הדפסה
צבר מצוי - Opuntia ficus-indica

עודכן ב: 31/07/2016

השם בעברית: צבר מצוי

משפחה: Cactaceae

חלקי צמח בשימוש: גבעולים מעובים, פירות, פרחים

שם מקומי: Nopal

 

תאור הצמח: הסוג Opuntia כולל קבוצה גדולה של מינים המאופיינים על ידי גבעולים  פחוסים בשרניים בצורת עלה. על פני הגבעול גדלים קוצים נוקשים ארוכים, ובבסיסם מצויים זיפים שעירים קטנים. הזיפים נקראים גלוכידים, והם מצויים גם על הפרי.

הסוג צבר מונה כ-200 מינים שמוצאם ביבשת אמריקה. צבר מצוי הובא לארץ במאה ה-18 כצמח גדרות. הוא הפך במהרה לחלק בלתי נפרד מנוף הארץ, והוא משמש היום כצמח פרי וצמח רפואי.

מיני הצבר הם צמחי מדבר, השורדים הודות לגבעולים האוגרים מים, והמפחיתים התאדות של המים.

הפרחים בצבע צהוב, כתום, ורוד או אדום. הפירות בשלים בקיץ. פירות המינים השונים של הצבר מצויים בצבעים שונים: ירוק, צהוב, אדום, כתום וארגמן (1).  בפרי מצויים זרעים קשים רבים.

קל מאד להרבות את הצבר על ידי כך ששותלים את הגבעול שלו או רק חלק ממנו. כך התפשט הסוג צבר שמוצאו ממקסיקו לכל רחבי תבל.

מרכיבים

הפירות עשירים בפיגמנטים הנקראים betacyanins השייכים לקבוצת ה-betalains. בטאציאנינים הם אנטי אוקסידנטים יעילים. הם מורידים רמה של LDL- כולסטרול (2).

הפירות עשירים גם בפלבונואידים בעלי פעילות אנטי אוקסידנטית.

הגבעולים מכילים מנגן, מגנזיום וויטנמין C.

רפואה מסורתית

פירות הצבר שמשו לטיפול בבעיות של מערכת העיכול ובבצקת. בשימוש חיצוני השתמשו בפירות לטיפול בכוויות ולריפוי פצעים.

הפירות נחשבו למצננים, והשתמשו בהם לצנן אתהגוף במקרים שלמחלות עם חום, לטפל בגונוריאהובשעלת, להרחיק ליחה מהריאות, לעצור שיעול חזק ולהגביר הפרשת מיצי מרה (1).

בגבעולים השתמשו כדיורטים, מורידי חום, לטיפול בויטיליגו, בעיות במערכת הכליות והשתן, בסרטן, נוזלים חסומים בבטן, לטיפול בדלקת, אנמיה, כיבים, ברונכיט, טחורים, דלקות עיניים, כאבי גב תחתון, הגדלה של הטחול (1).

באבקה שהכינו מהגבעולים  השתמשו בשימוש חיצוני לקרר דלקות חמות ולהסיר מוגלה.

בפרחים השתמשו לטיפול בבעיות בריאות, כולל ברונכיט ואסתמה. השבטים האינדיאנים במקסיקו ושבט ה-Pima במרכז ודרום אריזונה השתמשו הצבר לטיפול בסכרת. באריזונה נהגו להשתמש בצבר גם לטיפול בפרוסטטה מוגדלת

הצבר תפש מקום חשוב בחיי היום-יום ובכלכלה של שבטי האצטקים והמאיה. הם השתמשו בצבר כמזון לבני אדם וחיות בית, וגם כצמח עבור החרק Dactylopius coccus (1). משתמשים בחרק זה להכנת צבע אדום מיוחד –carmine, שמשתמשים בו לצביעת בדים.

בדים מצמר וכותנה צבועים בצבע carmine הם בעלי חשיבות גם בימינו.

מגדלים כיום את הצבר באזורים יבשים בארצות חמות כולל: מקסיקו, ארגנטינה, ברזיל, טוניס, איטליה, ישראל, סין, ספרד וקליפורניה (4).

יש שימוש רב בעולם לחלקים שונים של  הצבר. במקסיקו, ספרד, איטליה, צפון אפריקה וארה"ב משתמשים בפירות ובגבעולים של הצבר כמזון (4).

 

פרמקולוגיה

הצבר היה ידוע ברפואה המסורתית כמוריד רמת סוכר. מחקרים בחיות עם גבעולים מיובשים טחונים לאבקה הראו ירידה של 30% ברמת הגלוקוז, כשהבדיקה נעשתה אחרי צום (1).

נערך מחקר עם נשים בגיל 35-55. הן קבלו 55ג' ליום של גבעולים מיובשים. מצאו אצלן ירידה ברמת הקריאטינין, וירידה ברמת הגלוקוז (1).

במחקר נוסף קבלו נשים בגיל שלפני המנופאוזה 15 ג' ליום של גבעולים מיובשים. הם הכילו 500 מ"ג של סידן. מצאו אצלן עליה בצפיפות העצם.

בארץ נערך מחקר שהוכיח שפרחי הצבר מסייעים מסייעים במקרים של  בלוטת ערמונית מוגדלת.  הם מעכבים את האנזימים ארומטאז ו- 5-alpha reductase, ומסייעים לזרימה טובה של השתן. בארץ משתמשים בפרחי הצבר כחלק מהטיפול בבלוטת ערמונית מוגדלת.

ערך תזונתי

ל-100 ג' גבעולים טריים

קלוריות       16

חלבון          1.3 ג'

פחמימות     3.33 ג'

שומן           0.1 ג'

סיבים תזונתיים 2.2 ג'

סידן, ויטמין C,מגנזיום, ויטמין A, אשלגן

מקורות

  1. Bauman H. Food as Medicine 2015. Opuntia ficus-indica, HerbalGram Vol 12 Issue 9.
  2. Tesoriere L. Allegra M. Butera D. et al. Absorption excretion, and distribution of dietary antioxidant betalain in LDLs: potential health effects of betalaon in humans. Am. J. Clin. Nutr. 2004, 80: 941-945
  3. Shetty AA. Rana MK. PREETHAM sp. Cactus: a medicinal food. J.Food Sci. Technol. 2012, 49: 530-536.

Chauhan SP. Sheth NR. Jivani NP. Et al. Biological actions of Opuntia species. System Rev. Pharm. 2010, 1:146-151.