על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Andrographis paniculata - אנדרוגרפיס - Andrographis paniculata - אנדרוגרפיס
>>גרסת הדפסה
Andrographis paniculata - אנדרוגרפיס

משפחה: Acantaceae

תאור בוטני: צמח חד שנתי עשבוני שמוצאו מדרום-מזרח אסיה. הוא נפוץ מאד בהודו, ויאטנאם, מלזיה וסין. הפרחים לבנים עם כתמים בצבע ורוד או ארגמן. הפריחה בקיץ. מרבים לגדל את הצמח באזורים רבים בהודו.

חלקי צמח בשימוש: עלים, כל הצמח

רפואה מסורתית: צמח נפוץ מאד בשימוש ברפואת האיור- ודה. משתמשים בו כצמח מר, מקרר, משלשל, מסייע לעיכול, מוריד חום, נוגד דלקת, מכייח, מנקה, מסייע לעיכול.

מרפא פצעים ומחלות עור,  נוגד שיעול, ברונכיט, נוגד מלריה ומרפא טחורים.

מהעלים הטריים מכינים רפואה בייתית הנקראת Aluiומשתמשים בה לטיפול בכאבי בטן של ילדים.

מרכיבים: לקטונים דיטרפנואידים מרים הנקראים andrographolides המצויים בכל חלקי הצמח ונחשבים למרכיבים העיקריים, שלפיהם נעשה הכיול.

      Andrographolide

הריכוז הגבוה ביותר של מרכיבים פעילים מצוי בעלים.

פעילות: צמח מר מאד. התרגום של אחד מהשמות ההודיים שלו הוא "מלך הצמחים המרים".

אימונוסטימולנט, מגביר חיסון בלתי ספציפי, מגביר פאגוציטוזיס וייצור של נוגדנים, נוגד דלקת, מגביר ייצור והפרשה של מיצי מרה, מגן על הכבד מפני רעלנים, יעיל בהגנה על הכבד כמו הגדילן המצוי (1), משפר זרימת דם.

התוויות: לטיפול בהצטננות, לטיפול במחלות זיהומיות של דרכי הנשימה העליונים (2), למניעת הצטננות (3), לטיפול בהפטיטיס ויראלי (4).

התוויות נגד: הצמח נחשב לבטוח לשימוש. אינו מומלץ בהריון ובהנקה.

ריכוזים גבוהים של andrographolides(פי 5-10 יותר מהמקובל) עלולים לגרום נזק לכבד.

תופעות לוואי: בחילה במקרים מועטים.

הכנות ומינון: קפסולות, 2-4 ג' של אבקת צמח יבש שלוש פעמים ביום,

מיצוי מכויל ל-5% andrographolide 500 מ"ג שלוש פעמים ביום.

שבעה מחקרים שנעשו בסמיות כפולה מול קבוצות ביקורת הראו שמיצויים מהצמח היו יעילים יותר מהפלצבו בטיפול במחלות זיהומיות של דרכי הנשימה העליונים (2).

סה"כ הנבדקים במחקרים אלה היה 896. המיצויים מהצמח קצרו את ימי המחלה והפחיתו את חומרתה. תופעות הלוואי היו מעטות וקלות והמסקנה של החוקרים היתה שהצמח בטוח לשימוש.

מחקר אחר בדק את יעילות ה- Andrographis כמונע מחלות זיהומיות. המחקר נמשך שלושה חודשים ונערך על 107 סטודנטים. 54 מהמשתתפים קבלו 100מ"ג של הצמח פעמיים ביום והאחרים קבלו פלצבו.

בתקופת המחקר חלו בהצטננות 16 מהסטודנטים שקבלו את הצמח בהשוואה ל-33 חולים מקבוצת הפלצבו (3).

מחקר ראשוני נערך על השפעת הצמח על חולים בהפטיטיס ויראלי (4). החוקרים טוענים שהצמח יעיל לטיפול במחלה.

 ספרות.

1. Kapil AI. et al. Antihepatotoxic effects of major diterpenoid constituents of Andrographis paniculata. Biochemical Pharmacology, 1993, 46: 182-185.

2. Coon JT. Ernst E. Androgtaphis paniculata in the treatment of upper respiratory tract infections: a systematic review of safety and efficacy. Planta Med. 2004, 70: 293-298.

3. Caceres J. et al. Prevention of common colds with Andrographis paniculata dried extract: A pilot double-blind trial. Phytomedicine, 1997, 4: 101-104.

4. Chaturvedi GN. et al. Clinical studies on kalmegh (Andrographis paniculata) in infective hepatitis. J. Int. Inst. Ayurveda, 1983, 2: 208-211.