על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Anemone pulsatilla - Anemone pulsatilla
>>גרסת הדפסה
Anemone pulsatilla

משפחה:נוריתיים Ranunculaceae

השם באנגלית:Pasque flower

חלקי צמח בשימוש:נוף הצמח

תאור בוטני:השם האנגלי קשור כנראה להופעת הפרח לקראת חג הפסחא. הצמח פורח מאפריל עד יוני. המין A. pratensisדומה מאד ל-pulsatilla, ובדרך כלל משתמשים בתערובת של שניהם.

מרכיבים:לקטונים, ranunculinמצוי בצמח הטרי וניתן לקבל אותו כמרכיב יציב. כאשר מרסקים את הצמח משתחרר האגליקון protoanemonin(1). ניתן להפיק בזיקוק  protoanemonin. הוא אינו יציב והופך באופן ספונטני ל-anemonin(1,2).

ספונינים טריטרפניים 0.2-0.75%

מרכיבים נוספים: טאנינים, שמן נדיף (2), חומצה כלידונית, מלחי סידן של חומצה סוקצינית, פלבונואידים

בפרחים מצויים אנתוציאנינים דלפינידין ופלרגונידין.

פעילות:נוגד עוויתות, מרגיע, מדכא של מערכת העצבים המרכזית (3). יעיל במיוחד להפרעות של המערכת האורו-גניטלית. protoanemoninשמצוי בצמח הטרי הוא אנטי בקטריאלי וגורם לגירוי קשה של העור ושל הקרומים הריריים. הוא אינו מצוי בצמח היבש. לדימר anemoninאין פעילות דומה (4).

התוויות:לטיפול בכאבים עוויתיים הקשורים למערכת הרבייה של הגבר או האשה, לדלקות וזיהומים של העור, לטיפול במחלות של מערכת העיכול והשתן, לטיפול בנוירלגיה, מיגרנות, ולחוסר שקט.

התוויות נגד:הריון

תופעות לוואי:גירוי קשה בעור עלול להופיע אצל אנשים המטפלים בצמח הטרי.

הכנות ומינון:חליטה של צמח יבש 0.1-0.3 ג' שלוש פעמים ביום, טינקטורה 1:5 ב-25% אלכוהול 0.5-3.0 מ"ל שלוש פעמים ביום.

ספרות

1.     Hill R. and van Heyningen R. Ranunculin: The precursor of the vesicant substance in the Buttercup. Biochem. J. 1951, 49: 332-335.

2.     Baer H. Holden M. and Seegal BC. The nature of the antibacterial agent from Anemone pulsatilla. J. Biol. Chem. 1946, 162: 65-68.

3.     Pulsatilla in:  Bradley PR. British Herbal Compendium, Vol. 1 1992 British herbal sAssociation Bournemouth, p. 179-180.

4.     Hifny SA. Mahran GH. and El-Alfy T. Phytochemical investigation of Rannunculus sceleratus L. Planta Med. 1968, 16: 231-238