על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
השפעה של Gotu kola על הכושר הקוגנטיבי - השפעה של Gotu kola על הכושר הקוגנטיבי
>>גרסת הדפסה
השפעה של גוטו קולה Centella asiatica על הכושר הקוגנטיבי
Centella asiatica הוא צמח השייך למשפחת הסוככיים. שמו האנגלי Gotu kola ושמו בסנסקריט Brahami.
הוא גדל בדרום-מזרח אסיה ובאפריקה. הוא נפוץ מאד בהודו, סרי לנקה, תאילנד, סין ומדגסקר. במקומות שונים הצמח מומלץ כסיוע לשמירה על תפקוד המוח, כמפחית חרדה וכמגביר זכרון.
במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה של הגוטו קולה על הכושר הקוגנטיבי ומצב הרוח אצל אנשים מזדקנים בתאילנד.
הכינו מהצמח קפסולות עם מיצוי מגוטו קולה בריכוז של 250 מ"ג, 500 מ"ג ו-750 מ"ג. כל משתתף קבל קפסולה של פלצבו או קפסולה שהכילה מיצוי מהצמח, כל יום במשך שמונה שבועות.
הכושר הקוגנטיבי, מצב הרוח ואיכות החיים נבדקו בהתחלת הניסוי, אחרי הלקיחה הראשונה של הצמח, וחודש וחודשיים אחרי הטיפול.  
הבדיקות לקביעת הכושר הקוגנטיבי ומצב הרוח נעשו לפי מבחנים מקובלים.
השתתפו במחקר 24 נשים וארבעה גברים בגיל 65+ - 3.6 שנים. חלקו אותם ל-4 קבוצות, קבוצה אחת קבלה פלצבו וקבוצה לכל ריכוז של הגוטו קולה.
בתחילת הניסוי לא נמצאו הבדלים בולטים בכל המבחנים שנעשו. כל המשתתפים שהתחילו את הניסוי המשיכו בו עד הסוף.
המבחנים שבדקו כושר קוגנטיבי הראו אצל המשתתפים שקבלו גוטו קולה ירידה בזמן התגובה, ועליה באחוז הדיוק בתשובות שבדקו את הזכרון. העליה התבטאה במהירות ובאיכות של הזכרון.
הצמח סייע גם לשיפור ההרגשה הכללית. המשתתפים שקבלו 750 מ"ג ליום הראו הגברה של העירנות והזריזות בהשוואה לקבוצת הביקורת, אחרי חודש וחודשים של טיפול. המשתתפים שקבלו גוטו קולה במינונים השונים הראו כולם יותר שקט פנימי. הבדיקה לשביעות רצון ושמחה של המשתתפים לא הראתה הבדל בין המשתתפים בקבוצת הביקורת ובין המשתתפים שקבלו את כל שאר המינונים של הגוטו קולה.
החוקרים מסיקים שהגוטו קולה הוא צמח המסייע לשיפור העירנות, הזריזות, השקט הנפשי והזכרון. זהו המחקר הראשון שבודק השפעה של גוטו קולה על הכושר הקוגנטיבי ומצב הרוח. הוא נתן תוצאות חיוביות, והוא מעודד ניסויים נוספים עם מדגם גדול יותר.
 
Wattanathorn J. Mator L. Muchimapura S. et al. Positive modulation of cognition and mood in healthy elderly volunteer following the administration of Centella asiatica. J. Ethnopharmacol. 2008, 116: 325-332.
  
                                                                                                                                         עודכן ב - 26.03.09