על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
שימוש בצמחי מרפא כמזון – רעיונות חדשים, ד"ר מינה פארן

"יהא מזונך תרופתך ותרופתך מזונך" אמר היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית. בתרבויות שונות נאמרו הדברים בצורה שונה, אבל התוכן זהה. מזוננו מורכב ממרכיבים פעילים שיש להם השפעה פיזיולוגית על מערכות שונות בגופנו. אם נלמד להשתמש במזון כתרופה לא נזדקק לתרופות בכלל. ...

לקריאה...
פלבנואידים, ד"ר מינה פארן
הפלבנואידים כוללים: anthocyanins, flavonols flavones, isoflavones, flavanones, flavanols, chalcones, leukoflavonoids
מספר גורמים משפיעים על הצבע שלהם ועל יציבותם: מבנה מולקולרי, ריכוז, pH, יוני מתכת, אנזימים, חמצן, חומצה אסקורבית שעוזרת לייצב אותם, סוכרים הקשורים אליהם, חלבונים הקשורים אליהם, טמפרטורה, זמן החימום, אכסון.

לקריאה...
פיטואסטרוגנים ופרוגסטין, ד"ר מינה פארן
במחקר הנוכחי נבדק הכושר של למעלה מ-150 צמחים, ששמשו באופן מסורתי לטיפול בהפרעות שונות בבריאות, להתחרות באסטרוגן ובפרוגסטרון על הקשירה לרצפטורים התוך- תאיים לפרוגסטרון ולאסטרוגן בתאים אנושיים שנלקחו מחולים בסרטן השד.
הצמחים אצלם קשירת האסטרוגן היתה הגבוהה ביותר הם: סויה, שוש קירח, תלתן אדום, בת קורנית, כורכום, ורבנה ו-Humulus lupulus.
הצמחים שאצלם קשירת הפרוגסטרון היתה הגבוהה ביותר הם: אורגנו, ורבנה, כורכום, בת קורנית, תלתן אדום ודמיאנה.

לקריאה...
פוליסכרידים כאימונוסטימולנטים, ד"ר מינה פארן
המונחים אימונוסטימולציה או אימונומודולציה הם חדשים יחסית, והם אינם מוזכרים ברפואה המסורתית. ניתן למצוא הגדרה של צמח כמגביר עמידות להשפעות הבאות מהחוץ. העבודות הרבות שנעשו בעשרות השנים האחרונות על המבנה והתפקוד של מערכת החיסון, הביאו לגילוי של מרכיבים שמסוגלים לשפעל את מרכיבי המערכת ולסייע לשיקומה במקרים של תפקוד לקוי.
Spelman et al. (1) הגדיר צמחים אימונוסטימולנטים, כצמחים שעל ידי ויסות דינמי או מולקולות אינפורמטיביות משנים את הפעילות של מערכת החיסון. הם מזרזים את מערכת החיסון הבלתי ספציפית, מתערבים בפעילות של המערכת הספציפית, משנים את התפקוד והיעילות של מקרופאגים, גרנולוציטים, תאי הרג טבעיים, לימפוציטים, ציטוקינים ומערכת המשלים (2).
המרכיבים הצמחיים המשתתפים בשפעול מערכת החיסון משתייכים לקבוצות שונות של חומרי טבע: אלקלואידים, טרפנואידים, קינונים, תרכובות פנוליות, פוליסכרידים, פפטידים וגליקופרוטאינים (3).

לקריאה...
אומגה 3, ד"ר מינה פארן
תפקיד השומנים בגוף:
השומנים הם המקור הראשון להפקת אנרגיה
מסייעים לספיגת ויטמינים הנמסים בשמן
השומנים הם מרכיב חשוב בממברנה של התא
הם מעורבים בפעילות של מערכת העצבים, בתהליך דלקתי
ובתקשורת בין-תאית.
כ-98% מהשומנים שאדם אוכל הם טריגליצרידים. השאר הם פוספוליפידים, וכן סטרולים, שרובם כולסטרול.
הפוספוליפידים דומים לטריגליצרידים. הם מורכבים ממולקולה של גליצרול המחוברת לשתי חומצות שומניות, והפחמן השלישי קשור לאינוסיטול, כולין, סרין או אתנול-אמין. הם מצויים בעיקר בממברנות של התאים.
רוב החומצות השומניות בגופנו הן במצב cis.

לקריאה...
פיטוכימיקלים, ד"ר מינה פארן
פיטוכימיקלים המצויים בצמחי המרפא נחשבים למרכיבים הפעילים הקובעים את הפעילות הפיזיולוגית של הצמח.
מרכיבים אלה מצויים בכל חלקי הצמח, בשורש, בעלים, בפרחים, בזרעים, והם הכרחיים לקיום הצמח.
הצמחים בהם מצויים מרכיבים אלה בריכוזים משמעותיים נחשבים לצמחי מרפא, ומאז שחר ההיסטוריה למדו אנשים כיצד להשתמש בהם למנוע מחלות ולטפל בהן.
מה מקומם של פיטוכימיקלים בתזונת האדם? כיצד הם משפיעים על חיינו? היכן הם מצויים?
ככל שיגדל הידע על ההשפעה הפיזיולוגית של התזונה, תגדל גם המודעות לחשיבות שיש למזון שאנו אוכלים.

לקריאה...
Phytoecdysteroids - פיטואקדיסטרואידים, ד"ר מינה פארן
פיטואקדיסטרואידים הם מרכיבים כימיים שהצמח מייצר כהגנה נגד חרקים אוכלי צמחים. הם דומים במבנה המולקולרי שלהם להורמוני הנשל ecdysteroids שמייצרים החרקים (נשל מכונה ecdysis). חרקים שאוכלים פיטואקדי-סטרואידים, מבלי שהם מורגלים לכך, סובלים מתופעות, כגון, ירידה במשקל, הפרעות בתהליך הנשל ומוות (1).
פיטואקדיסטרואידים התגלו בצמחים בשנת 1996. במחקרים שנערכו מאז נמצא שהם משפיעים על יונקים בצורה שונה לחלוטין. הם מגבירים ייצור חלבונים אצל בני אדם וחיות, יש להם פעילות אדפטוגנית, אנטי מוטגנית, tonic, הם פעילים כאימונוסטימולנטים, מורידים רמה של כולסטרול (2).

לקריאה...
Resveratrol - רסברטרול , ד"ר מינה פארן
רסברטרול הוא פיטואלקסין המיוצר על ידי כ-70 מינים של צמחים (1).
צמחים מייצרים פיטואלקסינים בתגובה להתקפה על ידי חיידקים, פטריות, הקרנה עם קרניים אולטרה-סגוליות ומצבי עקה שונים. הרסרבטרול הוא פוליפנול השייך לקבוצת ה- stilbenes. הוא מצוי בצמחים המהווים חלק מהתזונת האדם, כולל ענבים, יין אדום, בוטנים, תות עץ, אוכמניות ועוד.

לקריאה...
שמן ארגן - Argania spinosa, ד"ר מינה פארן
משפחה: Sapotaceae
תאור בוטני: הארגן הוא עץ אנדמי למרוקו ואלגיר. הוא נפוץ מאד באזור של אגדיר, שם מצויים יערות צפופים של עצי ארגן. העץ גדל גם ביערות הרריים עד לגובה של 1500מ'.
חלקי צמח בשימוש: שמן מהזרעים.
עץ בוגר נותן 6-8 ק"ג של פירות. השמן הוא חומר התשמורת העיקרי של הזרע, ומהווה 60% ממשקלו.

לקריאה...
ברומלין - Bromelain, ד"ר מינה פארן
הברומלין הוא אנזים פרוטאוליטי המצוי בפרי ובגבעולים של האננס, Ananas comosus. הסוג אננס שייך למשפחת הברומליה, Bromeliaceae. מוצאו מדרום אמריקה, ומשם הביאו אותו לאיים הקריביים. האננס הפך במרוצת השנים לפרי נפוץ מאד בשימוש. מגדלים אותו בארצות טרופיות וסוב טרופיות, כגון, איי האוקינוס השקט, במיוחד האי Moorea, במזרח אסיה ובדרום אפריקה.
האננס מכיל אנזימים פרוטאוליטיים,ברומלין ופפאין. הברומלין הוא המרכיב העיקרי והוא מצוי בפרי, במיץ מהפרי ובגבעולים (1). הברומלין הוא אנזים פעיל בטווח רחב של pH (2,3). הוא כולל אנזימים אחדים,כגון, פרוטאינאזות, פראוקסידאזות, פוספטידאזות וסידן קשור (1).
בארצות בהן גדל האננס נוהגים להשתמש בו, ובמיצויים שלו לטיפול בבעיות שונות, כגון, כנוגד דלקת במקרים של ארטריטיס שגרוני, דלקות של המעי הגס, אסתמה, סינוסיטיס, כאבים כרוניים (3,4).
הפעילות של הברומלין נחקרה כדי לבדוק אם אמנם ניתן להמליץ עליו כעל מיצוי צמחי רפואי.

לקריאה...
Squalene, ד"ר מינה פארן
ה-sqaulene הוא איזופרנואיד בעל 30 אטומי פחמן, ושש יחידות של איזופרן. הוא ליפיד המצוי בריכוז גבוה בשמן כרישים, ובריכוז נמוך יותר (0.1- 0.7) בשמן זית, שמן נבט חיטה ובשמרים. הוא מצוי גם בחלב (sebum) שבשכבת הדרמיס אצל האדם.
הסקוולן הוא מרכיב ביניים בביוסינתיזה של כולסטרול ושל סטרולים צמחיים. עד השלב של סקוולן הביוסינתיזה של הסטרולים זהה בצומח ובחי.
הסקוולן הוא בעל כושר לספוג חמצן, ויש לכך משמעות פיזיולוגית עבור הכרישים.

לקריאה...
ברומלין 2 - Bromelain, ד"ר מינה פארן
הברומלין הוא אנזים פרוטאוליטי המכיל גפרית. ממצים אותו מהגבעול והפרי של צמח האננס,
Ananas comosus ממשפחת הברומליים, Bromeliaceae. הברומלין התקבל כתוסף צמחי.
כשלוקחים את הברומלין עם הארוחה הוא כנראה מסייע לעיכול החלבונים. כשלוקחים אותו על קיבה ריקה הוא פועל כנוגד דלקת.
Commission E ממליצה להשתמש בברומלין למקרים של נפיחות ודלקת של האף והסינוסים שנגרמו על ידי ניתוחים.

לקריאה...
methyl jasmonate, ד"ר מינה פארן
פיתוח ישראלי של תרופה נגד סרטן

קבוצת חוקרים ישראלים מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, שבראשה עומד פרופ' אליעזר פלשר, נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים של תרופה נגד מחלת הסרטן. פרופ' פלשר חוקר כבר 10 שנים את ההשפעה של הורמון צמחי, methyl jasmonate על גידולים סרטניים. הוא מצא שההורמון, המיוצר בצמח כהגנה נגד זיהומים, יובש ומצבי עקה, מזרז את מותם של תאים סרטניים.

לקריאה...
טאנינים, ד"ר מינה פארן
מקור השם טאנינים בנוהג להשתמש בהם לעיבוד עורות (tan). הטאנינים נקשרים לקולגן ולשאר ההחלבונים המצוים בעור.
הטאנינים מצויים בדופן התא הצמחי. הם מצויים בכל צמח, ומשמשים כעין "עור" המסייע לריפוי הצמח כשהוא נפצע.
הטאנינים הם פולימרים או אוליגומרים, הבנויים מיחידות מבנה רבות, בעלות קבוצות פנוליות חופשיות.
משקלם המולקולרי 500-5000. רובם נמסים במים. הטאנינים הגדולים, בעלי משקל מולקולרי גבוה אינם נמסים במים. הם נקשרים לחלבונים ויוצרים קומפלקס חלבון-טאנין שאינו מסיס במים.

לקריאה...
חומצות שומניות במיני מרוה, ד"ר מינה פארן
הסוג מרוה כולל כ-900 מינים של צמחים חד-שנתיים, דו-שנתיים או רב-שנתיים. רובם בני שיח ירוקי- עד, ארומטיים. הם מפוזרים על פני כדור הארץ באקלים סוב טרופי, ממוזג וטרופי יבש. לרבים ממיני המרוה יש פרחים המפיצים צוף המושך אליהם דבורים. למעלה מ-100 מינים משמשים כצמחי נוי (1).
לקריאה...
הקומרינים, ד"ר מינה פארן
הקומרינים הם תרכובות פנוליות שבודדו לראשונה מהצמח Dipteryx odorata ששמו האנגלי הוא Tonka bean ושמו הספרדי Kumaru. ממנו נלקח הכינוי קומרינים. יש להם ריח נעים, ונעשה שימוש רב בהם בתעשיית הבושם.

לקריאה...
מרכיבים צמחיים המשפיעים על פעילות המוח, ד"ר מינה פארן
מחקרים רבים נעשו בעשרות השנים האחרונות על צמחים בעלי השפעה פסיכואקטיבית, ועל המרכיבים שלהם (1). רובם בודקים in vitro השפעה של מרכיבים צמחיים על תאים. מעטים מתארים מחקר שנעשה על חיות מעבדה, ורק מספר קטן מאד של המחקרים נעשו על בני אדם (1). העבודה הנוכחית בודקת את הצמחים והמיצויים שהוכנו מהם, שנערכו עליהם מחקרים קליניים, והם סייעו במשהו לשיפור פעילות המוח (1).
השאלה הנוספת שעבודה זו עוסקת בה היא מדוע מייצר הצמח מרכיבים שפועלים על המוח של האדם, וכיצד הם פועלים (1).

לקריאה...
שימוש חיצוני בתרכובות הפנוליות של גדילן מצוי, ד"ר מינה פארן
השימוש בצמחי מרפא ובמרכיבים הפעילים שלהם להכנת תכשירים לטיפול בעור הולך ומתרחב, ומהווה ענף שנוהגים לקרוא לו "קוסמטיקה טבעית."
לקריאה...
שילאג'יט, ד"ר מינה פארן
שילאז'יט הוא חומר שמוצאים בהרי ההימלאיה, שהוא דומה מאד למומיו. מוצאים את השילאז'יט בקיץ כשהוא מטפטף מסלעים בהרי ההימלאיה, בגובה 2000-5000מ'.
לקריאה...
שמן קיק, ד"ר מינה פארן
שם מדעי: Ricinus communis
שם עברי: קיקיון מצוי
שם אנגלי: Castor oil plant
משפחה: חלבלוביים, Euphorbiaceae
חלקי צמח בשימוש: שמן המופק מהזרעים

לקריאה...
Tamanu oil, ד"ר מינה פארן
שמן Tamanu מופק מהזרעים של העץ Calophyllum inophyllum.
מקור השם Calophyllum ביוונית, kalos משמעותו יפה ו-phullon משמעותו עלה. מוצאו בדרום מזרח אסיה, והוא נפוץ מאד באיי פולינזיה ובאיים של האוקיאנוס השקט (1).
עץ ה-Tamanu מגיע לגובה 30-35 מ'. יש לו פרחים קטנים עדינים בצבע לבן ובמרכזם צהוב, והם בעלי ריח עדין ונעים.

לקריאה...
פעילות של שרף לבונה, ד"ר מינה פארן
במשך אלפי שנים משמש שרף הלבונה כקטורת בטקסים דתיים. הוא היה מרכיב חשוב בקטורת שהקטירו בבית המקדש, ובשמן המשחה ששימש למשיחת מלכים וכוהנים גדולים.
לשרף הלבונה יש שימוש רפואי פנימי וחיצוני. הוא נוגד דלקת , ומרפא פצעים (1).
בודדו למעלה מ-200 מרכיבים מהשרף של הלבונה.

לקריאה...
פוליפנולים במזון, ד"ר מינה פארן
קבוצות של פלבונואידים
אנתוציאנינים
האנתוציאנינים הם גליקוזידים של אנתוציאנידינים. מצויים באוכמניות, דובדבנים, תות עץ, תות גינה, פטל שחור, פטל אדום ועוד. הכמות שלהם בפירות הולכת ועולה לקראת הבשלת הפרי.
הם נמסים במים ונהרסים בבישול ממושך.
פרואנתוציאנינים הם חסרי צבע. הם בנויים מאוליגומרים או פולימרים קטנים ופעילים כטאנינים. הם עוברים הידרוליזה עם חומצה או מים חמים, ומשחררים אנתוציאנינים.
הם מצויים בהרבה פירות ביחד עם חומצות פנוליות. הם מגינים על תאים מפני נזק חמצוני.

לקריאה...
Alpha & Beta thujones, ד"ר מינה פארן
תויון מופיע בחומרי טבע בשני איזומרים, אלפה ובטא. התויון הוא מונוטרפן קטון, המצוי בטבע בשמנים נדיפים של צמחים, כולל Artemisia absinthium, ובכמה מיני ארטמיסיה (לענה) אחרים, Thuja occidentalis שבו נמצא התויון בראשונה, והוא המקור לשם תויון, Tanacetum vulgare (בן חרצית מצוי, צמח בר בארץ), Salvia officinalis,
Salvia sclarea (מרוה מרושתת), אכילאה אלף העלים, ארז (1).

לקריאה...
Astaxanthin , ד"ר מינה פארן
אסטקסנתין הוא קרוטנואיד בעל צבע אדום כהה, המצוי בעיקר באצות ים, בדגים ובסרטנים. הוא נותן את הצבע האדום לדגי הסלמון, לסרטנים וגם לפלמינגו.
המקור העשיר ביותר באסטקסנתין הוא האצה Haematococcus pluvialis.

לקריאה...
פוספטידיל סרין - Phosphatidyl serine , ד"ר מינה פארן
פוספטידיל סרין הוא פוספוליפיד המצוי על קרום התא. גוף האדם מסוגל לסנתז פוספטידיל סרין, אבל הוא מקבל את רוב הצריכה שלו מהמזון.
לקריאה...
חומצה ארוקית, ד"ר מינה פארן
החומצה הארוקית היא חומצה שומנית, חד בלתי רוויה, עם 22 אטומי פחמן אומגה 9, 22:1n9 .
לקריאה...
Nitric oxide -NO , ד"ר מינה פארן
NO הוא חומר במצב של גז , בעל השפעות פיזיולוגיות ופתולוגיות רבות אצל בעלי חיים וצמחים (1). NO קבל את ההכרה של עולם המדע בשנת 1992, וכינו אותו המולקולה של השנה (2).
לקריאה...
פוספטידיל כולין - Phosphatidyl choline , ד"ר מינה פארן
פוספטידיל כולין הוא אחד מהפוספוליפידים המצויים ברקמות החי והצומח. פוספוליפידים מהווים מרכיב חשוב בקרומי התאים, ופוספטידיל כולין הוא אחד מהחשובים ביותר.

לקריאה...
פוספטידיל סרין - Phosphatidyl serine - מחקר ישראלי, ד"ר מינה פארן
חוקרים מאוניברסיטת תל אביב גילו שתוסף תזונה מוכר עשוי להיות יעיל נגד פרקינסון ומחלות ניווניות נוספות של המוח ומערכת העצבים.
לקריאה...
תרכובות גופרית בגוף - Sulfur compounds in the body, ד"ר מינה פארן
הגפרית אינו מצוי בגוף כיסוד חופשי אלא כתרכובות בצרוף עם חומרים נוספים. הגפרית הוא יסוד מרכזי במבנה החלבונים, והקשרים הדי סולפידיים חשובים לאחזקה של ריקמת החבור.
לקריאה...
Carotenoids as nutraceuticals, ד"ר מינה פארן
הקרוטנואידים הם משפחה של מרכיבים השייכים לקבוצה רחבה יותר של הטרפנים. המולקולה שלהם מורכבת מ-40 אטומי פחמן, והם מכונים טטרהטרפנים. הם מורכבים מ-8 מולקולות של איזופרן.
לקריאה...
אסטרוגן והורמוני גדילה בכבד, ד"ר מינה פארן
הורמון הגדילה (GH) הוא המווסת העיקרי של הגידול וההתפתחות של הגוף, של המטבוליזם, של התפקוד המיני בכבד ושל ההזדקנות (1,2). הכבד מכיל את הרמה הגבוהה ביותר של קולטנים ל-GH, ולכן הוא המיקום העיקרי של הורמון זה, אבל כל הרקמות בגוף מגיבות ל-GH (1). להורמוני המין המופרשים מההיפופיזה יש השפעה גדולה על הוויסות בכבד.
לקריאה...
מנגנונים נוגדי דלקת בצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
מצגת בנושא: מנגנונים נוגדי דלקת בצמחי מרפא
לקריאה...
אנדופיטים בצמחים, ד"ר מינה פארן
מחקרים רבים שנערכו בעשרות השנים האחרונות הראו שמיקרואורגניזמים, בעיקר, חיידקים ופטריות , החיים בתוך הצמחים כאנדופיטים וכריזוספרים, הם המקור למספר עצום של חומרי טבע. רבים מהמרכיבים הכימיים החדשים שמוצאים בצמחים נוצרו על ידי החיידקים או הפטריות.
לקריאה...
ליקופן במגן קרינה ונוגד חימצון, ד"ר מינה פארן
החשיפה לקרינה הולכת וגוברת בחברה האנושית. חשופים במיוחד עובדי בתי חולים העוסקים בבדיקות ובטיפולים רדיוקטיביים, עובדי תעשיות שונות, מטופלים העוברים הקרנות, עובדי מעבדה (1).
חשיפה לרמה גבוהה של קרינה גורמת למוטציות ולמוות של תאים. חומרים המגינים מפני קרינה חשובים בחיי יום-יום בבית ובעבודה.
המכשירים בבית, הטלפונים שבידי הילדים, האנטנות שבקירבת בתי מגורים, כולם פולטים קרינה שפוגעת בבריאות.

לקריאה...
ויטמין K, ד"ר מינה פארן
ויטמין K הוא שם כולל למספר תרכובות אורגניות שכולן נגזרות של naphthaliquinone. הן כולן תרכובות ארומטיות דו טבעתיות, ואל הטבעת קשורה שרשרת פחמימנית. ויטמיני K השונים נבדלים זה מזה בהרכב השרשרת הפחמימנית.
לקריאה...
Saponins, their way in the body, ד"ר מינה פארן
הספונינים מורכבים מחלק הידרפובי שהוא טריטרפן או סטרואיד. יחידת המבנה שלהם הוא איזופרן.
החלק השני של המולקולה הוא הידרופובי, בדרך כלל סוכר. הספונינים הם גליקוזידים נפוצים בעולם הצומח. הם נפוצים גם במזון של האדם, בזרעים, בשורשים ובעלים.
הם נפוצים בזרעים של צמחי מאכל ממשפחת הקטניות, כגון, חומוס, חילבה, סויה, שעועית, תורמוס, עדשים, בשורש של האסטרגלוס, בפטריית הריישי, ובצמחים רבים נוספים.
ניתן לזהות אותם על פי הקצף היציב שהם מייצרים בתמיסות מימיות.
הצמחים מייצרים ספונינים כהגנה בפני פטריות, חיידקים, וירוסים, חלזונות.
הקצף מופיע בצורת בועות הנקראות מיצלות. מולקולות הסוכר נדחפות אל המים, והחלקים ההידרופוביים מתרכזים במרכז הבועות.

לקריאה...
בורנאול, ד"ר מינה פארן
בכתבה הנוכחית השם בורנאול מתייחס גם למרכיב הכימי המצוי בצמחים כשמן נדיף, וגם לתערובת של כמה מרכיבים דומים, שנלקחו מצמחים אחדים, ושהבורנאול הוא אחד מהם. התערובת מכילה בורנאול, קמפור וארטמיזיה.
הבורנאול הוא אחד מהמרכיבים הארומטיים של מיני הארטמיזיה, וביחד הם מצויים בשימוש פנימי וחיצוני ברפואה הסינית.

לקריאה...
סטטינים בצמחים, ד"ר מינה פארן
צמחים רבים מכילים סטטינים, וניתן להעזר בהם כדי להוריד רמה של כולסטרול, טריגליצרידים, LDL ולהעלות רמה של HDL.
הסטטינים נפוצים גם במזון, וניתן להעזר במזון ובתבלינים כדי למנוע עליה ברמת הסטטינים ולגרום לירידה ברמה שלהם.
תכנון נבון של התזונה והצמחים שאנחנו משתמשים בהם ימנע עלייה ברמת הכולסטרול והטריגליצרידים ויעזור להורדתם.

לקריאה...
ליפוזומים - Liposome silibinin, ד"ר מינה פארן
הליפוזומים הם נאנו-נשאים המסוגלים להמיס ולהעביר מרכיבים רפואיים הידרופוביים ולהגביר את התועלת של תרופות (1).
יש להם נטייה להצטבר בכבד, והם מייצגים מערכת להעברה אופטימלית של תרופות לטיפול בכבד. ניתן להשתמש בהם לטיפול במחלות הקשורות לכבד, כולל הפטיטיס C כרוני (1).

לקריאה...
תיאנין- Theanine , ד"ר מינה פארן

Theanine (gamma –glutamylamide or gamma-ethylamino-l-glutamic acid)
היא נגזרת של חומצה גלוטמית. תיאנין הוא חומצה אמינית שאינה קשורה לחלבון. בודדו והגדירו אותה לראשונה בשנת 1949 (1).
התיאנין הוא המרכיב העיקרי בצמח התה- Camellia sinensis והוא נחשב למרכיב הריחני ביותר בתה. הריכוז של התיאנין בתה מגיע ל-50% מכלל חומצות האמינו החופשיות, או 2% מהתוכן הכללי של המרכיבים (1). התיאנין מצוי בריכוז גבוה בתה הירוק ובתה השחור. הריכוז הגבוה ביותר מצוי בתה ירוק ובתהOolong (1).
אלה הם סוגי התה שנחשבו במיוחד למרגיעים, ובו בזמן מגבירים ערנות.
התיאנין נמכר כתוסף מזון צמחי, בשם המסחרי Suntheamine.

ביוכימיה

כשהתיאנין נלקח דרך פה הריכוז שלו עולה לשיא בתוך 60 דקות, והוא מופיע בשתן אחרי חמש שעות. הרמה של התיאנין יורדת במשך 24 שעות (1). הוא מגיע לרמה המקסימלית שלו במוח בתוך חמש שעות , ובאופן הדרגתי נעלם מהכבד, הכליות והמוח בתוך 24 שעות (2).
התיאנין עובר באופן חופשי את מחסום הדם-מוח באופן תחרותי יחסית לחומצות אמינו גדולות. הרמה של התיאנין במוח עולה תוך שעה מאז שהוא נלקח דרך הפה, הרמה שלו ממשיכה לעלות בארבע השעות הבאות, ואז ב-19 השעות הבאות רמת התיאנין יורדת בהדרגה עד שלא ניתן להבחין בה. מופיעה עליה ברמת הגלוטמאט ואתילאמין במוח.

ההשפעה על הכימיה של המוח

אחת העבודות הראשונות על השפעת L-תיאנין על מערכת העצבים המרכזית (CNS) הראתה עליה של GABA 30 דקות אחרי הזרקת תיאנין לפריטונאום (3).
נערך ניסוי שבו האכילו חולדות בהריון עם תיאנין במשך שלושה שבועות. בדקו אחר כך את המוחות של הצאצאים. מצאו שהרמות של גליצין ו-GABA עלו בשבוע הראשון עד שלושה שבועות בהשוואה לביקורת. גליצין ו-GABA פועלים כמתווכים עצביים מעוררים בזמן התפתחות המוח. יש להם תפקיד חשוב מאד בהתפתחות של מוח בריא. המחקר מראה שהוספת תיאנין לתזונה של חולדה בהריון יכולה לעזור להבשלה של עצבים, ולזירוז ייצור של GABA אצל הצאצאים (1).
מחקר אחד הראה עליה ברמה של סרוטונין ודופמין בסטריאטום, בהיפותלאמוס ובהיפוקמפוס כשהחדירו תיאנין למוח של חולדות.
הסטריאום הוא חלק תת קורטיקלי של המוח. הוא מורכב מתאי עצב המופעלים על ידי המוליך העצבי GABA,אך ניתן למצוא בו גם תאי עצב כולינרגיים, כלומר, כאלה המופעלים על יד אצטילכולין.
הסטריאטום הוא החלק הגדול ביותר של גרעיני הבסיס. הוא מקבל מידע מכל האזורים של קליפת המוח. הוא מעורב בהנחייה לעבר הגשמת מטרות רצויות.
הסטריאטום הוא חלק מהמערכת הדופימינרגית של המוח.
מחקרים נערכים כדי לברר את השפעת התיאנין הנלקח לאורך זמן. בודקים השפעה של תיאנין הנלקח למשך 14 יום, 30 יום שלושה חודשים.
המימצא שתיאנין גורם לעליה ברמה של סרוטונין ודופמין בסטריאטום, בהיפותלמוס ובהיפוקמפוס, מראה שלתיאמין יש פוטנציאל להשפיע על מצב הרוח, מוטיבציה, קוגניציה וזיכרון.

Neuroprotective effects of theamine

נערך מחקר על השפעת תיאנין על ירידה של הכושר הקוגנטיבי אצל בני אדם וחיות מעבדה.
נתנו לאנשים מבוגרים מנה יומית של 47.5 מ"ג של תיאנין ובדקו אותם מול קבוצת ביקורת שקבלה פלצבו.
התוצאות הראו ירידה קטנה בהרבה בכושר הקוגנטיבי בקבוצה שקבלה תיאנין לעומת קבוצת הביקורת (4).
במחקרים נוספים נתנו לאנשים את התיאנין על ידי שתייה של תה ירוק, או על ידי לקיחת אבקה של תיאנין.
בכל המחקרים קבלו פחות ירידה של הכושר הקוגנטיבי לעומת קבוצת הביקורת שקבלה תיאנין.
מצאו גם שתיאנין משנה גלי אלפה של המוח אצל בני אדם וחיות מעבדה.
הפעילות של גלי אלפה במוח של בני אדם מתבטאת בהרגעה והגברה של היצירתיות, שיפור של פעילות וביצוע דברים תחת סטרס, שיפור בכושר הלמידה והריכוז וירידה בחרדה ובדאגנות.
ארבעה מחקרים הראו עליה בגלי אלפה אצל אנשים שקבלו 50 עד 250 מ"ג של תיאנין (1).

טיפול בחרדה עם תיאנין

מחקרים מעטים בדקו השפעה של תיאנין על חרדה. שלושה מחקרים בדקו השפעה של מנה יחידה של תיאנין על חרדה.
מחקר אחד הישווה בין הפעילות של 200 מ"ג של תיאנין לעומת 1 מ"ג של benzodiazepine על חרדה אצל 16 אנשים בריאים. התיאנין אמנם הישרה רגיעה אבל
לא הייתה לו השפעה על מצב של חרדה.
נערך מחקר על 60 מטופלים עם סכיזופרניה. הם קבלו 400 מ"ג של תיאנין ביום ביחד עם התרופות האנטי פסיכוטיות שהם לוקחים באופן קבוע. המחקר נמשך 32 חודשים. התוספת של תיאנין גרמה לירידה בחרדה. הריכוז הגבוה של התיאנין היה בטוח ולא היה קושי לנבחנים לקחת אותו.
החוקרים הסיקו שהריכוז הגדול של התיאנין שנלקח מיטיב עם המטופלים החולים בסכוזופרניה וגורם לשיפור במצב שלהם.
צריך להמשיך את המחקר, לדייק בבדיקה של החרדה, לבדוק מצבים של פניקה.
ניתן להסיק שיש לתיאנין פוטנציאל לעזור למקרים של סכיזופרניה, אבל צריך לערוך עוד הרבה מחקרים כדי לדעת איך לעזור במקרים קשים אלה.
תיאנין ודכאון

שני מחקרים התחילו במטרה לבדוק אם תיאנין הוא בעל השפעה אנטי דכאונית.
במחקר על חולדות שנמשך 10 ימים, בדקו השפעה אנטי דכאונית של תיאנין בריכוז של 1,4 ו-20 מ"ג ל-ק"ג. מצאו שיפור בשני מבחנים שבודקים אם השפעה אנטי דכאונית. החוקרים הסיקו שתיאנין יכול לעזור במקרים של דכאון, וחשוב להמשיך לחקור וללמוד על תכונות התיאנין, ומה הדרך הנכונה להשתמש בו במקרים של דיכאון קל, בדיכאון קשה יותר.

סיכום

המחקרים שנעשו על התיאמין מראים שיתכן שעלו על חומר שיכול לשנות את פעילות המוח. צריך לעשות עוד מחקרים רבים כדי לבסס את המידע שהתקבל על פעילות התיאנין בהסדר הפעילות שלל המתווכים העיצביים GABA וגליצין, ואת העיכוב של המתווך העצבי גלוטמאט.
הפעילות של התיאנין כמפחית של חרדה ומגביר הרגשה של רגיעה חוזרת במחקרים השונים. ההשפעה החיובית שיש לתיאנין על גלי אלפה של המוח יכולה להיות בעלת משמעות רבה לטיפול .
יתכן שימצאו פעילות סינרגיסטית שתעזור לטיפול במקרים של חרדה.
עוד לא נעשו המחקרים המראים אם אמנם יכול התיאנין לטפל במקרים אקוטיים של חרדה ושל פניקה. כמה מחקרים הראו שיפור במקרים של חרדה כרונית וסכיזופרניה. המחקרים בבני אדם הראו שהגברת גלי אלפה במוח גורמת לשיפור של הכושר הקוגנטיבי ושל הערנות. תוצאה זאת חזרה בכל המחקרים שנעשו על בני אדם.
ישנם כבר כמה מחקרים על הטאנינים הקטכינים של התה הירוק שמסייעים להגנה על העצבים.
התוצאות שהתקבלו במחקרים שנעשו על בני אדם וחיות מעבדה מעודדים את המשך המחקר על הפעילות של התיאנין.
ישנן בעיות פסיכולוגיות רבות שהאדם מתמודד אתן, דכאון, אלימות, חוסר ריכוז, אלצהיימר, דמנציה, חרדה, חוסר ביטחון, ויש מקום לעבודה רבה כדי ללמוד כיצד להתגבר עליהן.

מקורות
1. Lardner AL. Neurobiological effects of the green tea constituent theanine and its potential role in the treatment of psychiatric and neurodegenerative disorders. Nutritional Neuroscience 2013.
2. Terashima T. Takido J. Yokogoshi H. Time- dependent changes of amino acids in the serum, liver, brain and urine of rat administered with theanine.
Biosci Biotechno. Biochem. 1999: 63:615-618.
3.Yamada T. Terashima T. Okubo T. et al. Effects of theanine –glutamyl ethylamide, on netrotransmitter release and its relationship with glutamic acid neurotransmission, Nutr. Neurosci 2005:8:219-226.
4. Kakuda T. Neuroptotective effects of thenine and its preventive effects on cognitive function. Pharm Res. 2011:64:162-168.

לקריאה...