על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
שימוש חיצוני בתרכובות הפנוליות של גדילן מצוי - שימוש חיצוני בתרכובות הפנוליות של גדילן מצוי
>>גרסת הדפסה
שימוש חיצוני בתרכובות הפנוליות של גדילן מצוי
עודכן ב: 26.04.11
 
השימוש בצמחי מרפא ובמרכיבים הפעילים שלהם להכנת תכשירים לטיפול בעור הולך ומתרחב, ומהווה ענף שנוהגים לקרוא לו "קוסמטיקה טבעית."
העור, שהוא המערכת החיצונית של הגוף חשוף לכל פגעי הסביבה, ליובש, ללחות, לזיהום האויר, לפיח, לאבק ולאבקות הצמחים. מראה העור משקף את ההשפעות החיצוניות והפנימיות. תזונת האדם משפיעה על העור, הבריאות והחולי של האיברים, וכמובן חלים בעור שינויים עם הגיל.
נערכים מחקרים על השפעת המרכיבים הפעילים, שמקורם בצמחים, על העור בשימוש חיצוני. לפי תוצאות המחקרים הם נכנסים לשימוש תעשייתי, בדרך כלל כתכשירים קוסמטיים להגנה על עור הגוף, הגנה על הפנים, כמוסיפים חיוניות לשיער או כהגנה מקרנים אולטרה-סגוליות.
אחת מהתכונות החשובות שמחפשים החוקרים במרכיבים הצמחיים היא יעילותם כנוגדי חמצון. לכן רוב המרכיבים שהתקבלו לשימוש מסחרי הם פלבונואידים, פוליפנולים, קרוטנואידים וקומרינים. משתמשים במיצויים מהצמח השלם אן במרכיבים מבודדים ומנוקים מהצמח (1,2,3). נפוצים בשימוש Calendula officinalis, Matricaria recutita, Hamamelis, Aesculus hippocastanum, Comfrey, Aloevera, זרעי ענבים, רימון, אלנטואין
מרכיבים מבודדים, כגון, quercetin, hesperidin, diosmin, lycopene, lutein חומצה רוזמרינית, חומצה כלורוגנית, חומצה אלאגית (2,3).
מספר התכשירים המופיעים בשוק הולך ועולה, אבל כמעט כולם נמכרים ללא מחקר שמוכיח את פעילותם. הם מוצעים לציבור כשומרים על בריאות העור, מונעים או מיישרים קמטים, מסירים כתמים מהעור, שומרים על עור צעיר ומתוח ועוד הבטחות רבות, שמשיארות את הציבור עם הרגשה שמוכרים להם אשליות.
תכשירים מעטים נחקרו, ביניהם הסילימרין ואחד מהמרכיבים שלו סיליבינין שהופקו מהגדילן המצוי, Silybum marianm.
סיליבינין הוא פלבונולגינן המצוי בגדילן המצוי וכן בארטישוק, Cynara scolymus (4).
Silibinin
סיליבינין הוא אחד ממרכיבי הסילימרין. יש לו כמה איזומרים. הוא אנטי אוקסידנט פעיל, המונע פראוקסידציה של ליפידים והמנטרל רדיקלים חופשיים (5).
חלק מהניסויים שנעשו עם מרכיבים שמזיקים לכבד נעשו עם הצמח השלם, עם סילימרין או עם סיליבינין. הראו שסיליבינין מגן על הכבד מפני רעלנים (6). במיצוי המסחרי מגדילן מצוי שמכיל 80% סילימרין, מהווה הסיליבינין 32% מהרכבו (4).
בשנים האחרונות הראו תכונות אנטי סרטניות של סילימרין. סיליבינין מונע ומעכב סרטן העור (7). הוא מנע התפתחות של סרטן העור על ידי חומרים מסרטנים (7).
סילימרין מגן על הכבד ועל העור מפני כימיקלים קסנוטוקסיים (8).
סילימרין הוא אנטי דלקתי. הוא מעכב את האנזימים cyclooxygenase ו-lypoxygenase ומעכב ייצור של פרוסטגלנדינים (9). הוא מפחית מצבים דלקתיים בעור. סילימרין וסיליבינין מעכבים שחרור של ציטוקינים (4).
חשיפה של העור לקרניים אולטר סגוליות גורם לדלקת, בצקת, ובהמשך לסרטן העור (7). טיפול פנימי או חיצוני עם סילימרין או סיליבינין מעכב התפתחות של סרטן העור. הראו עיכוב של סרטן העור בעכברים אחרי חשיפה לקרניים אולטרה סגוליות (10). שימוש קבוע בסילימרין אצל עכברים, פנימי או חיצוני, לא גרם לתופעות לוואי שליליות, ולא היתה לו השפעה שלילית על בריאות העכברים (11).
סיליבינין מגן בפני כוויות שמש, הנגרמות מחשיפה ממושכת לקרניים אולטרה סגוליות (4). יש לכך חשיבות רבה כי חשיפה לקרניים אולטרה סגוליות וכוויות שמש עלולות לגרום לאפופטוזיס ולמוות של תאים. אפילו חשיפה קצרה עלולה לגרום למוות של תאי אפידרמיס (4).
שימוש פנימי בסיליבינין עיכב אפופטוזיס אצל עכברים והגן מפני כוויות שמש (11). סילימרין וסיליבינין בטוחים לשימוש. בכל המחקרים נבדקו המרכיבים שבודדו מהצמח ולא מרכיבים מסונתזים.
ניתן לשלב שימוש חיצוני בסילימרין יחד עם שימוש פנימי, ולקבל השפעה מקסימלית של תכשיר אנטי אוקסידנט, מנטרל רדיקלים חופשיים, מגן על הכבד ומגן על העור.
 
מקורות
1.Choi CM. Berson DS. Cosmeceuticals. Semin. Cutan. Med. Surg. 2006, 25: 163-168.
2. Pieroni A. Quave CL. Villanelli ML. et al. Ethnopharmacognostic survey on the natural ingredients used in folk cosmetics, cosmeceuticals and remedies for healing skin diseases in the inland Marches, Central-Eastern Italy. J. Ethnopharmacol. 2004, 91: 331-344.
3. Thornfeldt C. Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future. Dermatol. Surg. 2005, 31: 873-860.
4. Singh RP. and Agarwal R. Cosmeceuticals and Silibinin. Clin. Dermatol. 2009, 27: 479-484.
5. Carini R. Comoglio A. Albano E. et al. Lipid peroxidation and irreversible damage in the rat hapatocyte model. Protection by the silybin-phospholipid complex idB 1016. Biochem. Pharm. 1992, 43:2111-15.
6. Pares A. Planas R. Torres M. et al. Effects of silymarin in alcoholic patients with cirrhosis of the liver: results of a controlled, double-blind, randomized and multicenter trial. J. Hepatol. 1998, 28: 615-621.
7. Singh RP. Agarwal R. Mechanisms and preclinical efficacy of silibinin in preventing skin cancer. Eur. J. Cancer, 2005, 41: 1969-1979.
8. Lang I. Nekam K. Gonzales-Cabello R. et al. Hepatoprotective and immunological effects of antioxidant drugs. Tokai J. Exp. Clin. Med. 1990, 15: 123-127.
9. Marks F. Furstenberger G. Muller-Decker K. Arachidonic acid metabolism as a reporter of skin irritancy and target of cancer chemoprevention. Toxicol. Lett. 1998, 96-96, 111-118.
10. Katiyar SK. Korman NU. Mukhtar H. et al. Protective effects of silymarin against photocarcinogenesis in a mouse skin model. J. Natl. Cancer Inst. 1997, 88: 56-66.
11. Mallikarjuna G. Dhanalakshmi S. Singh RP. Silibinin protectsagainst photocarcinogenesis via modulation of cell cycle regulators, mitogen-activated protein kinases, and Akt signaking. Cancer Res. 2004, 64: 6349-6356.