על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
שילאג'יט - שילאג'יט
>>גרסת הדפסה
שילאג'יט
עודכן ב: 31.10.11
 
שילאז'יט הוא חומר שמוצאים בהרי ההימלאיה, שהוא דומה מאד למומיו. מוצאים את השילאז'יט בקיץ כשהוא מטפטף מסלעים בהרי ההימלאיה, בגובה 2000-5000מ'.
המומיו שדומה לשילאז'יט מצוי בהרי קוקז, אוראל, פאמיר, אלטאי שבסיביר, טיאן שן בסין, וגם בנורבגיה מצאו מעט ממנו (1).
בקיץ, כשהשמש מחממת את הסלעים החשופים השילאז'יט הופך לנוזל. עם ירידת הטמפרטורה הוא נעשה שוב מוצק. הוא מורכב מרקבובית וחומרים אורגניים נוספים. רוב המרכיבים הם צמחיים.
חוקרים מצאו בשילאז'יט מרכיבים של צמחי מרפא ידועים, כגון, Trifolium repens
Euphorbia royleena. היו חוקרים שהסיקו מכך שהשילאז'יט מורכב מרקבובית המכילה שרפים ו-latex של צמחים. הרכב החומר תלוי בצמחים המצויים בו, במבנה הסלע, בלחות, בטמפרטורה ובגובה המקום (2).
מקור השם שילאז'יט בסנסקריט, ומשמעותו סלע בלתי מנוצח. מקור השם מומיו ביוונית, והוא מוזכר בכתבים של אריסטו ואבן סינה כתרופה אנטיספטית וסטימולנטית שמרבים להשתמש בה בהרי קוקז.
ישנה הסכמה בין החוקרים את המומיו, שבני אדם התוודעו אליו כאשר ראו חיות פצועות הולכות למערות בהרים ויוצאות משם בריאות. כשהתעוררה סקרנותם והם הלכו לברר מה עושות שם החיות, הם מצאו את המומיו (3).
אחרי שמנקים את השילאז'יט מהחומרים המצויים על הסלע, מתקבל חומר הומגני בצבע חום-שחור. הוא מבריק, יש לו ריח אופייני וטעם מר. הוא נעשה קשה בטמפרטורה נמוכה ןמתרכך בחום. הוא נמס בקלות במים בלי להשאיר שאריות. הוא מתרכך אם מועכים אותו בין האצבעות. יש לו חיי מדף ארוכים.
 
מרכיבים: חומצה בנזואית, חומצה היפורית, חומצות שומניות, רזינים, שעוות
מינרלים: סידן, אשלגן, סיליקה, אלומיניום, מגנזיום, נתרן.
טריטרפנים, חומצות פנוליות
מינרלים נוספים בכמויות זעירות, כולל, קובלט, נחושת, ברזל, מנגן, מוליבדן, אבץ (4,5).
 
פעילות: נוגד דלקת (6,7). נוגד אולקוס (4), מחזק עצמות (4), מפחית חרדה, מפחית סטרס (8), מסייע לשיפור הזכרון והכושר הקוגנטיבי (8), מאיט תהליכי זיקנה (9)
 
שימוש רפואי: בהודו נהגו באופן מסורתי לטחון את החומר הנקי לאבקה. השרו את האבקה במים חמים לשעות אחדות, סננו וייבשו את הנוזל (9). התקבלה אבקה שהיו משרים אותה בתוך מים רותחים או בתוך מירתח של צמחים, לפי הבעיה שרצו לטפל בה.
ישנם תכשירים בשוק שלא עברו את העיבוד המסורתי הזה. מכיילים אותם לפי
Fulvic acid  ו-dibenzo-pyrone (9).
 
 שילאז'יט, בדומה למומיו, משמש לטיפול במחלות וכמונע מחלות, מחזק של הגוף ומאיט תהליכים ניווניים של זיקנה (9). מרבים להשתמש בשילאז'יט לטיפול בסכרת. לשימוש זה משרים את האבקה במירתח של צמחים מורידי רמת סוכר.
הודות לתכולה הגבוהה של מינרלים שיש בשילאז'יט, מרבים להשתמש בו לטיפול במחלות הקשורות לשלד ולשרירים, למנוע ולטפל באוסטאוארטריטיס ואוסטאופורוזיס,
לכאבי שרירים, כאבי ברכיים, ריפוי שברים (9).
השילאז'יט משמש לטיפול במחלות דלקתיות, במצבים של חולשה ותשישות, במקרים של חוסר אנרגיה (9).
ברפואת האיורודה משתמשים בשילאז'יט לחזק את מערכת החיסון, להגביר פעילות רפואית של צמחים, לחזק את הכבד והכליות, לטיפול באנמיה, מחלות עור, אקנה, כוויות, מחלות כבד, אלרגיות, עייפות, מחלות של מערכת השתן (10).
שילאז'יט, בדומה למומיו, מחיש ריפוי של פצעים בשימוש פנימי וחיצוני (10).
רעילות: לא נעשו מחקרים על בטיחות השימוש בשילאז'יט בהריון והנקה, וכן אצל ילדים.
מקובל לחשוב שזהו חומר חסר רעילות.
הכנות ומינון: ממיסים את החומר במים פושרים
המינון 1.0 צ"ל פעמיים ביום
 
מקורות
1.   Hill A. Paolo F. 1997, Cave minerals of the world, Vol. 2, National Speleological Society, p. 217-223.
2.   Chopra RN. Chopra IC. Handa KL. Kapur LD., Chopra's Indigenous Drugs of India. http://www.ajtmh.org/cgi/content/abstracts
3.   David Winston and Steven Maimes. Adaptogen: Herbs for Strength, Stamina and Stress Relief, Healing Arts Press, 2007, ISBN 9781594771583.
4.   Talbert R. Shilajit- a material medica monograph- California College of Ayurveda. www.oriveda.com/chaga/resources.php.2004.
5.   Frolova LN. Kiseleva TL. 1996. Chemical composition of mumijo and methds for determining its authenticity and quality (a review) Pharmceutical Chemistry Journal 30 (8): 543-547.
6.   Shibnath G. Chemistry of Shilajit, an immunomodultory sAyurvedic rasayan. www.oriveda.com/chaga/resources.php.
7.   Acharya SB. Frotan MH. Goel RK. et al. Pharmacological actions of Shilajit. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed.
8.   Jaiswal AK. Bhattacharya SK. Effects of Shilajit on memoty, anxiety and brain monoamines in rats. Indian Journal of Pharmacology.
9.   Caldescott T. Shilajit toddcaldecott.com/learning-herb/332-Shilajitu
10. Shilajatu,Shilajeet in Tiloston's Herbal Encyclopedia