על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
פעילות של שרף לבונה - פעילות של שרף לבונה
>>גרסת הדפסה
פעילות של שרף לבונה
עודכן ב: 13/02/12
 
סיכום מאמר של אריק מוסיוף ורפי משולם:
Moussaieff A. Mechoulam R. Boswellia resin from religious ceremonies tp medical uses: a review of in-vitro, in-vivo and clinical trials. J. Pharm Pharmacol. Oct. 2009, 61(10): 1281-1293.
 
במשך אלפי שנים משמש שרף הלבונה כקטורת בטקסים דתיים. הוא היה מרכיב חשוב בקטורת שהקטירו בבית המקדש, ובשמן המשחה ששימש למשיחת מלכים וכוהנים גדולים.
לשרף הלבונה יש שימוש רפואי פנימי וחיצוני. הוא נוגד דלקת , ומרפא פצעים (1).
בודדו למעלה מ-200 מרכיבים מהשרף של הלבונה.
ייחסו את הפעילות נוגדת הדלקת של שרף הלבונה ל- boswellic acid ולנגזרות שלהן,
Acetyl-beta-boswellic acid, 11-keto-beta-boswellic acid,
acetyl-11-keto-boswellic acid.
כמה מחקרים הראו שהפעילות האנטי דלקתית של השרף כולו עולה על זו של החומצות המבודדות.
החוקרים בודדו מרכיבים רבים מהשרף, ומצאו שהמרכיבים acetate     incensole והנגזרות שלו הם כנראה המרכיבים העיקריים הפועלים כנוגדי דלקת בשרף של מין נוסף של לבונה Boswellia carterii.
 הוא מעכב in vitro ציטוקינים, כגון, אינטרלויקינים 1-בטא ו-IL-6, וכן Tumor Necrotic Factor-alpha ופרוסטגלנדינים E2.
מיצוי אלכוהולי של Boswellia serrata מעכב cyclooxygenase-1 והוא פחות יעיל בעיכוב של cyclooxygenase-2, ואילו incensole acetate מעכב COX-2.
מיצויים של מיני לבונה והחומצות המבודדות מעכבים ציטוכרום P-450  . הנגזרות של החומצות משרות אפוםטוזיס בתרביות רקמה של תאי סרטן.
מחקרים שנעשו על חיות מעבדה הראו פעילות נוגדת דלקת של שרף בלבונה במקרים של דלקות חריפות וכרוניות. כמו כן הראו פעילות נוגדת דלקת מפרקים בארנבות.
החוקרים של עבודה זו הראו פעילות מרגיעה, אנטי דכאונית ומשככת כאב של incensole acetate.
מחקרים קליניים קטנים הראו ששרף הלבונה הוא בעל השפעה חיובית במצבי דלקת, כגון, אסתמה ודלקת כרונית של המעי הגס (2).
שרף הלבונה אינו גורם לתופעות לוואי בשימוש חיצוני. בשימוש פנימי הוא נספג טוב יותר אם לוקחים אותו עם ארוחה שומנית (3).
החוקרים מראים שלשרף הלבונה פעילות המאזנת את מערכת החיסון.
המחקרים הקליניים נעשו על מדגמים קטנים, ויש צורך במחקרים נוספים.
 
 
 
פעילות אנטי דלקתית של מיני Boswellia
 
נבדקה השפעה של לבונה על חולים עם סרטן במוח.
במקרים של סרטן במוח נוצרים נוזלים מסביב לגידול, בגלל פעילות של לויקוטריאנים ומתווכי דלקת נוספים. הנוזלים גורמים להרס של תאי עצב בריאים (1).
נערכו כמה מחקרים ראשוניים שבדקו השפעה של Boswellia serrata  על דלקת המלוווה גידול סרטני במוח. במחקר הראשון שנערך נבדקו 12 חולים בסרטן ממאיר במוח. הם קבלו 3600 מ"ג ליום של מיצוי של לבונה, מכויל ל-60% חומצות בוסבליות, במשך שבעה ימים לפני ניתוח. אצל 10 מהמשתתפים היתה ירידה בנוזל שמסביב לגידול. פחתו גם הסימנים להרס במוח. אצל מטופל אחד היתה החמרה. אצל משתתף אחר היו תופעות לוואי בצורת הקאות.
במחקר נוסף נבדקו 19 ילדים ומבוגרים עם סרטן בגולגולת. הם קבלו מיצוי של לבונה, מינון מקסימלי 126 מ"ג ל-ק"ג ליום. המחקר נמשך 26 חודשים (3).
פעילות נגד בצקת נראתה ב- MRI  אצל משתתף אחד. חמישה מתוך 19 הנבדקים טענו שיש שיפור בהרגשה הכללית שלהם. שיפור בא וחולף היה אצל שבעה משתתפים.
במחקר אחר קבלו 12 מטופלים עם סרטן במוח ובצקת מתקדמת 3600 מ"ג של מיצוי לבונה ליום במשך ארבעה שבועות (4). נראתה ירידה בבצקת אצל 5 מטופלים. השיפור נשמר במשך מספר חודשים (4).
המחקר האחרון נערך לפני מספר חודשים. 44 מטופלים עם גידול סרטני במוח קבלו טיפול בהקרנות וב-4200 מ"ג ליום של מיצוי לבונה או פלצבו במחקר עם סמיות כפולה.
בבדיקה שנערכה מיד לאחר סיום ההקרנות מצאו ירידה בבצקת אצל יותר מ-75% אצל 60% מהמטופלים שקבלו לבונה, בהשוואה ל-26% של אלה שקבלו פלצבו (5).
באופן בלתי צפוי ראו תגובה יותר טובה להקרנות בקבוצה שקבלה לבונה. בנוסף היתה אצלם ירידה ביחס בין הגידול והבצקת, וזה יכל להצביע על פעילות אנטי סרטנית מסוימת. אבל לא היה הבדל בהישרדות בין שתי הקבוצות.
אי נוחות במערכת העיכול התקבלה אצל רוב המשתתפים שקבלו כולם הקרנות, אבל בקבוצה שקבלה מיצוי של לבונה היו יותר מקרים של הקאות.
 
הפעילות נוגדת הדלקת של הלבונה הוכחה במחקרים רבים (1). הוכיחו ששרף הלבונה מעכב את האנזים 5-lipoxygenase ומפחית ייצור של לויקוטריאנים שמגבירים ומנציחים את הדלקת. מאז התגלו תכונות אנטי דלקתיות נוספות של השרף.
במחקרים in vitro הראו עיכוב של ציטוקינים הגורמים לדלקת. כמה מהחומצות הבוסבליות עכבו tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha).
מין נוסף של לבונה Boswellia carterii עיכב in vitro ציטוקינים נוספים.
חומצות בוסבליות עכבו in vitro את האנזים הפרו-דלקתי human leukocyte elastase. העיכוב הכפול של ליפוקסיגנאז וhuman leukocyte elastase הוא כנראה ייחודי לחומצות הבוסבליות (1), שמעכבות גם פעילות במערכת המשלים. מערכת זו כוללת אנזימים המגבירים או משלימים תהליכים דלקתיים. היא קשורה במיוחד לדלקת במקרים של ארטריטיס שגרוני.
Cathepsin G (catG) הוא serine protease נוסף המצוי בניוטרופילים. הוא משתתף בפירוק של הפתוגנים שנבלעו על ידי התאים הלבנים, ובתגובות נוספות של מערכת החיסון (1). מעכבים של האנזים catG יכולים לסייע בטיפול במצבי דלקת הקשורים לאסתמה, קוצר נשימה, פסוריאזיס וארטריטיס שגרוני (1).
הראו אצל החומצות הבוסבליות אפיניות לקשירה של catG במבחנה. הן עכבו את הפעילות הפרוטאוליטית שלו באופן תחרותי והפיך. נתנו מיצוי של לבונה ל- 12 מתנדבים בריאים ול-5 חולים במחלת קרון. הם קבלו 800 מ"ג מהמיצוי של הלבונה שלוש פעמים ביום, בסה"כ 2400 מ"ג ליום. הראו ירידה משמעותית בפעילות של catG    בדם של המשתתפים (6).
שרף הלבונה אינו רעיל, ויש לו תופעות לוואי מעטות. הוא מוכח שוב כצמח אנטי דלקתי יעיל, בלי הסיכונים שבקורטיקוסטרואידים ובאנטי דלקתיים בלתי סטרואידיים.
 
מקורות
 
1.   Bone K. Boswellia and brain inflammation, Medi Herb e-Monitor No 39 November 2011.
2.   Reising K. Meins J. Bastian B. et al. Anal. Chem. 2005, 77: 6640-6645.
3.   Janssen G. Bode U. Breu H. et al. Klin. Padiatr. 2000, 212: 189-195.
4.   Streffer JR. Bitzer M. Schabet M. et al. Neurology 2001, 56 (9):
1219-1221.
5. Kirste S. Treier M. Wehrle SJ. et al. Cancer 2011, 117 (16): 3788-3795.
6. Ammon HP. Phytomedicine 2010, 17 (11): 862-867.