על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
ליקופן במגן קרינה ונוגד חימצון - ליקופן במגן קרינה ונוגד חימצון
>>גרסת הדפסה
ליקופן במגן קרינה ונוגד חימצון

עודכן ב: 30/03/2015

החשיפה לקרינה הולכת וגוברת בחברה האנושית. חשופים במיוחד עובדי בתי חולים העוסקים בבדיקות ובטיפולים רדיוקטיביים, עובדי תעשיות שונות, מטופלים העוברים הקרנות, עובדי מעבדה (1).

חשיפה לרמה גבוהה של קרינה גורמת למוטציות ולמוות של תאים. חומרים המגינים מפני קרינה חשובים בחיי יום-יום בבית ובעבודה.

המכשירים בבית, הטלפונים שבידי הילדים, האנטנות  שבקירבת בתי מגורים, כולם פולטים קרינה שפוגעת בבריאות.

קרוטנואידים כמגינים מפני קרינה

הקרוטנואידים מצויים בפלסמה וברקמות של הגוף, והם פעילים כאנטיאוקסידנטים  בעיקר בפאזה השומנית.

ליקופן הוא הקרוטנואיד העיקרי המצוי בעגבניות. הוא מצוי גם בפירות אחרים, כגון אבטיח, פאפיה, תפוז אדום, אשכולית אדומה. הראו שהליקופן הוא אנטי אוקסידנט יעיל ביותר, והוא בעל היכולת הגבוהה לנטרל חמצן סינגלטי (2). העגבניות מכילות  קרוטנואידים, ויטמין C, פלבונואידים  שמצטרפים גם הם ומוסיפים לפעילות  האנטי אוקסידנטית של העגבניות .

מולקולה של ליקופן היא ארוכה וצרה, ויש בה 11 קשרים כפולים.

Lycopene cyclase  הוא אנזים המצוי בעגבניות, והוא יכול להפוך  את הליקופן לבטא-קרוטן. אכילה של עגבניות מבושלות מפחיתה את הסיכון למחלות כרוניות כולל סרטן (3). לגבי סרטן הפרוסטטה הוכח יחס הפוך בין ריכוז הליקופן ברקמות והסיכון לסרטן הפרוסטטה (1).

ליקופן הוא אחד מהקרוטנואידים היעילים ביותר כאנטיאוקסידנטים (1). הוא היעיל ביותר כאנטיאוקסידנט בין הפיגמנטים. כשמסדרים את הקרוטנואידים לפי יעילותם כאנטיאוקסידנטים מתקבל הדרוג: ליקופן, אלפה-טוקופרול, אלפה-קרוטן, beta- cryptoxanthin, zeaxanthin, בטא קרוטן, לוטאין (1).

הראו שאכילת 25 ג' של עגבניות מבושלות ליום, במשך 14 יום, גרם לעליה משמעותית בריכוז הליקופן בפלסמה ובלימפוציטים. ריכוז בטא- קרוטן עלה רק בפלסמה (4).

כושר ההגנה של ליקופן מפני קרינה רדיואקטיבית נבדק בעכברים שהזריקו להם ליקופן לפריטונאום, 30 דקות לפני שחשפו אותם לקרינת גאמא (5).

נבדקה פגיעה בכרומוזומים בתאים של מוח העצם.

התוצאות הראו שמספר התאים הפגועים עלה מפחות מאחוז אחד בקבוצת הביקורת ל-20% בקבוצה שהוקרנה.

הטיפול המוקדם עם ליקופן גרם לירידה משמעותית במספר התאים הפגועים וכן בפגיעות שונות שהופיעו בתאים, כגון, שינוי בחלבונים, ב-DNA, ב-RNA ובשומנים (5). ריכוז הליקופן היעיל ביותר היה 5מיקרוגרם למ"ל.

הטיפול המוקדם עם ליקופן  של הלימפוציטים גרם לעיכוב של פראוקסידציה של הליפידים של ממברנות התאים, ובכך מנע הרס של התאים. פעילות הליקופן כמנטרל רדיקלים חופשיים תרמה להגנה על DNA ומנעה שבירה של מקטעים של DNA

 

מקורות

  1. Islamian JP. Mehrali H. Lycopene as A Carotenoid ProvidesRadioprotectant and Antioxidant Effects by Quenching Radiation- Induced Free Radical Singlet Oxygen: An Overview. Cell Journal 2015, 16:386-391.
  2. Srinvasan M. Sudheer AR. Pillai KR. et al. Lycopene as a natural protector against gamma-radiation induced DNA damage, lipid peroxidation and antioxidant status in primary cultyre of isolated rat hepatocytes in vitro.Biochim Biophys. Acta, 2007, 1770: 659-665.
  3. Franceschi S. Bidoli E. La Vecchia C.et al. Tomatoes and risk of digestive-tract cancers. Int. J. Cancer. 1994, 59: 181-184.
  4. Murata T. Tamai  H. Morinobu T. Effect of long term administration of beta-carotene on lymphocytes subsets in humans. Am J. Clin. Nutr. 1994, 60: 597-602.

           Dhirhe T. Maheshwari BK. Raut P. Radio-protective effect of                   lycopersicon escultum extract against radiation induced chromosomal