על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
פוליסכרידים כאימונוסטימולנטים - פוליסכרידים כאימונוסטימולנטים
>>גרסת הדפסה
פוליסכרידים כאימונוסטימולנטים

המונחים אימונוסטימולציה או אימונומודולציה הם חדשים יחסית, והם אינם מוזכרים ברפואה המסורתית. ניתן למצוא הגדרה של צמח כמגביר עמידות להשפעות הבאות מהחוץ. העבודות הרבות שנעשו בעשרות השנים האחרונות על המבנה והתפקוד של מערכת החיסון, הביאו לגילוי של מרכיבים שמסוגלים לשפעל את מרכיבי המערכת ולסייע לשיקומה במקרים של תפקוד לקוי.

Spelman et al.(1) הגדיר צמחים אימונוסטימולנטים, כצמחים שעל ידי ויסות דינמי או מולקולות אינפורמטיביות משנים את הפעילות של מערכת החיסון. הם מזרזים את מערכת החיסון הבלתי ספציפית, מתערבים בפעילות של המערכת הספציפית, משנים את התפקוד והיעילות של מקרופאגים, גרנולוציטים, תאי הרג טבעיים, לימפוציטים, ציטוקינים ומערכת המשלים (2).

המרכיבים הצמחיים המשתתפים בשפעול מערכת החיסון משתייכים לקבוצות שונות של חומרי טבע: אלקלואידים, טרפנואידים, קינונים, תרכובות פנוליות, פוליסכרידים, פפטידים וגליקופרוטאינים (3).

פוליסכרידים כאימונומודולנטים.

פוליסכרידים רבים, המסיסים במים, בודדו מפטריות, אצות וצמחים עילאיים. מקורם בדפנות התא הצמחי.

המבנה המולקולרי שלהם שונה, אבל השפעתם על מערכת החיסון דומה. הם מגבירים את הבליעה של חידקים על ידי גרנולוציטים ומקרופאגים, מחישים ייצור של אינטרלויקינים ואינטרפרון, וממריצים פעילות של תאי הרג טבעיים ו-T- לימפוציטים.

קבוצה חשובה של פוליסכרידים פעילים היא זו המצויה בפטריות אכילות ורפואיות. הקבוצה הפעילה היא כנראה beta-glucansהמצויים בזרעים, בשמרים, חיידקים

פטריות ואצות.

beta glucan

glucansהם שרשרות ארוכות של מולקולות של פוליסכרידים, הבנויות מגלוקוז. קישור אלפה או בטא מתייחס לצורה שתת- היחידות קשורות זו לזו. הפעילות שלהם תלויה במבנה הכימי שלהם, כגון, משקל מולקולרי, אופן הסתעפותם, מסיסותם במים והמבנה השלישוני שלהם.

פטריות עשירות ב-beta glucan:

Lentinula edodes            Shitake

Grifola frondosa            Maitake

Ganoderma lucidum        Reishi

Coriolus versicolor, Poria cocos, Cordyceps

ה-beta-glucansהנחקרים ביותר הם lentinanמהשיטקי, grifolanמהמייטקי והפוליסכריד-פפטיד PSPמ-Coriolus versicolor.

                lentinan

 

lentinanהוא בעל משקל מולקולרי 500.000, בעל שלד בנוי מיחידות 1-3 והסתעפויות 1-6, ומבנה שלישוני של helixמשולש. grifolanבנוי בצורה דומה.

 lentinan ניתן בהזרקה לחולי סרטן ביפן. מחקרים קליניים הראו הארכת זמן ההישרדות במקרים של סרטן המעי הגס (4). ריכוז ה-lentinanבפטריות הטריות קטן. באחד המחקרים בודדו 31 ג' של lentinanמ-200 ק"ג של פטריות טריות (0.02%). לפחות חמישה פוליסכרידים נוספים בודדו מהשיטקי.

קבוצה שונה של פוליסכרידים שמוצאים בצמחים אימונוסטימולנטים הם heteropolysaccharides. הם מורכבים משנים או שלושה מונוסכרידים שונים.

רבים מבין ההטרופוליסכרידים הם בעלי שרשרות מסועפות, והם קשורים לחלבונים בקשר קוולנטי ויוצרים גליקופרוטאינים, או שהם קשורים לליפידים, ויוצרים גליקוליפידים. גוף האדם אינו מייצר סוכרים. הוא צריך לקבל אותם מצמחים, פטריות או אצות, ולבנות סוכרים מיחידות של מונוסכרידים. כמה מהמונוסכרידים השכיחים ביותר בהם משתמש הגוף לייצר פוליסכרידים הם: mannose, galactose, xylose, arabinose, glucoronic acid, N-acetyl glucosamine, N-acetyl galactoseamine.

  Rhamnogalacturan

הטרופוליסכרידים בעלי פעילות אימונוסטימולנטית מוצאים באליטרוקוקוס Eleutherococcus senticosus. הפוליסכריד העיקרי שלו הוא heteroxylanעם משקל מולקולרי 30.000, עם שאריות של beta-xylose, ושרשרות צדדיות המכילות ארבינוז ומתיל-חומצה גלוקורונית (5). אליטרוקוקוס מגביר חלוקה של לימפוציטים ומזרז פעילות של T-לימפוציטים (6).

הפוליסכרידים השונים משפעלים פעילויות שונות של מערכת החיסון. יש ביניהם כאלה הפועלים בעיקר על מערכת המשלים. המבנה, המשקל המולקולרי ואיפיון הכימי שלהם שונה.

אין בידי המדענים אפשרות לקבוע מהו היחס בין המבנה והפעילות, ומהו מבנה הפוליסכריד שיתן פעילות אימונוסטימולנטית אופטימלית.

כדי לקבל פעילות יעילה ומעט תופעות נגד שליליות, משתמשים בפורמולה המכילה כמה צמחים אימונוסימולנטים, כפי שעשו בתרביות השונות מאז הזמן העתיק ביותר.

שימוש רפואי במרכיב מבודד ומנוקה הוא דבר חדש בביולוגיה, וחדש לתפקוד הפיזיולוגי של הגוף. צרוף של כמה צמחים, בעלי מרכיבים שונים, מתאים יותר לפעילות הפיזיולוגית, שבה אנזימים ורצפטורים רבים מגיבים ביחד.

ספרות.

1.                 Spelman K. Duke J.A. and Bogenschutz-Godwin MI. 2006. The Synergy principle in Plants,  Pathogens,  Insects, Herbivores and Humans. In “Natural products from plants” (PB. Kaufman, ed), Vol. 2e, pp. 475-501, CRC Press, Boca Raton, Fla.

2.                 Wagner H. 1990, Search for plant derived natural products with immunostimulatory activity (recent advances). Pure & Appl. Chem. Vol. 62: 1217-1222.

3.                 Wagner H. and Prokach A. 1985, Immunostimulatory Drugs of Fungi and Higher Plants. In Economic and Medicinal Plant Research, Vol 1, Academic Press- London- New York, p. 113-153.

4.                 Ladanyl A. Timar J. Lapis K. Effect of lentinan on macrophage, cytotoxicity against metastatic tumor cells. Cancer Immunol. 1993, 36; 123-126.

5.                 British Herbal Compendium Vol. 1992, ( Bradley PR.  Ed.) Eleutherococcus pp. 89-91, British Herbal Medicine Association, Bournemouth, Dorset.

The Clinical Guide to Herbs, 2003 (Bluementhal M. Ed.) Eleuthero, pp.97-107, American Botanical Council, Austin, Texas.