על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Squalene - Squalene
>>גרסת הדפסה
Squalene
ה-sqaulene הוא איזופרנואיד בעל 30 אטומי פחמן, ושש יחידות של איזופרן. הוא ליפיד המצוי בריכוז גבוה בשמן כרישים, ובריכוז נמוך יותר (0.1- 0.7) בשמן זית, שמן נבט חיטה ובשמרים. הוא מצוי גם בחלב (sebum) שבשכבת הדרמיס אצל האדם.
הסקוולן הוא מרכיב ביניים בביוסינתיזה של כולסטרול ושל סטרולים צמחיים. עד השלב של סקוולן הביוסינתיזה של הסטרולים זהה בצומח ובחי.
הסקוולן הוא בעל כושר לספוג חמצן, ויש לכך משמעות פיזיולוגית עבור הכרישים.
 
פרמקוקיטיקה: מעל 60% מהסקוולן שמגיע מהמזון נספג מהמעי הדק. משם הוא מגיע למערכת הלימפה כשהוא נישא בצורה של כילומיקרונים. הוא מועבר בדם על ידי VLDL ומתפזר בכמה רקמות. ריכוז גבוה של סקוולן מתפזר בעור. הסקוולן עובר מטבוליזם והופך לכולסטרול.
 
מחקרים על פעילות הסקוולן: המחקר העוסק בסקוולן הוא התחלתי.  נחקרת האפשרות להשתמש בסקוולן כתוסף לטיפול בסרטן.  נערכו ניסויים על חיות מעבדה. לא נערכו בשלב זה ניסויים קליניים על בני אדם.
המחקר הראה שהסקוולן מעכב גידולים בריאה (1). הוא יעיל במניעת סרטן המעי הגס אצל חיות (2).
הוספת סקוולן לתזונה של עכברים גרמה להמרצת הפעילות של מערכת החיסון. במחקר אחר הראו שהוספת סקוולן לתזונה סייעה להורדת רמת כולסטרול (1).
החוקרים טוענים שהמחקרים שנעשו עם חיות מצביעים על אפשרות לשימוש בסקוולן למניעת וטיפול בכמה סוגים של סרטן, להגברת הפעילות של מערכת החיסון, ואולי גם להורדת רמת כולסטרול (3).
 
הכנות ומינון: הסקוולן הוא נוזלהמצוי בשוק בצורת קפסולות בריכוז של 400 מ"ג, 450 מ"ג, 1000 מ"ג.
המינון הוא 500 מ"ג עד 4.0 ג'. המינון הגבוה מומלץ לחולי סרטן. המקור לסקוולן הוא בדרך כלל משמן מכבד של כרישים ולפעמים משמן זית.
 
ספרות:
1.     Kelly GS. Squalene and its potential clinical uses. Altern. Med. Rev. 1999, 4; 29-36.
2.     Rao CV. Newmark HL. Reddy BS. Chemopreventive effect of squalene on colon cancer. Carcinogenesis, 1998, 19: 287-290.
3.     Newmark HL. Squalene, olive oil, and cancer risk; a review and hypothesis. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 1997, 6: 1101-1103.