על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Metylsulfonylmethane, MSM - Metylsulfonylmethane, MSM
>>גרסת הדפסה
Metylsulfonylmethane, MSM
MSM הוא תרכובת גפריתית אורגנית.  הוא מטבוליט של DMSO (dimethyl sulfoxide) ויש לו שימושתעשייתי כממיס לחומרים אורגניים ואי אורגניים. MSM הוא חומר פולרי ויציב בחום, ולכן משתמשים בו להמסת חומרים בטמפרטורה גבוהה.
השימוש ב-MSM כתוסף מזון התפתח בעקבות שימוש קודם ב-DMSO. השתמשו ב-DMSO לטיפול בדלקת מפרקים, אבל היו דיווחים על תופעות לוואי בלתי נעימות ועל ריח דומה לריח שום המופץ מהגוף (1). MSM הוא מטבוליט טבעי של DMSO. כ-15% מה-DMSO שנכנס לגוף הופך ל- MSM (2).
MSM מצוי באופן טבעי בבשר, חלב, צלפים, אספרגוס (3). הוא מצוי בפלסמה של בני אדם בריכוז של 4 מ"ג לאיש. הוא מופרש מהשתן בריכוז של 4-11 מ"ג ב-24 שעות (1).
 
פעילות פיזיולוגית
MSM מוצע כתוסף מזון כדי לספק גפרית לגוף, מתוך טענה שלאנשים רבים יש חוסר בגפרית. לא נעשו מחקרים על הכמות היומית של גפרית שדרושה לגוף. לעתים קרובות משתמשים ב-MSM ביחד עם גלוקוז אמין במקרים של אוסטאוארטריטיס. לא ברור איך פועל MSM במקרים של אוסטאוארטריטיס. כמה חוקרים טוענים שיש לו פעילות אנטי דלקתית (4).
הראו ש-MSM מסייע לשיכוך כאבים במקרים של דלקת מפרקים ושל אוסטאוארטריטיס (5).
בטיחות: MSM נחשב לבטוח לשימוש. לא היו תופעות לוואי שליליות.
לא נערכו מחקרים על שימוש לטווח ארוך.
מינון: קפסולות או כדורים, 2 ג' ליום.
 
מקורות
1.     Volpi N. Oral absorption and bioavailability of ichthyic origin chondriotin sulfate in healthy male volunteers. Osteoarthritis Cartilage 2003, 11: 433-441.
2.     Payan E. Presle N. Lapicque F. et al. Separation and quantification by ion-association capillary zone electrophoresis of unsaturated disaccharide units of chondriotin sulfates and oligosaccarides derived from hyaluronan. Anal. Chem. 1998, 70: 4780-4786.
3.     Methlsulfonylmethane in: Lockwood B. Nutraceuticals, A guide for healthcare professionals , Second edition 2007, Pharmaceutical Press, UK.
4.     Morton JI. Siegel BV. Effects of oral dimethyl sulfoxide and dimethyl sulfone on murine autoimmune lymphoproliferative diseases. Proc. Soc. Exp. Biol. Med. 1986, 183: 227-230.
5.     Pharmacists review the effectiveness, benefits and side effects of MSM in:
6.     www.natural remedies-review.com/msm.html.