על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
שימוש בצמחים בהריון והנקה - שימוש בצמחים בהריון והנקה
>>גרסת הדפסה
שימוש בצמחים בהריון והנקה
סיכום קצר של כתבה :
Low Dog T. The use of botanicals during pregnancy and lactation. Altern. Complement. Ther. 2009, 15: 54-58.
 
הנשים הן המשתמשות העיקריות ברפואה משלימה ומשולבת. מאז ומתמיד השתמשו ברפואה המסורתית שבאה מתרבויות שונות בצמחים לטיפול בבעיות שונות של האשה. ברפואה המסורתית ממליצים על צמחים לשימוש בתקופת ההריון וההנקה. מחברת הכתבה טוענת שהמספר המועט של מחקרים שנעשו על היעילות והבטיחות של צמחים אלה מבייש את עולם המדע. נשים זקוקות לצמחים בתקופה זו, ומבקשות עזרה מהמטפלים, שחייבים לענות להן שאין מחקרים שמאשרים את בטיחות הצמח לאם ולעובר, ומוטב שלא יקחו בכלל.
מחברת הכתבה אספה חומר שפורסם ותאורי מקרים, שאותם היא מסכמת.
;נשים רבות מבקשות עזרה בשליש הראשון של ההריון לטיפול בבחילה והקאות. הבעיה יכולה להיות קלה או חמורה מאד. ג'ינג'ר מומלץ ברפואה המסורתית לטיפול בבחילות והקאות.
מחקר שסיכם 6 עבודות שפורסמו טוען שהג'ינג'ר היה יעיל יותר מהפלצבו להקלה על בחילות והקאות אצל נשים בהריון. Commission E אוסרת שימוש בג'ינג'ר בהריון, כשהיא מתבססת על מקרים שנעשו על חיות שקבלו מינון גבוה של הצמח.
המחברת שאספה חומר רב שפורסם טוענת שריכוז של 1.0-1.5 ג' ליום של ג'ינג'ר בטוח לשימוש בתחילת הריון. היא ממליצה גם על שימוש בויטמין B6 שהוא יעיל ובטוח לשימוש.
הסיכון לזיהומים בדרכי השתן עולה בהריון. באילו צמחים ניתן להשתמש בלי לסכן את האם והעובר?
מיץ או תרכיז של חמוציות, Vaccinium macrocarpon, הוריד באופן משמעותי את מספר המקרים של זיהומים בדרכי השתן בהריון. אין מחקרים מדויקים לגבי השימוש בחמוציות בהריון.
תוצאות דומות התקבלו עם פירות האוכמניות,   (Billberries) Vaccinium myrtilus  ועם פירות של Blueberries- Vaccinium corymbosum.
זקן התירס, Zea mays בטוח לשימוש בהריון. הוא מופיע בפורמולות רבות.
Arctostaphylos uva ursi אינו מומלץ לשימוש בהריון ובהנקה, בגלל האפשרות לרעילות לעובר של ההידרוקינון.
במסורות שונות נוהגים להשתמש בקוהוש כחול Caulophyllum thalictroides ביחד עם קוהוש שחור
כהכנה ללידה. קוהוש כחול מכיל מרכיבים בעייתיים לשימוש בהריון. ניתן להשתמש בו בשבוע האחרון לקראת הלידה. קוהוש שחור הוא צמח שמשתמשים בו בתקופת המנופאוזה, מחברת הכתבה טוענת שלא ברור מה עושה השימוש בו בתקופת ההריון.
במסורות רבות נוהגים להשתמש בעלי פטל. במחקרים שנעשו מצאו שעלי הפטל אינם גורמים נזק לעובר או לאם. מיילדות שעוסקות ברפואה משולבת ממליצות לנשים בהריון לקחת חליטות או טינקטורות מעלי פטל. מצאו שאצל נשים שהשתמשו בפטל בהריון היה אחוז גבוה בהרבה של לידות נורמליות. 
שימוש בצמחים בתקופת ההנקה.    
הכתבה עוסקת רק בצמחים המגבירים ייצור חלב. אין בכתבה התייחסות לצמחים אחרים שנשים צריכות בתקופה זו, כגון, עוצרי דימום, נוגדי דכאון, חיזוק כללי, צמחים לדלקות או גודש בשד וכו'.
החילבה, Trigonella foenum-graecum הוא צמח המשמש מאז אלפי שנים כמגביר חלב בהנקה. שני מחקרים שנעשו, ודיווח על שימוש אצל 1200 נשים מאשרים שאמנם הצמח יעיל.
החילבה נותן ריח שעובר לזיעה, לחלב ולשתן. מטפלים שממליצים לנשים להשתמש בחלבה צריכים לדווח להן על התופעה של הריח שמופץ ממנו.
שורש של Asparagus racemosa מומלץ ברפואת האיורודה להגברת חלב בהנקה. כמה מחקרים שנעשו בבני אדם ובחיות ממליצים על שימוש בשורש אספגרוס להגביר חלב.
Galega officinalis הוא צמח שדווח עליו ב-1873 כמגביר יעיל של ייצור חלב אצל פרות. המחקר על הצמח התחיל ב-1913. הוא נמצא לעתים קרובות בתערובות הנמכרות כ"תה להריון".
גדילן מצוי, Silybum marianum, משמש מאז מאות שנים כצמח להגברת חלב בהנקה. לאחרונה נערך מחקר קטן. אין מחקרים על בטיחות.
המחברת מביעה צער על אבדן הידע של נשים ידעניות שבעבר תמכו ועזרו בהריון, לידה, הנקה וגידול של תינוקות. היא מצטערת על שנעלמו כל אותם עשרות ומאות צמחים ומוצרים שנמכרו בשווקים, אפילוד אם יעילותם היתה בספק.