על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
כדורים מירקות בשרידי אוניה מלפני 200 שנה - כדורים מירקות בשרידי אוניה מלפני 200 שנה
>>גרסת הדפסה
כדורים מירקות בשרידי אוניה מלפני 200 שנה
עודכן ב: 24.11.10
 
ארכאולוגים ימיים חשפו שרידים של אוניה רומית ליד חופי טוסקנה, בעומק 200 מ' על קרקע הים. העבודה התחילה ב-1980. האוניה היתה מכוסה כולה עם צמחים ימיים, ועם שורשים שהתפתלו בתוכה.
מעריכים שהאוניה טבעה בין השנים 120-140 לפני הספירה. היא היתה עשויה מעץ אורן, אלון ואגוז מלך. שמה היה Relitto del Pozzino. היא נשאה כדים ליין מחימר, שיוצרו ברודוס, ספלים מזכוכית מאזור סוריה-ארץ ישראל, כלי קרמיקה מאתונה ומנורות מאסיה הקטנה.
 
המימצא המעניין ביותר היה תיק רפואי, שהיה שייך כנראה לרופא שהתלווה למסע. בתוכו מצאו הארכאולוגים כוס להקזת דם, מכתש ועלי רפואיים, כלים עדינים לניתוח, ו-136 אמפולות בתוך קופסה מעץ. באמפולות היו כדורים ירוקים, שטוחים, באורך 3 ס"מ וברוחב 0.5 ס"מ. האמפולות היו חתומות עם שעווה, והכדורים נשארו יבשים במשך יותר מ-2000 שנה על קרקע הים.
הכדורים נשלחו לבדיקה ל- Smithsonian Institute ול- Institute for the Preservation of Medical Tradition בוושינגטון. החוקרים הצליחו לזהות DNA של ירקות בכמה מהכדורים.
המימצאים הוצגן בכנס בינלאומי, Fourth International Symposium on Biomolecular Archaelogy בקופנהגן.
 
לאחר השוואה של החלקיקים בבנק הגנים בארה"ב, יכלו להגדיר ירקות שהיו בכדורים, ביניהם: גזר, צנון, פטרוזיליה, סלרי, בצל, כרוב, אלפלפה, אכילאה והיביסקוס.
המחקר לא הסתיים, ומנסים להמשיך ולהגדיר את ה-DNA של עוד ירקות.
משערים שהיו ממיסים את הכדורים במים או ביין, ושהמלחים היו משתמשים בהם כמו בתוסף מזון בהפלגות ארוכות בהן היה מחסור בירקות טריים. יתכן שהשתמשו בצמחים האלה גם לטיפול מקומי, לריפוי פצעים.
חלקים מהאוניה, וכן האמפולות וקופסת העץ מוצגים במוזיאון הארכאולוגי ב-Piombino.
 
פורסם ב- discovery.com/roman-ship-medical kit helsd veggie pills