על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
נהר האמזונס - נהר האמזונס
>>גרסת הדפסה
נהר האמזונס
עודכן ב: 31.10.11
 
נהר האמזונס יוצא מהרי האנדים, שגובהם מגיע ל-5000 מ', וזורם דרך אקוודור, פרו, קולומביה וברזיל עד האוקינוס האטלנטי. הוא זורם ממערב למזרח לאורך 6800 ק"מ.
האמזונס הוא הנהר הרחב ביותר בעולם. רוחבו 1.6 ק"מ עד 10 ק"מ. בעונה הרטובה, כשהוא מציף את היערות רוחבו מגיע ל-48 ק"מ. זהו הנהר היחידי בעולם שאין רואים את הגדה השניה שלו.
 
אגן האמזונס משתרע על כ-40% מהשטח של אמריקה הדרומית. רוב השטח מכוסה על ידי יערות, שבעונת הגשמים הם מוצפים על ידי הנהר שמימיו עולים לגובה של 10 - 9 מ'.
בעונה היבשה 110.000 קמ"ר מכוסים על ידי הנהר, ואילו בעונת הגשמים 350.000 קמ"ר מוצפים במי הנהר.
המים המציפים מברזיל, פרו, אקודור, קולומביה וונצואלה מתנקזים אל הנהר הנקרא בברזיל Solimoes. בארצות אחרות קוראים לנהר הסולימאוס וליובלים שלו האמזונס העליון.
כמות המים המגיעה מהאמזונס לאוקינוס האטלנטי היא 300.000 מ"מ לשניה בעונת הגשמים. נהרות רבים נשפכים אל האמזונס לאורך הדרך. הוא זורם דרומה אל הריו נגרו, שחוזר וזורם אל האמזונס.
המים של האמזונס קרים, כי מקורם במי שלגים. צבעם חום בז, והם מכילים אדמת סחף. התושבים מכנים אותם קפה עם חלב. לעומתם מי הריו נגרו שהם צלולים ושחורים. הם ממיסים מינרלים הנותנים את הצבע השחור למים. מקור המים של הריו נגרו במי גשמים שהם חמים יותר.
במקום המפגש בין שני הנהרות המים אינם מתחברים לאורך ששה קילומטרים. הם ממשיכים לזרום זה לצד זה ובולטים בהבדל בצבע של המים.
אוניות גדולות, הנעות באוקינוסים יכולות לנסוע בנהר העיקרי מהשפך במעלה הזרם עד מנאוס, מרחק של 1500 ק"מ. אוניות קטנות יותר, במשקל 3000-9000 טון יכולות לנסוע בנהר עד איקיטוס שבפרו, הנמצאת במרחק של 3600 ק"מ מהים. אוניות נהר קטנות יותר יכולות לנסוע עוד 780 ק"מ עד ל-Achual Point (1,2,3).
איים רבים מצויים בנהר. הם מוצפים בעונה הרטובה. חלקם מוצפים לגמרי, ורובם מכוסים ביער טרופי. צמרות העצים ניראות מעל המים.
הצמחיה
 
יותר משליש מכל המינים הקיימים בעולם גדלים ביערות הגשם של האמזונס (4). יער האמזונס הוא הגדול ביותר בעולם   (5). זהו יער טרופי שגדלים בו עצים רבים שגובהם 15-40 מ'.
כשהיער מוצף יש עצים מכוסים לגמרי במים, ואחרים שהצמרות שלהם בולטות מעל המים. כמה מהעצים גבוהים מאד, ורק חלק מהגזע מכוסה במים.
כשפני המים יורדים מתגלים הענפים, שחלק מהם שבורים. בתוך כמה ימים מתחיל הלבלוב. מופיעים עלים צעירים, לעיתים קרובות אדומים, ובזמן קצר העץ כולו מכוסה בעלים, ומתחילה הפריחה.
בסוף אוגוסט פורחים עצי ה-Tabebuia, רובם בצבע צהוב ומעטים בצבע ורוד-סגול.
קשה לקבוע את מספר המינים הגדלים בברזיל. יש הטוענים שמספר המינים הוא בסביבות 45.000, אבל ממשיכים למצוא מינים חדשים, ויש גם כאלה שנעלמים.
בין העצים החשובים הגדלים ביער האמזונס ניתן למנות את עץ הגומי, אגוז ברזיל, מהגוני, טבבויה, הרבה מינים של דקל, אחד ממיני הדקל שהתפרסם בשנות האחרונות הוא ה-Acai, עץ ידוע אחר הוא ה-Acerola, עץ שמרבים להשתמש בו הוא Copaiba  וכן Andiroba. גוארנה גדל כמטפס ומשתמשים בעיקר בזרעים שלו.
צמח המאכל החשוב ביותר שמרבים לגדל אותו הוא המניוק- Manihot esculenta.זהו ירק בעל שורש עמילני שמגדלים אותו בכל הארצות הטרופיות. זהו הצמח העיקרי המספק פחמימות.
אוכלים את השורש מבושל בצורות שונות, מייבשים את השורש ומכינים ממנו קמח.
דגים: מקור חשוב נוסף למזון של תושבי היער הם הדגים. ידועים 5600 מינים של דגים. הדיג הוא בילוי חברתי ובעיקר אמצעי להשגת מזון. ישנם דגים בכל הגדלים. מהדגים הגדולים שמשקלם מגיע ל-200 ק"ג, כגון הדג הנקרא בשם המקומי pirararucu, ועד הדגים הקטנים שארכם 4-5 ס"מ.
דגי הפירניה נפוצים מאד. יש 30-60 מינים של פירניה טעימים למאכל. ביניהם יש כאלה שתוקפים בעלי חיים, כולל בני אדם. הם נמשכים לריח של דם, ואדם שנכנס למים עם פצע פתוח עלול להיות מותקף על ידי להקות של פירניה, שיטרפו אותו במהירות. כשאומרים לתושבים שדגי הפירניה מסוכנים הם אומרים שאם נספור את מספר הדגים הנאכלים על ידי בני אדם לעומת מספר בני אדם שנאכלו על ידי הדגים, צריך להודות שהאדם מסוכן לפירניה ולא ההיפך.
יונקים: בנהר הארינוקו ובאמזונס ישנם כמה מינים של דולפינים. המין הנקרא בשם המקומי boto, הוא המין הגדול ביותר של דולפינים החיים בנהרות. אורכו מגיע ל-2.6 מ'. צבע העור שלהם משתנה עם הגיל. הם אפורים כשהם צעירים, וצבעם משתנה לורוד-לבן כשהם מתבגרים. בצפון האמזונס וביובלים שלו חיים מינים אחרים של דולפינים. ישנם
כאלה שחיים במים מתוקים או מלוחים, ואחרים שחיים רק במים מתוקים.
יונק נוסף הוא הלוטרה שדומה לכלב ים. באמזונס חי מין של לוטרה ענק שאורכו יותר מ-2 מ'. מינים אחרים הם קטנים יותר.
זוחלים: ישנם נחשים גדולים וקטנים ביערות. האנקונדה, אחד מהנחשים הגדולים בעולם חי במים הרדודים באגן האמזונס. הוא מבלה את רוב זמנו במים, ורק הנחיריים יוצאים אל פני השטח.
צבים גדולים וקטנים מצויים במי הנהרות והיובלים, סרטנים, קרפדות בגודל שונה וצפרדעים, לטאות בגדלים שונים ואיגואנה.
התושבים הגרים ביערות הם בני תערובת של מהגרים מאירופה, מקולומביה, ונצואלה, גואינה, סורינאם, האיים האנטיליים, האינדיאנים המקומים וכאלה שהגיעו כעבדים מאפריקה.
יש עידוד מצד ממשלת ברזיל לחזור וליישב את היערות. הממשלה מציעה אדמות במחיר נמוך. יש התיישבויות קטנות על שפת הנהר. התושבים גרים בבתים שניבנים על עמודים. החלק התחתון מוצף כמה חודשים בשנה. במקומות בהם גאות הנהר מגיע ל-10 מ' בונים בתים בני שתי קומות, כשהקומה התחתונה מוצפת במשך העונה הרטובה.
אדמת היער ענייה, ואי אפשר לגדל בה ירקות או מזון לבקר. מגדלים בעיקר מניוק וחמישה זנים של בננות, אננס,פפאיה, פלפל מתוק וחריף. משתדלים לפתח תיירות אקולוגית כאמצעי לפרנסה.
ישנם אינדיאנים הגרים בשמורות ושומרים על המסורת שלהם. לא מרשים להכנס אליהם, אבל הם יכולים לצאת, ללמוד ולעבוד מחוץ לשמורה וגם לעזוב אותה.
ישנם יהודים שהגיעו מספרד ופורטוגל ושומרים על ציביון יהודי. אחרים יודעים שהיו יהודים במשפחה, אבל להם אין קשר ליהדות. פגשנו כאלה עם געגועים למשהו יהודי. היו כאלה שהשתדלו ללמוד קצת עברית, היו גם כאלה שלמדו תנ"ך.
יש כמה בתי חב"ד בברזיל. בסאו פאולו יש קהילה יהודית, ישיבה וגם יהודים חרדים.
 
מקורות
1.   Smith, Nigel JH. Amazon Sweet Sea: Land Life and Water at the River's Mouth. University of Texas Press, 2002, p: 1-2.
2.   Amazon (river) Microsoft Encarta Online Encyclopedia (http://encarta.msn.com/encyclopedia_761571466/Amazon river.html)
3.   Amazon river and flooded forests http://www.nationalgeographic.com/wildworld/profiles
4.   Leslie Taylor, The Healing Power of Rainforest Herbs. Square one Publishers Garden City, NY, 2004.
5.   RE. Schultes and RF. Raffouf, The Healing Forest: Medicinal and Toxic Plants of the Northwest Amazonia, 1990, Dioscorides Press, Portland Oregon, USA.