על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
תקשורת בין צמחים - Plants Communicate Using An Internet Fungi - תקשורת בין צמחים - Plants Communicate Using An Internet Fungi
>>גרסת הדפסה
תקשורת בין צמחים - Plants Communicate Using An Internet Fungi

עודכן ב: 31/03/2016

מחקרים חדשים על הקשר בין הצמחים, בין מה שמתרחש מתחת לפני הקרקע לבין מה שקורה על פני הקרקע, מביא להבנה חדשה של עולם הצמחים.

אנחנו רגילים לראות את מה שקיים על פני האדמה, אבל מתברר שרוב הצמחים מחוברים מתחת לפני הקרקע דרך תפטירים של פטריות.

מתחת לפני השטח, מסתבכים בין שורשי הצמחים תפטירים  (מיצליום) של פטריות, המחברים ביחד את הצמחים לרשת המאפשרת  להם לתקשר ביניהם, להעביר מזון , לעזור ואפילו להזיק זה לזה.

הרשת מורכבת מהחוטים הדקים של המיצליום של הפטריות, שגדלים למרחק של כמה מטרים מהצמחים, ומאגדים את אלה המצויים באזור מסוים לרשת מסועפת שבה הם מחוברים זה לזה.

השותפות בין שורשי הצמחים לבין הפטריות נקראת מיקוריזה, והיא מועילה לשני הצדדים. הצמחים מספקים פחמימות לפטריות, ובתמורה הפטריות עוזרות להם להשיג מים, וחומרים, כגון, זרחן וחנקן.

Suzanne Simard  מהאוניברסיטה של British Columbia  הייתה הראשונה שהראתה שהעצים שדר ואשוח יכולים להעביר פחמן לעצים קטנים יותר שלא קבלו מספיק שמש, וכך מאפשרים לשתילים לגדול בצל של עצים אחרים .

היא טוענת שהרבה שתילים  לא היו מצליחים לשרוד ללא תמיכה של רשת כזאת.

Ren Sen Zeng מהאוניברסיטה לחקלאות בדרום סין טוען שהתקשורת בין הצמחים מאפשרת להם להזהיר זה את זה מפני סכנה.

ביחד עם הצוות שלו הם גידלו זוגות של עגבניות משומרות, ולכמה זוגות  נתנו אפשרות ליצר פטריות. כשנוצרה רשת של פטריות, רססו על אחת מתוך זוג עגבניות את הפטריה  Alternaria solani. זוהי פטריה הגורמת נזק לצמחים בשלב מוקדם בהתפתחות שלהם. אחרי 65 שעות הם ניסו להדביק את הצמח השני מכל זוג עם אותה פטריה.  בצמחים שהיו מחוברים  על ידי התפטיר  הנזק היה קטן יותר.

ניסוי נוסף ערך חוקר בשם David Johnson. הוא גידל צמחים של שעועית, ונתן אפשרות לחלק מהם לייצר פטריות שקשרו אותם ברשת של מיצליום.

הוא התקיף אותם אחר כך עם כנימות. הצמחים שהיו מחוברים ברשת התחילו להפריש במהירות כימיקלים נגד כנימות, ואלה שלא היו מחוברים לא הגיבו והתקפו על ידי הכנימות.

הצמחים הקשורים ברשת הצליחו להעביר מסרים ביניהם והזהירו את האחרים מפני הכנימות.

אגוז המלך השחור העביר ברשת חומרים המעכבים גידול של צמחים אחרים.

ככל שנלמד יותר על התופעה הזאת תגדל ההבנה שלנו על חיי הצמחים על פני כדור הארץ.

מקורות

Fleming  Nic " Plants Talk to Each Other Using an Internet of Fungus"