על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
הליפוזומים - Liposomes - הליפוזומים - Liposomes
>>גרסת הדפסה
הליפוזומים - Liposomes

עודכן ב: 31/05/2016

הליפוזומים תוארו בפעם הראשונה על ידי המטולוג בריטי Dr. A. Bangham בשנת 1964. השם ליפוזום לקוח מיוונית. Lipos- שומן  Soma- גוף.

הליפוזום הוא בועית קטנה עשויה מאותם המרכיבים כמו הממברנה של התא. מכינים את הליפוזומים  מפוספוליפידים, שהם מולקולות הכוללות קבוצה של ראש ושל זנב. הראש הוא הידרופובי, ואילו הזנב שעשוי משרשרת ארוכה של פחמימות הוא הידרופילי.

הפוספוליפידים  מצויים בדרך כלל כדו שכבתיים. כשהם באים במגע עם מים הראש של המולקולה  מסתדר בשורה מול המים.

בתאים, שכבה אחת עם ראש מולקולה הידרופילי פונה לסביבה החיצונית של התא, ושכבה אחרת פונה לסביבה הפנימית של התא. הזנבות ההידרופוביים פונים זה לזה ויוצרים את המבנה הדו שכבתי.

הליפוזומים הם בעלי מבנה של בועית .  ניתן לייצר אותם מהצטברות של ליפידים שפועלים בהדדיות זה על זה. הליפוזומים יכולים להפריד מולקולות הידרופוביות או הידרופיליות מהתמיסה.

המבנה של הבועיות הוא נוזלי וקל לעבוד אתם. ניתן לייצר אותם בגדלים שונים, ולמלא אותם בתרופות, בתמציות, ובמרכיבים לשימוש רפואי או קוסמטי.

הליפוזום  מסוגל לסגור כמו בקפסולה חלק מימי  בתוך ממברנה הדוחה מים.

ניתן להחדיר ליפוזומים לגוף כחומר שיבלע על ידי המקרופאגים. החומר שהוכנס לליפוזומים ישוחרר לגוף כשהמקרופאגים יעכלו את הליפוזום.

משתמשים בליפוזומים כדי להחדיר תרופות או מרכיבים אחרים לגוף.

 יש להם שימוש רב גם בתעשיה.

לדוגמא, משתמשים בליפוזומים כדי להחדיר צבע לבדים, חומרי הדברה לצמחים, תוספי מזון למזון וחומרים קוסמטיים לעור. 

שימוש רפואי נוסף הוא להזריק לגוף ליפוזומים ריקים שהם ייצמדו לתרופות ומרכיבים המצויים בתוך זרם הדם  וינטרלו אותם.

תכונה ייחודית של הליפוזומים היא שהם מסוגלים להתקשר אל תאים סרטניים. הם מסוגלים להגיע אל תאים סרטניים בדם והם נשארים בתוך זרם הדם בתוך כלי דם בריאים.

התכונה של הליפוזומים שמאפשרת להם לייצר מבנה דו שכבתי עושה אותם לנשאים יעילים. הם נותנים את האפשרות לטפל באמצעות החומרים שהם נושאים על עצמם  במחלות רבות כולל בסרטן.

 

מקורות

 Anna Jone  Liposomes: A short Review. J. Pharm. Sci.& Rev. 2013 Vol. 5(9) 181-183.