על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
זיכרון - זיכרון
>>גרסת הדפסה
זיכרון

מיני המרוה, כמו גם הרוזמרין, נחשבו בתרבויות שונות לצמחים המסייעים לשיפור הזכרון, ומונעים איבוד זכרון. מייחסים פעילות זו לפלבנואידים שהם נוגדי חמצון, מגינים על קרומי התאים מפני הרס העלול להגרם על ידי הרדיקלים החופשיים, ומאפשרים זרימה תקינה של דם אל תאי המוח.

לאחרונה, נעשו מחקרים על השפעת מיני מרוה על הזכרון, ועל האפשרות להעזר בהם לטיפול באלצהיימר.

באנגליה נערך מחקר על השפעת השמן הנדיף של

Salvia lavandulaefolia (Spanish Sage)   על שיפור הזכרון אצל אנשים צעירים (1). המחקר נערך בשיטת הסמיות הכפולה. בחלק הראשון של המחקר השתתפו 20 צעירים שקבלו 50, 100 ו-150 מיקרוליטר מהשמן הנדיף או פלצבו.

לאחר שבעה ימים של הפסקה נתנו ל- 24 צעירים 25  ו-50 מיקרוליטר של שמן נדיף או פלצבו.

הפעילות הקוגנטיבית של המוח נבדקה לאחר שעה, שעתיים, 4, 6 שעות וכן הלאה. מצאו שמינון של 50 מיקרוליטר של שמן נדיף של מרוה גרם לשיפור מיידי בזכרון. המבחנים נעשו באמצעות שאלונים, והתוצאות היו משמעותיות באופן סטטיסטי.

החוקרים הסיקו ששמן נדיף של S. lavandulaefoliaגורם לשיפור מיידי בזכרון של צעירים בריאים.

במחקר אחר שנעשה גם הוא באנגליה (2), נבדקה השפעת מיצויים אלכוהוליים מהצמח, השמן הנדיף והמונוטרפינואידים המבודדים על פעילות האנזים אצטילכולין אסטראז. מחקר זה נעשה גם הוא על המין S. lavandulaefolia.

המחקר הראה עיכוב של האנזים אצטילכולין אסטראז   in vivoו-in vitro. בכך הוא גורם לעליה בריכוז אצטיל כולין במוח, ומגביר את הפעילות הקוגנטיבית של המוח. הצמח והשמן הנדיף מומלץ לטיפול באלצהיימר.

הפעילות הנוספת של הצמח והשמן הנדיף, כנוגד חמצון, נוגד דלקת ובעל השפעה אסטרוגנית, משפיעה גם כן על שיפור פעילות המוח.

פעילות זו הוכחה בטינקטורות שהוכנו מנוף הצמח, בשמן הנדיף ובחלק מהמרכיבים הבודדים, כגון,

 1,8-cineole,alfa and beta-pinene.

מחקר נוסף בדק השפעה של מרוה רפואית על חולי אלצהיימר (3). המחקר נעשה עם מיצויים מנוף הצמח, נמשך שלושה חודשים והראה שיפור בשלב ההתחלתי של המחלה.

 

ספרות.

Tildesley NT. et al. Salvia lavandulaefolia (Spanish Sage) enhances memory in healthy young volunteers. Pharmacol. Biochem. Bihav. 75:669-674, 2003.

Perry NS. et al. In vitro activity of S. lavandulaefolia (Spanish Sage) relevant to treatment of Alzheimer’s disease. Pharama Pharmacol. 53: 1347-1356, 2001.

Akhondzadeh S. et al. Salvia officinalis extract in the treatment of patients with mild to moderate Alzheimer’s disease. J. of Clinical Pharmacy and Therapeutics, 28: 53-59, 2003.