על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Alzheimer's disease מחלת אלצהיימר, ד"ר מינה פארן
בעתון המדעי J. of Neuroinflammation התפרסם ב-9 לינואר מקרה של שיפור בכושר הקוגנטיבי תוך דקות, אצל חולה אלצהיימר שקבל תרופה בהזרקה לעמוד השדרה (1). התרופה נקראת etanercept, והיא פועלת כאנטגוניסט ל- tumor necrosis factor –alpha (TNF-alpha).
דלקת של העצבים עם פעילות מוגזמת של ציטוקינים מאפיינים את הפתולוגיה של המוח במקרים של אלצהיימר (2). אחד מהציטוקינים הפעילים הוא TNF-alpha, שממלא תפקיד מרכזי במחלת אלצהיימר. מחקרים הראו שמלבד הפעילות שלו כמעודד דלקת הוא פועל גם כמוליך עצבי בין תאי הגליה שבמוח (3,4).

לקריאה...
צמחים נוגדי סרטן, ד"ר מינה פארן
הצמחים שניתן לסייע בעזרתם לחולי סרטן פועלים לפי מנגנונים שונים:
צמחים נוגדי חמצון מגינים מפני הרדיקלים החופשיים, הפוגעים בקרום התא, בחדירות הסלקטיבית שלו ועלולים לפגוע ב-DNA . פגיעה ב-DNA עלולה לגרום למוטציה ולעורר תהליך סרטני.
צמחים המגבירים פעילות של מערכת החיסון מסייעים במהלך הטיפול הכימותירפי, כאשר מערכת החיסון נפגעת, והמטופל נחשף למחלות זיהומיות.
צמחים הפועלים על תופעות לוואי של המחלה ושל הטיפולים שהחולה מקבל, כגון, נוגדי הקאה, נוגדי חרדה, אדפטוגנים המסייעים לעמוד במצבי לחץ, משככי כאב, צמחים לטיפול בהפרעות בשינה, צמחים מנקזים המגבירים פעילות של מערכות הפרשה וניקוי בגוף. הצטברות של פסולת בגוף עלולה להיות בין הגורמים למחלה או בין אלה המחריפים אותה.

לקריאה...
משככי כאב, ד"ר מינה פארן
הכאב הוא מנגנון של אזהרה והתראה. הוא מתחיל בקולטני כאב המפוזרים בגופנו, עובר כגירוי בסיבי עצב דקים, סיבי C ו-דלתא A, מגיע אל מוח השדרה וממנו אל המוח, שבו קיים (כנראה בתלאמוס), אזור האחראי לקליטת תחושת הכאב ולתגובה עליו.
הכאב מתריע על פגיעה אקוטית, או על תהליך של הרס רקמות הגורם לכאב כרוני.
על אף הצד החיובי והמועיל שבכאב, זוהי תחושה קשה, ובני אדם חפשו מאז שחר ההיסטוריה צמחים המסייעים לשיכוך הכאב. ובכל התרבויות יש מסורת לשימוש בצמחים כאלה שעוברת בכתב ובעל פה.

לקריאה...
יתר לחץ דם, ד"ר מינה פארן
לחץ דם הוא הלחץ הנמדד בעורקים הגדולים, והוא ניתן בשני ערכים: לחץ דם סיסטולי- הלחץ המירבי בעורקים בזמן כיווץ שריר הלב, לחץ דם דיאסטולי- הלחץ המירבי בזמן התרחבות הלב.
הלחץ תלוי בתפוקת הלב, בהתנגדות כלי הדם, במיוחד הקטנים יותר, לזרימת הדם, ובנפח הדם. הטווח האופטימלי של ערכי לחץ דם נשמר על ידי מערכות בקרה הקשורות לפעילות הלב, לתפקודי הכליות ולמערכת העצבים האוטונמית.
הערך שנחשב לתקין הוא 80/120 מ"מ כספית. לחץ דם העולה על 140/90 נחשב ליתר לחץ דם.

לקריאה...
כולסטרול, ד"ר מינה פארן
הכולסטרול הוא מרכיב חיוני בגוף האדם. הוא מצוי אצל בעלי חיים רבים, ונדיר מאד בצמחים. מיקרו אורגניזמים שונים, כגון, וירוסים וחידקים מכילים כולסטרול.
אצל האדם הכולסטרול מהווה מרכיב בממברנות התאים, ובעטיפת תאי עצבים. הוא משמש כחומר מוצא לייצור הורמונים סטרואידיים, ולייצור של חומצות מרה.
גוף האדם השוקל כ-70 ק"ג מכיל כ-300 ג' כולסטרול. במוח מהווה הכולסטרול כ-10% ממשקלו היבש.
הכבד אחראי לייצור כ-70% מכמות הכולסטרול, ורק 30% מגיע מהמזון. הכבד מייצר כ-1.0 ג' כולסטרול ליום, כ-300 מ"ג מקורם במזון.
הכולסטרול הוא חומר שומני בעל מבנה סטרואידילי. נוסחתו היא C27 H46 0 .
כולסטריל-אסטר הוא כולסטרול הקשור לחומצות שומן ארוכות שרשרת, כגון, החומצה הלינולאית.
ליפידים, כגון, טריגליצרידים, כולסטרול וכולסטריל-אסטר, שאינם נמסים במים, נעים בתוך זרם הדם כחלקיקים עטופים בחלבוני טרנספורט המכונים אפופרוטאינים. מכנים את החלקיקים של השומנים העטופים בחלבון ליפופרוטאינים.

לקריאה...
פיברומיאלגיה - FMS, ד"ר מינה פארן
פיברומיאלגיה הוא כינוי לתסמונת הכוללת תסמינים של כאבי שרירים, סיבי רקמות חיבור (גידים, רצועות) ומפרקים. FMS פוגעת בעיקר בשרירם וברקמות המחברות אותם לעצמות. הפגיעה מתבטאת בעיקר בכאב, ללא דלקת וללא עיוותים או ניוון של המפרקים. בדיקות מעבדה שונות אינן מגלות מימצאים יוצאי דופן, והרופא צריך להסתמך על דיווחי החולה ותלונותיו (1).
בשנים האחרונות התקבלו ואושרו כמה תסמונות כאלה, שהרפואה התייחסה אליהן בעבר בזלזול, כגון, תסמונת העייפות הכרונית (CFS), תסמונת המעי הרגיז ותסמונת טרום ויסתית (PMS).
יש דמיון רב בין תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה, ויתכן שאי אפשר להפריד ביניהן.
רוב החולים בפיברומיאלגיה הן נשים בגיל 20-50. המחלה עלולה להופיע גם אצל ילדים וזקנים.
תסמינים של פיברומיאליה (2).
כאב מפושט, שעלול להתחיל במקום אחד, כגון, הצוואר והכתפיים , ולהתפשט לכל הגוף.
חולשה כללית, תשישות, קושי לתפקד, הפרעות שינה, בדרך כלל אין קושי להרדם אבל מתעוררים לעתים קרובות. שלב השינה העמוקה מופרע.
שינויים במצב הרוח, דכאון וחרדה,קשיים בריכוז וזכרון (3,4), כאבי ראש, כאבי בטן
קהות חושים, עקצוצים או נימול בגפיים, תכיפות במתן שתן.

הטיפול במחלה הוא משולב, וכולל תרופות או צמחי מרפא, דיקור, עיסוי, טכניקות של הרפייה, פעילות גופנית מתונה, טיפול באמצעות תזונה, הדרכה של החולה לניהול אורח חיים עם פיברומיאלגיה.
הטיפול ממושך, אבל מצבם של רוב החולים משתפר עם הזמן והם חוזרים לתפקוד מלא.

לקריאה...
כשלון בכליות - מניעה וטיפול, ד"ר מינה פארן
כל כליה מכילה כמיליון נפרונים, שמספרם הולך ויורד במשך החיים. ירידה הדרגתית בתפקוד הכליות אינה מורגשת עד שנהרסים כ- 70% ממספר הנפרונים. אלו שנותרו ממשיכים לפעול ולסנן, ועומס העבודה עליהם הולך וגדל.
כשלון כליות הוא מצב שבו הכליות אינן מסוגלות לסנן את הדם ולתפקד ביעילות.
מבחינים בין כשלון כליות חריף וכשלון כליות כרוני.

לקריאה...
אבנים בכליות, ד"ר מינה פארן
אבני הכליות הנפוצות ביותר הן אוקסלאט הסידן ופוספאט הסידן. אחריהן באות אבנים הנוצרות מחומצת שתן.
אבנים בכליות הן תופעה נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. היחס בין גברים לנשים הוא 3:1. בארצות מתפתחות זוהי תופעה נדירה.
יש כנראה קשר בין רמות גבוהות של חומצה אוקסאלית ושל סידן בשתן, לבין הנטייה לייצר אבנים בכליות (1,2), למרות שהקשר בין ריכוז החומצה האוקסאלית במזון וריכוז החומצה בגוף, אינו ברור. החומצה האוקסאלית נספגת מעט מהמזון, ורק כ-5% ממנה מגיע לגוף (3).
מחקר שבדק 207 מטופלים שסובלים מאבני אוקסלאט הנוצרים מחדש אחרי טיפולים, מצא שרק אצל 20% היו רמות גבוהות של חומצה אוקסאלית בשתן (4). שיפור התקבל אצל 45% מתוכם כשהגבילו את כמות האוקסלאט במזונם.

לקריאה...
מחלת ליים, ד"ר מינה פארן
מחלת ליים זוהתה לראשונה ב-1976 בעיירה ליים במדינת קונטיקט בארה"ב, כשהופיעו מקרים רבים של מחלה שהרופאים זיהו אותה בהתחלה כדלקת מפרקים שגרונית (1). המימצאים הראו שהמחלה נגרמה על ידי חיידק ספירוכטי Borrelia burgdorferi. היא הועברה על ידי קרצית האיילים Ixodes scapularis. החיידק חודר לעור במקום עקיצתה של הקרצית. לאחר 7-14 ימים החיידקים נודדים בתוך העור ומתפשטים בלימפה או דרך הדם לאיברים שונים או למקומות אחרים בעור. לפעמים זמן האינקובציה הוא שלושה ימים, והוא יכל להתארך עד 30 יום (1).
מאז זיהוי מחלת ליים התגלו מחלות נוספות המועברות על ידי קרציות. מחלת ליים היא הנפוצה ביותר. היא שכיחה במיוחד בחודשים מאי עד ספטמבר.

לקריאה...
מחלות השרירים והשלד, ד"ר מינה פארן
מחלות רוימטיות – שגרוניות
דלקות פרקים - osteoarthritis
rheumatoid arthritis
אוסטאופורוזיס – בריחת סידן
לומבגו, כאבי גב תחתון, אישיאס, רככת, שגדון – gout
התכווצויות שרירים, קרע בגיד, מתיחה נקע, שבר, סדק, חבלות, מכות, פציעות, תאונות ספורט
בעיות של יציבה ושל עמוד השדרה זיהומים ודלקות.

לקריאה...
Osteoarthritis - אוסטאוארתריטיס, ד"ר מינה פארן
אוסטאוארתריטיס היא מחלה ניוונית, המתפתחת כתוצאה של בלאי במפרקים. זוהי ההפרעה השכיחה ביותר מבין מחלות המפרקים. מעריכים שלמעלה מ-80% מבני 70 ומעלה סובלים ממנה.
המחלה מתפתחת בעיקר במפרקים הנושאים משא כבד, בעיקר, מפרק הירך, הברך ועמוד השדרה. המחלה איננה דלקתית. נפיחות עלולה להופיע, אבל היא אינה מלווה באודם וחום.
הסימנים הראשונים הם קשיחות של המפרקים בבוקר, וכאב המופיע מדי פעם. בדרך כלל הסימפטומים מופיעים במפרק אחד או שנים, אבל לא באופן סימטרי.
בהמשך הכאב מתגבר, והמפרק הולך ומתנוון. הסחוס נשחק והעצם נפגעת ומאבדת את צורתה המקורית.
הכאב מורגש במפרק הפגוע, או שהוא מוקרן לאזור אחר. לדוגמא, הכאבים הקשורים לאוסטאוארתריטיס במפרק הירך מתבטאים בעוצמה רבה בברכיים. הפגיעה בעמוד השדרה עלולה לגרום לכאבים בצוואר או בגב התחתון.

לקריאה...
טיפול תומך סרטן באמצעות Trametes versicolor, ד"ר מינה פארן
פוליסכריד שממוצה מהפטרייה Trametes versicolor (שם נרדף Coriolus versicolor ) משמש ביפן כטיפול משלים, בשיתוף עם הרפואה הקונבנציונלית, בחולי סרטן. הפוליסכריד הוא proteoglycan המכונה polysaccharide Krestin- PSK. הוא מאושר ביפן כטיפול תומך בניתוחים, כימותרפיה והקרנות הניתנים לחולי סרטן. משתמשים בו בטיפול בסרטן כבר 30 שנה. בשנים האחרונות הוא קבל אישור רשמי, והטיפול ממומן על ידי הביטוח הרפואי.
לקריאה...
חיסון נגד שפעת, ד"ר מינה פארן
שפעת נגרמת על ידי זיהום של וירוס Influenza . זהו RNA וירוס בעל מעטפת. ידועים בעיקר שני סוגים, אינפלואנזה A ואינפלואנזה B וכן גם אינפלואנזה C. הם נבדלים זה מזה בנוקליאופרוטאין ובחלבונים הספציפיים.
אינפלואנזה A גורם למחלה אצל בני אדם, סוסים, חזירים וצפורים. אינפלואנזה B תוקף רק בני אדם, אינפלואנזה C תוקף בני אדם וחזירים.

לקריאה...
מחלות ריאות חסימתיות, ד"ר מינה פארן
מחלות חסימתיות של דרכי הנשימה מתבטאות בשיעול ובקוצר נשימה קל עד חמור מאד. החסימה נגרמת על ידי הגדלה של הנאדיות והרס הדפנות שלהן, וכן על ידי ריר וליחה שמצטברים. החסימה יכולה להיות הפיכה או בלתי הפיכה. במקרים שהחסימה אינה הפיכה מתפתחת מחלה כרונית, המתבטאת בשיעול, קוצר נשימה במצב של מנוחה וירידה ברמת החמצן בדם.
מטרת הטיפול לפתוח ככל האפשר את דרכי הנשימה לגרום להרפייה של שרירי בית החזה, להפחית מצבי דלקת ולהגביר את הפרשת הריר והליחה.

לקריאה...
צמחי מרפא המסייעים לגמילה מעישון, ד"ר מינה פארן
ההתמכרות לעישון היא אחת ההתמכרויות הקשות ביותר: העישון מקובל בחברה על אף כל המאבקים הרבים, הסיגריות נמכרות באופן חופשי, והאדם המנסה להיגמל מתקשה להתנתק מהן.
ניקוטין הוא אלקלואיד ה"מחקה" אצטילכולין, שמגביר ערנות, זיכרון וכושר לימוד. ניקוטין מגביר את פעילות הדופמין במוח ובכך גורם להרגשה טובה. המעשן מפתח סבילות לניקוטין בדומה לסמים רבים אחרים, וכדי להגיע לאותה תחושה נעימה עליו להעלות את המינון בהדרגה.

לקריאה...
טיפול באפתות עם מיצוי של אלכמילה בגליצרין, ד"ר מינה פארן
ניתן להבחין בשלושה סוגים עיקריים של אפתות: קטנות, גדולות, הרפטיות.
האפתות הקטנות מופיעות ככיבים קטנים ברירית של הפה, בקוטר של פחות מ-1 ס"מ. הן מהוות 80-87% מכלל האפתות. הן נרפאות בדרך כלל ללא טיפול ב-7-10 ימים.
האפתות הגדולות מהוות 10-15% מכלל האפתות. הכיב עמוק יותר והקוטר שלו יותר מ-1 ס"מ. הריפוי איטי, ועלול להמשך כמה שבועות ואף חודשים. לעתים קרובות נשארות צלקות.
אפתות הרפטיות מהוות 5-10% מכלל האפתות. הן מופיעות בקבוצות של כיבים קטנים, בקוטר 1-3 מ"מ. הריפוי נמשך כחודש.

לקריאה...
היפריקום ודכאון חמור, ד"ר מינה פארן
המטרה של ה- review הנוכחי הוא לבדוק:
אם המיצויים של ההיפריקום יותר פעילים מפלצבו
אם הם שווים בפעילותם לתרופות המשמשות לטיפול בדכאון חמור
אם למיצויים של היפריקום יש פחות תופעות לוואי מאשר לתרופות נגד דכאון.
נסרקו מחקרים שנעשו עד יולי 2008. מתוך 79 מחקרים נבחרו 29 שעמדו בקריטריונים שנדרשו. הם כללו 5489 משתתפים.

לקריאה...
הצטננות ושפעת, אפידמיולוגיה, מניעה וטיפול, ד"ר מינה פארן
הצטננות נגרמת על ידי למעלה מ-100 וירוסים שונים. Rhinoviruses ו- Coronaviruses אחראים ל-50-70% ממקרי ההצטננות (1).
כ-50% ממקרי ההצטננות נגרמים על ידי rhinoviruses, 10-20% מהמקרים נגרמים על ידי coronaviruses, 10-15% נגרמים על ידי influenza viruses ו-5% על ידי adenoviruses.
Rhinoviruses הם RNA וירוסים, המשתייכים למשפחת ה- Picornaviridae. pico משמעותו קטן, ו-rna כי הם RNA וירוסים. אנטרו-וירוסים, והוירוס הגורם להפטיטיס A שייכים לאותה משפחה.

לקריאה...
סויה וסרטן השד, ד"ר מינה פארן
חשיפה לסויה בגיל צעיר וסרטן השד

הסיכון הנמוך לסרטן השד אצל נשים במזרח אסיה, הוביל אל התיאוריה שהסויה המקובל כמזון בארצות אלה אחראי לכך. נערכו מחקרים רבים על המרכיבים המצויים בסויה, שהם איזופלבונים, שהמטבוליטים שלהם הם בעלי דמיון מבני לאסטרוגן, והם קבלו את השם פיטואסטרוגנים. נמצאו מאז מאות צמחים המכילים מרכיבים שניתן לקרוא להם פיטואסטרוגנים, ונערכו מחקרים על השפעתם על הסיכון לחלות בסרטן השד, סרטן הפרוסטטה, צפיפות העצם אחרי גיל הפוריות, מחלות לב אצל נשים אחרי גיל הפוריות וסימפטומים הקשורים למנופאוזה.

לקריאה...
מחקר ישראלי על יעילות של טיפות אוזניים מצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
חוקרים מאוניברסיטת תל- אביב, בשיתוף עם בית החולים וולפסון, ערכו מחקר בו הישוו טיפול בדלקת האוזן התיכונה עם טיפות אוזניים מצמחי מרפא לעומת טיפול עם טיפות אוזניים סטנדרטיות (1).
במחקר השתתפו 171 ילדים בגיל 5-18 שנים, שאובחנה אצלם דלקת של האוזן התיכונה.

לקריאה...
מחלת אלצהיימר והשימוש בצמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
מחלת אלצהיימר מתבטאת באיבוד זכרון, איבוד כושר התמצאות, איבוד השליטה על תפקודי הגוף, התנתקות מוחלטת מהסביבה ומוות. המחלה תוארה לראשונה על ידי נוירולוג גרמני בשם Alois Alzheimer בשנת 1907. מספר החולים באלצהיימר עולה עם השנים, בגלל העליה בתוחלת החיים, ומפני שאנשים נחשפים לחומרים רעילים רבים במשך השנים. המחלה מתפתחת בהדרגה וחלקים מהמוח הולכים ומתנוונים. תאי עצב נהרסים ויכולת ההגבה למתווכים של מערכת העצבים פוחתת.
לקריאה...
תגובות מ-Herbal Hall לשפעת, ד"ר מינה פארן
בתשובה לשאלה מה סיבת המוות במקרים של שפעת, הועלתה ההצעה שהסיבה היא התפרצות של ציטוקינים. הסימן הראשון להתפרצות כזאת הוא חום גבוה, נפיחות, אודם, תשישות ובחילה.
לקריאה...
דיאטת האורז שתגרום ללחץ הדם שלכם לרדת, ד"ר מינה פארן
רוצים להוריד את לחץ הדם ולהימנע מהטיפול התרופתי? כדאי שתתחילו לאכול על-פי דיאטת האורז. במחקר שנערך ב"אסף הרופא" הצליחו 62% מהמשתתפים לרדת מהכדורים לגמרי או להוריד מינון
לקריאה...
Cytokine storm - hypercytokinemia , ד"ר מינה פארן
התפרצות של ציטוקינים היא מצב שבו משתחררים ציטוקינים בריכוז גבוה והם פועלים על תאים של מערכת החיסון.
לקריאה...
שפעת, חיסון וטיפול באמצעות צמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
השפעת היא מחלה חריפה של דרכי הנשימה הנגרמת על ידי הוירוסים Influenza A &B, המחולקים לתת-קבוצות על פי התכונות האנטיגניות שלהם.
לקריאה...
הפאטיטיס A, B, C טיפול באמצעות צמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
הפאטיטיס זיהומי הוא מחלת כבד דלקתית הנגרמת כתוצאה מזיהום עם אחד מחמשת הוירוסים : הפאטיטיס A, B, C, D, E .
לקריאה...
אנדומטריוזיס, ד"ר מינה פארן
אנדומטריוזיס היא הפרעה נפוצה באוכלוסיה. היא מופיעה אצל 5-10% מהנשים. היא מתבטאת בכך שרירית הרחם,שנושרת מדי חודש, אינה יוצאת כולה החוצה. חלקים ממנה נשתלים במקומות שונים בגוף, כגון, על השחלות, על החצוצרות, בחלל הבטן ובמקומות שונים בגוף.
לקריאה...
Rosacea, ד"ר מינה פארן
רוזצאה היא מחלת עור כרונית המתבטאת בפריחה אדומה (erythema) ותחושה של בעירה ודלקת בעיקר על הלחיים, האף, מסביב לפה והמצח. המקור לתופעות אלה הוא הרחבה של כלי דם המצויים ברקמות שמתחת לעור. הצוואר, האוזניים ובית החזה עלולים גם הם להפגע. עם הזמן עלולים כלי הדם להראות על פני העור, מופיעות תפיחות, והאף מתנפח.
לקריאה...
מחלות כרוניות ומצבי דלקת, ד"ר מינה פארן
לדלקת כרונית ודלקת ממושכת יש שתי סיבות עיקריות. סיבה אחת היא חשיפה מתמדת לגורם הסביבתי האחראי לדלקת, הוא עלול להיות מרכיב מהמזון היום-יומי, חומרים כימיים שמקורם במזון מעובד ומשומר, בתרופות, בכימיקלים הבאים ממקום העבודה, ברעלנים ממקורות שונים, כגון, מתכות כבדות, קרינה, או מפתוגנים מזהמים, כגון, וירוסים, פטריות או טפילים.
לקריאה...
השפעה של Hibiscus sabdariffa על הסינדרום המטבולי, ד"ר מינה פארן
היביסקוס סאבדריפה הוא שיח הגדל בארצות טרופיות וסוב-טרופיות. משתמשים בעלי הגביע כחליטות וגם למאכל. עלי הגביע עשירים באנתוציאנינים.
לקריאה...
מחלות כרוניות ומצבי דלקת, ד"ר מינה פארן
לדלקת כרונית ודלקת ממושכת יש שתי סיבות עיקריות. סיבה אחת היא חשיפה מתמדת לגורם הסביבתי האחראי לדלקת, הוא עלול להיות מרכיב מהמזון היום-יומי, חומרים כימיים שמקורם במזון מעובד ומשומר, בתרופות, בכימיקלים הבאים ממקום העבודה, ברעלנים ממקורות שונים, כגון, מתכות כבדות, קרינה, או מפתוגנים מזהמים, כגון, וירוסים, פטריות או טפילים.
לקריאה...
דלקות מפרקים אצל ילדים, טיפול עם צמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
דלקת מפרקים של ילדים, Juvenile idiopathic arthritis, היא מחלת מפרקים אידיופאטית. הסיבה להתפרצות המחלה אינה ידועה. ההתפרצות הראשונה מתרחשת לפני גיל 16, וכשהיא נמשכת לפחות ששה שבועות, מוגדרת המחלה ככרונית.
לקריאה...
Molluscum contagiosum, ד"ר מינה פארן
היא מחלה מדבקת מאד, הנגרמת על ידי וירוסים הגורמים לאבעבועות (poxvirus). הוירוס תוקף את השכבה החיצונית של העור, וגורם לתפיחות, הדומות לגידולים קטנים, המתרוממות מעל לעור. הן יכולות להופיע בכל מקום בגוף.
לקריאה...
מחלת אלצהיימר - טיפול עם צמחים סיניים, ד"ר מינה פארן
ברפואה הסינית המסורתית אין התייחסות למחלה זהה לאלצהיימר. הבדיקות המדויקות בהן משתמשים ברפואה המערבית לאיבחון של המחלה, לא היו קיימות בסין במשך הדורות, וגם היום, מטפל סיני מסורתי אינו משתמש בהן ואלה אינן בדיקות הנעשות באופן רוטיני. מדובר ברפואה הסינית באופן כללי על ירידה בכושר של המוח, על סניליות, על מצבים שעלולים לגרום לפגיעה במוח.
לקריאה...
סבוריאה, ד"ר מינה פארן
סבוריאה היא מצב דלקתי בשכבות העליונות של העור, המתחיל עם הפרשה מוגברת של חלב (sebum), מבלוטות החלב המצויות בדרמיס. החלב מופרש דרך צינורית דקה היוצאת מבלוטת החלב, ומשתחרר על פני העור. הוא מתייבש על פני העור ביחד עם הקרטין המצוי בשכבת העור החיצונית, ונוצרים הקשקשים המאפיינים את הסבוריאה.
לקריאה...
מחלות עור זיהומיות, ד"ר מינה פארן
לעור יש הגנה מפני זיהומים. חומצות שומניות מקנות לעור pH חומצי, שאינו מתאים לחיידקים פתוגניים. אנזימים שונים, כגון, הליזוזומים מגינים על העור. השכבות הצפופות של האפידרמיס, התאים המתים והקרטין, והפלורה הנורמלית של העור, כולם ביחד מספקים הגנה לעור.
למרות כל ההגנה עלולים מיקרואורגניזמים לגרום לזיהומים, במיוחד במקרים של פציעה של העור, במקרים שמערכת החיסון נחלשת, ובמפגש עם מיקרואורגניזמים אלימים.

לקריאה...
טיפול באסתמה עם צמחי מרפא, ד"ר מינה פארן
אסתמה המכונה בעברית קצרת הסימפונות היא מחלה המאופיינת בהיצרות של דרכי הנשימה, בגלל תגובת יתר על גירויים מסוימים שיוצרים דלקת. אצל חולי אסתמה ישנה רגישות מיוחדת של הסימפונות. כאשר חודרים לתוכן גורמים חיצוניים, כגון, אבקות צמחים, קרדית אבק הבית, קשקשים של בעלי חיים, עשן, אויר קר הם מעוררים שרשרת של תהליכים:
השרירים החלקים המקיפים את הסימפונות מתכווצים וגורמים להיצרות דרכי הנשימה
הרקמות המצפות את דרכי הנשימה מתנפחות ומגבירות את החסימה.
הן מפרישות ריר סמיך לתוך דרכי הנשימה, ונוצר מצב שבו יש קושי רב לאויר להכנס ובעיקר לצאת מדרכי האויר.

לקריאה...
מחלת פרקינסון, טיפול באמצעות צמחים ותוספי מזון, ד"ר מינה פארן
מחלת פרקינסון הוגדרה לראשונה על ידי רופא אנגלי, ג'יימס פרקינסון, בשנת 1817. זוהי המחלה הידועה והנפוצה ביותר מבין מחלות העצבים.
המחלה מופיעה בדרך כלל אחרי גיל 50, אבל יש מקרים שהיא מופיעה בגיל צעיר יותר.
הסיכון למחלה הולך ועולה עם הגיל. מעריכים שאחרי גיל 50 מופיעה המחלה אצל אחד מאלף אנשים באוכלוסיה, אחרי גיל 60 אצל אחד מ-200 ואחרי גיל 70 אצל אחד מ-100.
אזור קטן במוח, הנקרא החומר השחור, substania nigra, מתחיל להתנוון.

לקריאה...
פורמולה מומלצת לטיפול בפרקינסון, ד"ר מינה פארן
הפנייה הופנתה לכל המטפלים במטופלים עם פרקינסון, לשתף את כולם בטיפול שהם נותנים, ובמידת ההצלחה שהם זכו בה במשך השנים.
כולם המליצו על ה- mucuna, וכש Roy Upton- שאל מה מידת ההצלחה, הודו כולם שזה לא מספיק ושיש להוסיף צמחים נוספים.

לקריאה...
פסוריאזיס - Psoriasis- Alternative treatment, ד"ר מינה פארן
פסוריאזיס הוא כינוי להפרעה כרונית דלקתית, שמקורה בשגשוג יתר של קרוטינוציטים(1).
זוהי הפרעה המופיעה על פני כל כדור הארץ, אולם תפוצתה שונה במקומות שונים.
פסוריאזיס נפוץ ביפן, הרבה פחות נפוץ בסין שבה מעריכים שמספר המקרים מגיע ל- 0.3% מהאוכלוסיה. בארה"ב מגיע מספר המקרים ל-2-4%. פסוריאזיס נדיר מאד אצל האינדיאנים, תושבי אמריקה המקוריים וכן אצל התושבים יוצאי אפריקה (1).

לקריאה...
סרטן השד - Breast cancer, ד"ר מינה פארן
סרטן השד מתפתח במשך 20-30 שנה לפני שהוא מתגלה. כאשר מתגלה הגידול זה מראה על סיום השלב של ההתפתחות האיטית של הסרטן. תופעות כגון גושים קטנים בשדיים נקראות מחלה פיברוציסטית, והן בדרך כלל לא ממאירות.
לקריאה...
היפרליפידמיה - Hyperlipidemia- Herbal treatment , ד"ר מינה פארן
היפרליפידמיה ודיסליפידמיה הן בעיות שהרפואה המסורתית אינה עוסקת בהן, ואין לנו אפשרות להסתמך על ידע ונסיון של מאות או אלפי שנים. הרפואה לא נעזרה בבדיקות דם עד שלמדו להכיר את המרכיבים השונים המצויים בדם. והכינו את הבדיקות המאפשרות למדוד אותם. הבינו שניתן ללמוד מהם על המצב הכללי של הנבדק, ולהעזר בהם לאבחון מחלות של המטופל. לשם כך היה צריך ללמוד מה הרמה הנורמלית של כל אחד מהנתונים.
לקריאה...
אוסטאוארטריטיס - Osteoarthritis, ד"ר מינה פארן
אוסטאוארטריטיס היא מחלה שגרונית המתקדמת בהדרגה, ומתבטאת בניוון של הסחוס שבמפרקים. זוהי המחלה השגרונית השכיחה ביותר (1).
רבים מהסובלים מכאבים של השרירים והשלד מחפשים עזרה והקלה בטיפולים המיוחסים לרפואה המשלימה. צמחים משככי כאב, אנטי דלקתיים ביחד עם טיפולים מקומיים יכולים לעצור את התקדמות המחלה.

לקריאה...
אלרגיה לחיטה - Food allergy, ד"ר מינה פארן
אלרגיה לחיטה היא בדרך כלל אלרגיה למזון. היא עלולה להופיע כאלרגיה למגע, אצל אנשם הבאים במגע קרוב עם חיטה באופן קבוע. כמו כל אלרגיה, גורמת האלרגיה לחיטה להופעה של נוגדנים IgE ולתגובה של תאי פיטום ובזופילים הגורמים לשחרור של היסטמין, ובהמשך להפעלת מנגנון הדלקת.
לקריאה...
גאוט, ד"ר מינה פארן
גאוט היא צורה מסוימת של דלקת מפרקים הנגרמת מעליה בייצור של חומצת שתן, וההצטברות שלה במפרקים, בכליות וברקמות אחרות.
חומצת השתן היא תוצר סופי של פירוק הפורינים. היא מופרשת בעיקר בשתן דרך הכליות, וחלק קטן מופרש דרך המעי. ריכוז של חומצת שתן בדם קשור באופן ישיר לאיזון העדין שבין הייצור וההפרשה שלה.

לקריאה...
רגישות לאינסולין, ד"ר מינה פארן
מאז גילוי האינסולין עברו למעלה מ-100 שנה. היתה הרגשה שהאדם ניצח את המחלה שהיתה באותה תקופה סופנית. אבל מספר החולים לא רק שלא ירד, אלא הלך ועלה בכל רחבי תבל, והסכרת נחשבת היום למגיפה של המאה ה-21.
כשהתברר שרמת האינסולין תקינה ואפילו גבוהה אצל חלק מהסכרתיים, היה ברור שצריך לחפש צמחים הפועלים במנגנון שונה.

לקריאה...
התכווצויות ופיקנוגנול, ד"ר מינה פארן
התכווצות שרירים בגלל כיווץ פתאומי של שריר או של קבוצת שרירים, גורמת לכאב. ישנן התכווצויות שרירים שנמשכות שעות או אפילו כמה ימים (1). סיבה שכיחה להתכווצות שרירים היא מאמץ רב בתרגילי התעמלות מאומצים, הליכה או ריצה למרחק רב, תנועה שחוזרת על עצמה, או תנוחה שאינה משתנה במשך זמן ארוך. התכווצויות כאלה נעלמות באופן ספונטני ואינן מצריכות טיפול רפואי מיוחד.
לקריאה...
טיפול צמחי במחלות אוראליות, ד"ר מינה פארן
חלל הפה הוא מקום משכנם של חיידקים רבים, פטריות וטפילים. למעלה מ-750 טיפוסים שונים של חיידקים מצויים בפה, חלק מהם פתוגניים (1). חיידקים גרם-חיוביים, ובעיקר Streptococcus mutans גורמים להתפתחות של עששת בפה. ביחד עם לקטובצילים וActinomycetese- הם הופכים סכרוז לחומצות אורגניות, בעיקר חומצה לקטית, שמפרקות את הציפוי של השן וגורמות לרקבון שלה (1). העששת היא מצב שעלול לגרור אחריו דלקת חניכיים, Gingivitis.
לקריאה...
הרפואה היפנית והטיפול בהפרעות במערכת העיכול, ד"ר מינה פארן
מקורה של רפואת הצמחים היפנית, הנקראת kampo, ברפואה הסינית של תקופת ימי הביניים, ובהתפתחות שעברה במשך השנים ביפן. טיפול ברפואת קמפו מאפשר שילוב של רפואה מערבית עם רפואה מסורתית אסיאתית (1). לעתים קרובות משתמשים בשיטות מסורתיות לטיפול במקרים שאין הסבר רפואי ברור לסימפטומים של המטופל.
לקריאה...
גלקומה והטיפול בה, ד"ר מינה פארן
מצגת
לקריאה...
Herbal treatment of Streptococcal infections, ד"ר מינה פארן
סטרפטוקוקים מקבוצה A נקראים גם Strep pyogenes ו-Strep hemoliticus. המחקר על חיידקים אלה נמשך כ-100 שנה. עד היום אין חיסון נגד החיידק.
לקריאה...
d-mannose in recurrent urinary track infectons in women, ד"ר מינה פארן
מגדירים דלקת חוזרת בדרכי השתן כשהיא מופיעה פעמיים בתוך ששה חודשים, או שלוש פעמים בשנה (1). בהרבה מקרים שכיחות הדלקת גבוהה בהרבה. הרפואה מתמודדת עם דלקות חוזרות על ידי טיפול פרופילקטי עם אנטיביוטיקה (1). נותנים מינון נמוך של אנטיביוטיקה לתקופה ארוכה.
לקריאה...
Recurrent urinary tract infections, alternative treatment, ד"ר מינה פארן
זיהומים חוזרים בדרכי השתן עלולים להיות תוצאה של שימוש מוגזם באנטיביוטיקה, שימוש בתכשירים הורגי זרע, יחסי מין, כשל חיסוני. הזיהומים מלווים בכאב, צריבה, כאבי גב תחתון ולפעמים גם דימום בשתן.
לקריאה...
בעיות מעיים כרוניות - Chronic gut problems, ד"ר מינה פארן
Bergner מומחה למחלות מעיים מציע שיקום מערכת עיכול שנפגעה, דצמבר 2014.
התאים של רירית המעי הדק מתחלפים במהירות. זוהי הרקמה השנייה אחרי תאי הזרע ,שהתחלקות התאים שלהם היא המהירה ביותר.
כל התאים הבונים את רירית המעי הדק מתחלפים תוך 5-6 ימים, וזה אומר ש-20% מהתאים מתחלפים כל יום. מחסור במרכיבים מזינים, במינרלים, חלבונים או ויטמינים יתבטאו אצלם במהירות רבה יותר מאשר ברקמות שהתחלקות התאים שלהם איטית יותר.

לקריאה...
החיידק MRSA Staph, ד"ר מינה פארן
תשובה של Paul Bergner לשאלה בקשר למחלה שנגרמה על ידי MRSA- סטפ.

הסטפילוקוקים הם חיידקים גרם-חיוביים נפוצים מאד. רוב המינים של הסטפילוקוקים אינם אלימים כלל, והם חלק מהפלורה הנורמלית של האדם, הם מצויים בעיקר בעור ובקרומים הריריים. ישנם מינים אלימים הגורמים למחלות בעור, בדרכי הנשימה ובדרכי השתן.

לקריאה...
חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים הדרושים לגוף כדי לשמור על בריאות הנפש - Nutritional approaches to mental health, ד"ר מינה פארן
כשמתעוררת בעיה נפשית, כגון, קושי להתרכז, נשירה מבית הספר, דכאון קל או חמור יותר, קשיים חברתיים נוהגים לחפש עזרה רפואית.
Hila Cass היא פסיכיאטרית אמריקאית המטפלת בשיטת הרפואה המשולבת. היא מטפלת באדם עצמו ולא רק בבעיה שלו, ומחפשת מה עלול לגרום לקשיים שלו, וכיצד ניתן לעזור לו.

לקריאה...
טיפול צמחי בכיב קיבה (אולקוס), ד"ר מינה פארן
כיב קיבה או אולקוס היא מחלה נפוצה של מערכת העיכול. פצעים פתוחים מופיעים על דופן הקיבה או התריסריון, וגורמים לכאבי בטן, תחושה של בעירה, כאבים שמופיעים שעתיים או שלוש שעות לאחר הארוחה, בחילה או הקאות.
מעריכים שבארצות מערביות 2.4% מהאוכלוסיה סובלים ממחלה זו (1). מספר המקרים גבוה יותר בין מעשנים, בין אנשים המרבים בשימוש בתרופות אנטי דלקתיות NSAIDS , ובין אלה המרבים בשתיית אלכוהול (1).

לקריאה...
טיפול צמחי ברוזצאה, ד"ר מינה פארן
רוזצאה היא הפרעה שכיחה של העור. היא מתבטאת כפריחה של נקודות אדומות על הפנים, כולל המצח, הלחיים, הסנטר והאף. הפריחה עלולה להתפשט גם לעיניים, לבית החזה והגב. רוזצאה שכיחה יותר אצל נשים.
הגורם למחלה אינו ידוע, אבל מניחים שיש כמה גורמים שעלולים לגרום להופעתה ולהפיכתה לכרונית, כולל זיהומים כרוניים, עיכול לא תקין, רגישות למזון, תופעות לוואי של תרופות ואורח החיים בכללותו.

לקריאה...
טיפול צמחי ב-Staphylococcus epidermitis, ד"ר מינה פארן
העור מספק הגנה טובה בפני זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים. ישנם חיידקים שהם הפלורה הטבעית של העור. הם חיים על העור ומתפרנסים ממנו, ואינם גורמים לזיהומים. אחד מהנפוצים הוא Staphylococcus albus שנמצא על פני העור, ואינו גורם לזיהום. כל סדק או חור קטן בעור הוא שער כניסה לחיידקים, שגורמים לפצע קטן, ואם הם אלימים הם מתפשטים במהירות ונכנסים לשכבות עמוקות של העור וגם לשכבות פנימיות יותר.
לקריאה...
טיפול צמחי בוירוס האבולה , ד"ר מינה פארן
האבולה הוא וירוס אלים שעלול לגרום למוות . הוא עובר מאדם חולה לסביבה ומדביק אנשים המצויים בקרבתו. הוא עובר מאחד לשני על ידי נוזלי הגוף, כגון, רוק, זיעה, שתן, זרע. וירוס האבולה יכול לשרוד במשך כמה שעות על משטחים יבשים, כגון ידיות של דלתות, מעקה של מדרגות, ספסל ציבורי, ולהדביק את מי שבא במגע אתם (1).
לקריאה...
טיפול צמחי בשלבקת חוגרת , ד"ר מינה פארן
שלבקת חוגרת נגרמת על ידי הנגיף שלבקת וריצלה זוסטר. אותו נגיף הגורם למחלת הילדים אבעבועות רוח. הנגיף נשאר בגוף לאחר המחלה. הוא חודר דרך הגנגליונים אל העצבים של עמוד השדרה או הגולגולת, ונשאר שם לאורך שנים במצב לטנטי.
עשרות שנים לאחר המחלה יכול הנגיף להתעורר לפעולה ולגרום למחלה.

לקריאה...
Gut bacteria linked to Type 1 diabetes , ד"ר מינה פארן
מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב גילה שיש התאמה בין שינויים החלים בחיידקי המעי ובין הופעה של סכרת מסוג 1.
במחקר עקבו אחרי ילדים שהיו בסיכון גבוה לחלות בסכרת מסוג 1, מפני שבמשפחה שלהם הייתה נטייה לחלות במחלה זו.
המחקר נערך במחלקה לגסטרואנטרולוגיה של בית חולים ב-Massachusetts. השתתפו במחקר 33 ילדים, שמאז לידתם ועד גיל 3 נערך מעקב קבוע על הרכב החיידקים שבצואה שלהם.

לקריאה...
צמחים לבעיות אוזניים, ד"ר מינה פארן
האוזניים הן איבר השמיעה של הגוף, והן ממלאות תפקיד חשוב בשמירה על שיווי המשקל.
השמיעה נפגעת מרעש חזק, ממוסיקה רועשת, מציוד תעשייתי. בארץ נפגעים חיילים מרעש של תותחים וכלי ירייה אחרים.זקנה, מחלות, כגון, אדמת, מנינגיטיס, חזרת, סכרת וטרשת עורקים. ישנן תרופות הפוגעות בשמיעה, כגון, תרופות אנטיביוטיות מסוימות, תרופות נגד מלריה.
לפי הרפואה הסינית המסורתית הכליות נפתחות אל האוזניים, ומצב האוזניים מעיד על המצב האנרגטי והפיזיולוגי של הכליות. חולשה של הכבד והכליות עלולה להתבטא בטיניטוס, נוזלים באוזניים, סחרחורת ואיבוד הדרגתי של השמיעה. הרפואה הסינית מציעה טיפול עם צמחי מרפא ביחד עם דיקור.

לקריאה...
דכאון - הטיפול לפי הרפואה הסינית, ד"ר מינה פארן
האדם נבנה מעקרון שמימי ומאנרגיה של האדמה.
יכולת ההוויה שלו מתבטאת לפי הציר שמים- ארץ, לב- כליות. האיזון והתפקוד של האדם תלויים בזרימה הבלתי פוסקת בין השמים והארץ.
במחמם העליון, השמים של האדם, שוכן Shen, שהלב הוא האוצר והמכיל אותו.
במחמם התחתון שוכן ומתבטא Zhi-היכולת והרצון לחיות.

לקריאה...
דיכאון - הטיפול לפי הרפואה הסינית, ד"ר מינה פארן
האדם נבנה מעקרון שמימי ומאנרגיה של האדמה.
יכולת ההוויה שלו מתבטאת לפי הציר שמים- ארץ, לב- כליות. האיזון והתפקוד של האדם תלויים בזרימה הבלתי פוסקת בין השמים והארץ.
במחמם העליון, השמים של האדם, שוכן Shen, שהלב הוא האוצר והמכיל אותו.
במחמם התחתון שוכן ומתבטא Zhi - היכולת והרצון לחיות.

לקריאה...
The infant gut microbiome , ד"ר מינה פארן
מחקר חדש נערך באוניברסיטת Gothenburg ב שבדיה, על ידי פרופ'
Fredrik Backhed ו – Jovanna Dahlgen.
המחקר פורסם במאי 2015 בעיתון Cell Host & Microbes (1).
החוקרים בדקו דגימות של צואה של 98 ילדים בשנה הראשונה לחייהם. הם מצאו קשר בין התפתחות החיידקים במעי של התינוקות לבין אופן הלידה שלהם. אצל תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי חיידקי המעי היו פחות דומים לחיידקי האם באופן משמעותי, בהשוואה לילדים שנולדו בלידה נורמלית (1).

לקריאה...
Herbal treatment of diverticulitis, ד"ר מינה פארן
Diverticulum הוא בליטה בצורת שקית שיוצאת מדופן המעי הגס אל חלל המעי. הם מצויים במעי הגס של כ-50% של אנשים מעל גיל 60.
דלקת של הדיברטיקולה נקראת דיברטיקוליטיס, והיא מופיעה אצל 10-25% מהאנשים שיש אצלם דיברטיקולום במעי. הדלקת גורמת לכאבים חזקים.

לקריאה...
טרשת עורקים - Atherosclerosis, ד"ר מינה פארן
טרשת עורקים היא מחלה ניוונית שעלולה להתפתח במשך החיים. התזונה בארצות המערב, ואורח החיים שכולל חוסר פעילות גופנית מעודדים התפתחות של המחלה.
טרשת עורקים עלולה להתחיל כבר בשנות ה-20 לחיים. דפנות העורקים מתעבים בגלל LDL כולסטרול מחומצן ששוקע עליהם. נוצרים רבדים על דפנות העורקים, שנעשים צרים יותר וזרימת הדם נעשית איטית. אם הרבדים ניתקים מהדופן הם מייצרים קרישים בתוך כלי הדם ועלולים לגרום נזק ללב.

לקריאה...
מחלות כבד, ד"ר מינה פארן
מחלות הכבד כוללות הפטיטיס כרוני, כבד שומני, פגיעה בכבד מאלכוהול, פיברוזיס (לייפת), צירוזיס- שחמת הכבד, סרטן בכבד.
אנשים עם פגיעה בכבד מאלכוהול או מהפטיטיס ויראלי כרוני, הם בסיכון גבוה לחלות בצירוזיס, שזאת מחלה המסתיימת בהשתלת כבד או במוות.

לקריאה...
אסתמה ודרכי הטיפול בה, ד"ר מינה פארן
אסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה, המתבטאת בהיצרות של דרכי האוויר כתגובה אלרגית לחומרים שאינם משפיעים על ריאות תקינות, בקוצר נשימה, שיעול, בהפרשה של ריר, בהיצרות הסימפונות.
תאי הפיטום המצויים בסימפונות מפרישים היסטמין ולויקוטריאנים שגורמים להתכווצות של השרירים החלקים ולהגברה של הפרשת הריר. הרירית מתנפחת בגלל הדלקת, וזה גורם להיצרות גדולה יותר של דרכי האוויר.
בין השנים 1980 ו-1995 מספר החולים באסתמה בין ילדים עד גיל 18 עלה ב-100% (1), ומספר החולים הולך ועולה כל שנה.

לקריאה...
טיפול צמחי בווירוס הפפילומה, ד"ר מינה פארן
וירוס הפפילומה-Human Papillomavirus (HPHV) הוא DNA- וירוס ללא מעטפת. זהו הוירוס השכיח ביותר בעולם המועבר באמצעות מגע מיני.
לקריאה...
חומרים טבעיים בצמחים לטיפול במחלות כבד, ד"ר מינה פארן
מחלות הכבד כוללות הפטיטיס כרוני, כבד שומני, פגיעה בכבד מאלכוהול, פיברוזיס (לייפת), צירוזיס- שחמת הכבד, סרטן בכבד.
אנשים עם פגיעה בכבד מאלכוהול או מהפטיטיס ויראלי כרוני, הם בסיכון גבוה לחלות בצירוזיס, שזאת מחלה המסתיימת בהשתלת כבד או במוות.

לקריאה...
Anti cancer Potential of Aloes, ד"ר מינה פארן
העבודה נעשתה על ידי מדענים ישראלים מאוניברסיטת חיפה, ממרכז ערבה ומאוניברסיטת בן גוריון שבנגב. הם בדקו פעילות אנטי סרטנית בכמה מינים של אלוי.
הסוג אלוי כולל כ-400 מינים, שמוצאם מאפריקה, מערב הסעודית ומאיים שבמערב האוקינוס ההודי (1). הם גדלים בסוגי אקלים שונים, כגון במדבר, במקומות ירוקים, ליד חוף הים וגם במקומות גבוהים (1). רובם גדלים באזורים יבשים של דרום אפריקה.
מינים רבים של אלוי הם בעלי פעילות רפואית, ומרבים להשתמש בהם ברפואה המסורתית.

לקריאה...
צמחים הודים לטיפול בסכרת, ד"ר מינה פארן
בהודו ובארצות אסיאתיות אחרות יש עליה גדולה במספר החולים בסכרת מטיפוס 2. אחוז החולים בסכרת בגילאים 20-79 הוא: בהודו 8.31%, בנגלדש 9.85%, נפאל 3.03%, סרי לנקה 7.77%, פקיסטן 6.72% (1).
בהודו המחלה מופיעה בגיל מבוגר יותר בהשוואה לארצות מערביות (2). העמידות לאינסולין מצויה אצל רבים מהסכרתיים, ומוצאים אצלם היפרגיקמיה והיפראינסולינמיה (1).
סכרת ללא טיפול גורמת לפגיעה בכלי הדם, בעיניים, במערכת העצבים, בכליות. ידועים כ-800 צמחים בהודו בעלי פעילות היפוגלקמית , שהשתמשו בהם לטיפול בסכרתיים (3)

לקריאה...
פוליפנולים כטיפול במחלות מעיים דלקתיות, ד"ר מינה פארן
המחקר נערך בישראל על ידי רופאים של מחלקות גסטרואנטרולוגיות בבתי החולים תל השומר ובלינסון, וביה"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב (1).
הם בדקו השפעה של פוליפנולים על מחלות דלקתיות של מערכת העיכול, מחלת קרוהן ודלקת המעי הגס המתכייבת, ועל דלקת חריפה של הלבלב-פנקריאטיטיס.

לקריאה...
Manuka honey eradicate biofilms, ד"ר מינה פארן
פצעים כרוניים הם בעיה גלובלית. פצע נחשב לכרוני אם אינו מתחיל להתרפא אחרי ארבעה שבועות, או שלא נרפא לגמרי אחרי שמונה שבועות (1).
ישנם כמה גורמים שעלולים לעכב או למנוע ריפוי של פצע. זיהום על ידי חיידקים הוא אחד הגורמים העיקריים. פצע אינו יכול להיסגר ולהתכסות בעור חדש אם יש בו זיהום.

לקריאה...
חיסון נגד וירוס האבולה, ד"ר מינה פארן
חיסון חדש נגד וירוס האבולה נבדק על אלפי אנשים בגיניאה וסיירה ליאון. הוא הראה יעילות מרשימה ביותר בניסוי קליני. החיסון עוד לא אושר על ידי ה-FDA או על ידי גופים אחרים, אבל החברה שפיתחה אותו ייצרה כבר 300.000 מנות, כדי שיהיה מוכן לשימוש במקרה של התפרצות קטלנית.
לקריאה...
מחלות אוטואימיוניות - Autoimmune diseases, Herbal Hall , ד"ר מינה פארן
חברים ב-Herbal Hall מציעים איך לטפל במחלות אוטואימוניות.

מעקב של שנים אחרי מטופלים החולים במחלה אוטואימונית מראה שהמחלה מופיעה אצל אנשים שמערכת החיסון שלהם איננה מווסתת. היא פעילה מדי או שאינה פעילה בצורה מספקת. יוצאת מן הכלל סכרת מטיפוס 1 שמופיעה לעתים קרובות אצל צעירים ואפילו ילדים.

לקריאה...
Herbal treatment of fungal biofilms, ד"ר מינה פארן
Candida albicans- השמר הלבן, הוא המין הנפוץ ביותר של קנדידה, אבל ישנם מינים נוספים. הם גדלים כשמרים.
רוב המינים מייצרים צורת גידול של חוטים שנקראת pseudohypae. המינים C. albicans ו- C dubliniensisמיצרים גם קורים אמיתיים – hypae, וכן הם מייצרים תאים בעלי דופן עבה (1).

לקריאה...
מחלת ליים - Lyme Disease, ד"ר מינה פארן
מחלת Lyme נגרמת על ידי החיידק Borrelia burgdorferi ממשפחת ה- spirochetes. היא מעוברת לבני אדם על ידי קרצית.
הסימפטומים האופייניים כוללים חום, כאב ראש, עייפות ופריחה אופיינית על העור שנקראת erythema migrans. ללא טיפול הזיהום עלול להתפשט אל המפרקים, הלב ומערכת העצבים.

לקריאה...
אסטמה- Herbal antiasthmatics , ד"ר מינה פארן
אסתמה מוגדרת כמחלה כרונית דלקתית של דרכי האוויר, שמשתתפים בה הרבה תאים. במיוחד משתתפים בה תאי mast, איאוזינופילים, T-לימפוציטים, נויטרופילים ותאי אפיתל (1).
הטיפול הצמחי באסתמה הוא יעיל ובטוח, נתמך על ידי מחקרים קליניים (1).
הטיפול באסתמה בעבר הותאם בעיקר לסימפטומים של המטופל.
מאז תחילת שנות השמונים מתייחסים אל האסתמה כאל מחלה דלקתית, והטיפול הוא בדלקת של הסימפונות (1).
מטרות הטיפול באסתמה הן:
לאפשר לחולה באסתמה לקיים חיים נורמליים, לצאת לעבודה וגם לעסוק בפעילות גופנית.
לקיים פעילות נורמלית או קרוב לנורמלית של הריאות
למנוע סימפטומים כרוניים של המחלה.
למנוע תופעות שליליות של התרופות.
כאשר החולה סובל מהתקפים נדירים, מטפלים בכל התקף בנפרד.
כאשר החולה סובל מהתקפים חוזרים ונישינים מציעים לו טיפול מונע.

טיפול באסתמה

מרחיבי סימפונות
משתמשים בתרופות או צמחים המונעים כיווץ של הסימפונות . הפעילות שלהם מתבטאת בהרפיה של שרירים חלקים בדרכי האוויר. משתמשים באופן קליני בשלושה סוגים של מרחיבי סימפונות: beta-adrenergenic agonists, methylxanthines, anticholinergics.
מאז תחילת המאה ה-20 משתמשים באפינפרין לטיפול באסתמה. השימוש באינהלציה יעיל יותר מהלקיחה הפומית של התרופה. הביטוי הוא שיפור של הנשימה, ולאורך זמן יש האטה בהחמרה של המחלה (1).
אטרופין מסייע לחולי אסתמה להרחבה של הסמפונות. נותנים אותו באינהלציה. הוא מונע כיווץ של הסמפונות ועוזר להרחבה שלהם. Methylxanthines, כגון, theophylline מצויים בשימוש מאז 1930 (1). תיאופילין מגביר ניקוי של ריר וליחה, ומעכב שחרור של מתווכים מתאי פיטום.

מתייחסים לאסתמה כאל מחלה דלקתית כרונית, ומשתמשים בתרופות נוגדות דלקת. הן מעכבות תגובה אנטי דלקתית על ידי עיכוב של חדירה ואקטבציה של תאי דלקת.
משתמשים בקורטיקוסטרואידים שנינתנים באינהלציה (1). הם מעכבים שחרור של מטבוליטים של חומצה ארכידונית, וכך הם מעכבים של לויקוטריאנים ופרוסטגלנדינים.
קורטיקוסטרואידים הם התרופה היעילה ביותר לאסתמה, אבל הפחד הלגיטימי מתופעות הלוואי שלהן מכביד על השימוש בהן. תופעות הלוואי של שימוש בקורטיקוסטרואידים הן עצירה של נוזלים בגוף, הגברה של תיאבון, עליה במשקל, אוסטיאופורוזיס, שבירות של קפילרות, עליה בלחץ הדם (1).
לויקוטריאנים נחשבים למנציחי הדלקת.אנטי לויקוטריאנים מפחיתים את הסימפטומים של האסתמה, ומפחיתים את החמרת המחלה.

Chromolyn sodium הוא נגזרת של khelin מהצמח Ammi visnaga הגדל בישראל, במצרים, מרוקו, אירן. משתמשים בפירות. הוא מרחיב סמפונות.
הפירות גורמים להרפיה של שרירים, ומשתמשים בהם לטיפול בברונכיט ספסטי ובאסתמה. chromolin sodium נחשב לתרופה נוגדת אלרגיה, כי הוא משפיע על דלקת שמתחילה עם אלרגיה (1).
ממשיכים לחפש פתרון תרופתי או צמחי לאסתמה, כי אין תרופה ידועה המרפאה את המחלה או מונעת התקפים אצל חולים (1). שימוש ממושך בתרופות גורם לתופעות לוואי קשות הפוגעות באיכות החיים של החולה.

טיפול באסתמה באמצעות צמחים.
השימוש בצמחי מרפא גדל מאד בעשרות השנים האחרונות (1). ברפואה המסורתית השתמשו ביותר מ-400 צמחים לטיפול באסתמה.
כמה מהצמחים נחקרו במשך השנים ומנגנון הפעילות שלהם ידוע.
צמחים מרחיבי סימפונות
שם הצמח חלקי צמח בשימוש מרכיבים פעילים
Adhatoda vasica עלים, שורש אלקלואידים
Albizzia lebbeck קליפת הגזע ספונינים
Artemisia caerulescens נוף הצמח קוורצטין. isorgamnetin
Beincasa hispida פירות טריטרפנים, סטרולים
Clerodendron serratum קליפת הגזע גליקוזידים פנוליים
Coleus forskohlii שורש פורסקולין
Galphimia glauca נוף הצמח קוורצטין
Gardenia latifplia גזע ספונונים
Ginkgo biloba עלים גינקולידים
Lepidum sativum זרעים אלקלואידים, פלבונואידים
Ocimum sanctum עלים נרול eugenol myrcenol
Rosmarinus officinalis כל הצמח חומצה רוזמרינית קפאית
Ephedra sinica גבעולים אפדרין
Tephrosia purpurea נוף הצמח פלבונואידים
הצמחים שבטבלה פועלים כמרחיבי סימפונות. המרכיבים הפעילים שונים , אבל הם מסייעים כולם למנוע היצרות של הסימפונות ולהרחיב אותם. כמה מהצמחים ידועים מאד ברפואה המסורתית. גינקו בילובה היה ידוע במשך אלפי שנים כצמח אנטי אסתמטי. אפדרה הוא אחד הצמחים הידועים והמועילים ביותר לטיפול באסתמה. בטיפול נמרץ משתמשים באפדרין להצלת חיי אדם במקרים של התקפים.

צמחים המייצבים תאי פיטום

שם הצמח חלקי צמח בשימוש מרכיבים פעילים
Achyranthes aspera נוף הצמח חומצה אולאנית
Azadirachia indica עלים, מיץ Nimbin, קוורצטין
Bacopa monniera עלים אלקלואידים, גליקוזידים
Bidens parviflora נוף הצמח גליקוזידים
Cassia obtusifolia זרעים חומצה בטולינית
Cedrus deodora שמן מהעץ Himacholol
Clerodendrom serratum גזע גליקוזידים פנוליים
Coleus forskohlii שורש פורסקולין
Curcuma longa קנה שורש כורכומינואידים
Crinum glaucum עלים אלקלואידים, lycorine
Elaecarpus spharicus פירות סטרואידים, אלקלואידים
Gledistia sinensi פירות ספונינים
Impatiens textori פרחים ספונינים
Inula racemosa שורש ססקויטרפן לקטון
Magnolia officinalis קליפת הגזע מגנולול
Mentha piperita עלים גליקוזידים פנוליים
Ocimum sanctum עלים Myrcenol, eugenol
Tephrosia purpurea נוף הצמח פלבונואידים
Terminalia chebula פירות חומצה אלגית, טאנינים
Vitex nrgundo עלים קטכין, לוטאולין

צמחים נוגדי אלרגיה

שם הצמח חלקי צמח בשימוש מרכיבים פעילים
Adhatoda vasica עלים vasicine
Albizzia lebeck גבעול, קליפת הגזע ספונינים
Camellia sinensis עלים פלבונואידים
Citrus unchiu קליפות פלבונואידים
Crinium glaucum עלים אלקלואידים, ליקורין
Curcuma longa קנה שורש כורכומין
Dalbergia odorifera עצה פלבונואידים, טאנינים
Desmodium adscendins צמח מים ספונינים טריטרפנואידים
Ginkgo biloba עלים גינקולידים
Magnolia officinalis קליפת הגזע מגנולול
Inula racemosa שורש ססקויטרפן לקטון
Gledisia sinensis פירות ספונינים
Vitex negundu עלים קטכין, לוטאולין

הפעילות הרפואית של צמחי מרפא נחקרת בעשרות השנים האחרונות. הידע על המרכיבים הפעילים המצויים בצמח, על הפעילות שלהם ועל הערך שבשימוש בהם הולך וגדל. רבים מהם מסייעים לטיפול במחלות של דרכי הנשימה. ישנם צמחים המסייעים להרחיב סימפונות, צמחים נוגדי אלרגיה, נוגדי דלקת, מחזקים של מערכת החיסון. ניתן להשתמש בצמחים לטיפול בחולים באסתמה.

מקורות

Ravindra GM. and Dhake AS. A review on herbal antiasthmatics. Orient Pharm. Exp. Med. 2011 Aug. 11 (20: 77-90

לקריאה...
הפרעות מטבוליות- Metabolic Syndrome, ד"ר מינה פארן
התסמונת המטבולית מוגדרת כקבוצה של הפרעות מטבוליות, כולל, יתר לחץ דם, רמה גבוהה של סוכר בדם, עמידות של התאים בגוף בפני אינסולין, רמה גבוהה של טריגליצרידים, רמה גבוהה של כולסטרול, השמנה באזור המותניים והבטן, רמה גבוהה של אינסולין בדם- היפראינסולינמיה.
בשנת 1988 הגדיר Reaven את התופעה כתסמונת העמידות לאינסולין. ארגון הבריאות הבינלאומי WHO הציע את ההגדרה התסמונת המטבולית והיא התקבלה. היא מופיעה אצל גברים ונשים בערך בגיל 50.
הגוף מפתח תנגודת לאינסולין, והוא אינו יכול לחדור לתאים. רמת הגלוקוז עולה בדם והלבלב ממשיך לייצר עוד אינסולין שגם הוא מצטבר בדם . מתקבל מצב של היפראינסולינמיה והיפרגליקמיה.
גיל הסובלים מהתסמונת המטבולית הולך ויורד, ומספר החולים הולך ועולה, וכבר קיבל תפוצה של התפרצות (1). התסמונת המטבולית מגבירה את הסיכון למחלות לב, לסוכרת מטיפוס 2, לכבד שומני ולמחלות נוספות של הכבד.
ישנה אמנם נטייה משפחתית לחלות בתסמונת המטבולית, אבל הגורם הראשי הוא אורח חיים של ישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית, תזונה הכוללת פחמימות מזוקקות וסוכר, משקאות ממותקים והגזמה של שומנים.

סימנים המעידים על התסמונת המטבולית

עלייה במשקל
השמנה בעיקר באזור המותניים והבטן
עמידות לאינסולין
היפרליפידמיה, היפרגליקמיה
עלייה בלחץ הדם
בשלום מינית מוקדמת
כבד שומני
מתפתח מצב של דלקת בגוף, עם הפרעות, כגון, גאוט, פריחות בעור.

טיפול בתסמונת המטבולית.

דרוש שינוי באורח החיים, בתזונה, בזמן האכילה ובשעות השינה.
יש להימנע מפחמימות מזוקקות, ממשקאות ממותקים, במיוחד ממשקאות עם גזים שמעלים את החומציות בדם.
יש להימנע מאכילה בשעות הלילה המאוחרות
להימנע ממזון עתיר קלוריות
לעסוק בפעילות גופנית, בהליכה, בשחייה, לרדת במשקל
להימנע מאוכל מטוגן, להפחית בשמנים מזוקקים, מלחם לבן ועוגות (2)
להימנע מממתקים המכילים פרוקטוז כממתיק.
לשתות מים עם קצת לימון.

אחת השגיאות החמורות שנעשו לפני כמה עשרות שנים הייתה הוצאת הסיבים מהדגניים, והפיכת הקמח ללבן. היו שחשבו שאם גוף האדם אינו מעכל את הסיבים, הוא אינו זקוק להם, וחבל לעייף אותו ולהכביד עליו.
שגיאה נוספת היא זיקוק השמנים. השמן המזוקק הוא חסר טעם, צבע וריח, ואינו מעורר דחייה אצל המשתמשים. אבל הוא גם חסר חומצות שומניות פעילות, שנהרסות בכבישה החמה, ובמהלך הזיקוק שהוא מאד אלים.
הידע התעשייתי שהתפתח נתן את האפשרות לאדם לשנות את הטבע. החיים נעשו נוחים יותר, אבל הופיעו מחלות של החיים המודרניים.

תזונה וצמחים המסייעים להורדת רמת שומנים בדם

הסיבים מגיעים למעי הדק ושם פועלים עליהם חיידקי המעי. הם מהווים מזון לחיידקי המעי שמפרקים אותם ומשחררים את האנרגיה הטמונה בהם.
הסיבים סופחים מים ממערכת העיכול. הם תופחים ומעכבים את ספיגת הסוכר והכולסטרול, ומנעים בכך עלייה של הרמה של מרכיבים אלה בדם. הם מעודדים את תנועות המעי וקושרים חומצות מרה. הם מוסיפים נפח למעי ומונעים עצירות.

תזונה וצמחים המסייעים להורדת רמת שומנים בדם

תזונה המכילה סיבים ממוצרי מזון, כגון, חיטה מלאה, שבולת שועל, שיפון, כוסמין, קינואה, סיבים של ירקות מסייעים לשיפור העיכול. הסיבים חשובים עבור הפלורה של המעי- המיקרוביום.
הסיבים חשובים כדי לעודד עיכול טוב, למנוע עצירות, למנוע עלייה ברמת הסוכר והשומנים בדם. הסיבים תופחים במעי, ומשפיעים על מעבר הסוכרים מהמעי אל הדם ואל הכבד.
קטניות, כגון, עדשים ואפונה, עשירים בחלבון ובסיבים. הם משביעים, ומונעים את ההרגשה של הרעב הגורמת לאדם לחפש משהו מתוק.
פירות וירקות מומלצים: אוכמניות, ענבים, רימון, פטל שחור, פטל אדום, זיתים
עגבניות מבושלות, ברוקולי, חצילם, פלפל, אגס
הרימון הוא פרי חשוב . הוא עשיר מאד בפנולים ובאנתוציאנינים, בוויטמינים ובמינרלים. פעיל כנוגד חמצון יעיל.
האגס הוא פרי צונן.
חומצות שומניות במצב פעיל, שניתן לקבל אותן מדגים המכילים שמן עם חומצה שומנית אומגה 3, שקדים, שמן זית מכבישה קרה ללא זיקוק
שמן דגים וחומצה שומנית אומגה3 מפחיתים את הסיכון למחלות לב (3).חומצות שומן מהצומח מכילות את החומצה alpha linolenic acid .

מזון שחשוב להוציא אותו מהתפריט
כדי להוריד את רמת הסוכר, השומנים והכולסטרול , ולהשתחרר מהתסמונת המטבולית, חייבים לקבל החלטות ולבצע אותן.
תוך זמן קצר נתחיל להרגיש יותר טוב, וזה עוזר לעמוד במשימה.
יש להימנע ממזון תעשייתי, ולהכין בבית מזון פשוט, ללא מרכיבים מלאכותיים, חומרי טעם וריח, מחליבים וכל התוספות שלתעשיית המזון.
להימנע ממתיקים תעשייתיים, כגון, אספרטם, סוכרלוז ןאחרים. הם עלולים לגרום לעלייה במשקל, לסוכרת ולתסמונת המטבולית.
יש להימנע ממשקאות דיאט שמכילים גזים. הם מכילים ממתיקים מלאכותיים וגורמים לחומציות במערכת העיכול שעוברת אל הדם.
להימנע מחומצות שומניות טרנס המצויות בעוגיות , קרקרים, בוופלים. הם מעלים רמה של LDL-כולסטרול וטריגליצרידים.
להימנע מפחמימות מזוקקות, כולל אורז לבן, לחם לבן, חיטב, קווקר אינסטנט.
התזונה צריכה להיות רובה צמחונית. ניתן לאכול קצת עוף, דגים, בעיקר דגים המכילים חומצה שומני אומגה 3, כגון, דג סלמון, מקרל וסרדינים.


שום
משמש כתבלין, והוא אחד מצמחי המרפא החשובים ביותר.
השום מסייע להורדת כולסטרול וטריגליצרידים.
המינון המומלץ הוא 2-3 שיני שום ליום.
מחקרים מראים ירידה של LDL-כולסטרול ועליה של HDL- כולסטרול בהשפעת שום טרי (4).

בצל

בצל אדם טרי מכיל אנתוציאנינים, והוא נוגד חמצון.
המחקר הראה שריכוז של 40-60 גר' ליום הוריד רמת כולסטרול ו- LDL- כולסטרול (4).

Angelica sinensis

אנג'ליקה הוא צמח המשתייך למשפחת הסוככיים. Angelica sinensis הוא אחד הצמחים החשובים ברפואה הסינית, ויש מסורת של שימוש בצמח במשך אלפי שנים. הוא ידוע ברפואה הסינית כצמח הפועל על הדם.
בדומה לצמחי מרפא אחרים בני משפחת הסוככיים, גם האנג'ליקה מכיל קומרינים. מחקרים הראו שהקומרינים מעכבים אגרגציה של תרומבוציטים, ומסייעים לדילול הדם (5).
האנג'ליקה עוזר להרחיב כלי דם ולשפר את זרימת הדם (5). הוא בעל פעילות נוגדת אלרגיה ודלקת.
החומצה הפרולית המצויה באנג'ליקה היא בעלת פעילות אנטי אוקסידנטית. היא מסייעת להורדת רמה של כולסטרול וטריגליצרידים בדם.
אנג'ליקה ביחד עם השורש של Salvia miltiorrhiza והשורש של Astragalus membranaceus מסייעת לטיפול במחלות של הכליות (6).

Commiphora mukul

עץ קטן המשתייך למשפחת הבושמיים Burseraceae. השימוש בשרף שמתקבל כאשר עושים חתך בקליפת העץ. השרף מוריד רמה של ליפידים וכולסטרול בדם. הוא מעכב ייצור של כולסטרול, מחיש הפרשה של כולסטרול, מעודד פירוק מהיר של כולסטרול.
המרכיבים העיקריים הם הגוגולוסטרונים. הם מעכבים ייצור של כולסטרול בכבד (7). הם מעכבים התפתחות של תאי שומן המאחסנים את השומנים, ומעכבים הצטברות של שומן בתאים.

Curcuma longa
הכורכום הוא צמח המשתייך למשפחת הזנגביליים-Zinziberaceae .
משתמשים בשורש.
המרכיב הפעיל הוא פלבונואיד הנקרא כורכומין. הכורכום הוא צמח פעיל מאד כאנטי דלקתי.
הכורכומין מוריד רמת כולסטרול בדם. הוא מפחית ספיגה של כולסטרול מהמעי, ומעודד הפיכת כולסטרול לחומצות מרה.

Hibiscus sabdariffa

ההיביסקוס הוא צמח ממשפחת החלמיתיים- Malvaceae.
משתמשים בעלי הגביע, בעלים ובשורש. חלקים שונים של הצמח משמשים למאכל. עלי הגביע נאכלים טריים כסלט, או שהם מבושלים בצורות שונות. הם מכילים חומצת לימון ופקטין. מכינים מהם ריבות, מיץ, גלידות, סירופ וחליטות לתה.
הזרעים עשירים בחלבון. משתמשים בהם להכנת מרקים ורוטבים.
הצמח הוא אסטרינג'נט, מוריד חום, נוגד דלקת, נוגד חמצון, דיורטי ומוריד לחץ דם.הוא מסייע להורדת רמת כולסטרול בדם. מחקרים הראו שהוא מסייע במקרים של התסמונת המטבולית (8).
אבוקדו – Persea Americana

מחקרים שנערכו על אכילת אבוקדו אצל אנשים בריאים, ואצל אנשים עם רמה גבוהה של שומנים וכולסטרול בדם, הראו שבמקרים של רמת כולסטרול גבוהה בדם הייתה ירידה ברמת LDL- כולסטרול, ירידה ברמה של הטריליצרידים ועליה ברמה של HDL-כולסטרול (9).
במקרים של רמה תקינה של ליפידים בדם, הראו שהעשרת התזונה באבוקדו גרמה לירידה ברמת LDL- כולסטרול מבלי להעלות רמה של טריגליצרידים ושל HDL- כולסטרול .
החוקרים ממליצים על אבוקדו כמקור לתזונה המסייעת לשמור על בריאות הלב
בגלל החלוקה של חומצות השומן בפרי. חומצות חד-בלתי רוויות מהוות 71% מכלל החומצות השומניות. חומצות רב-בלתי רוויות מהוות 13%, והחומצות הרוויות 16% (9). כשהפרי מבשיל יורד ריכוז החומצות הרוויות ועולה הריכוז של החומצות החד-בלתי רוויות .
הרמה הגבוהה של אשלגן בפרי, ביחד עם הרמה הנמוכה בנתרן, מסייעת לשמירה על לחץ דם תקין. ריכוז האשלגן במנה של 30 ג' פרי הוא 152 מ"ג וריכוז הנתרן 2 מ"ג (9).
פרי האבוקדו מכיל ריכוז גבוה של ויטמין C ו-E, שהם אנטי אוקסידנטים יעילים בפאזה המימית והשומנית. ויטמין E מסייע למניעת חמצון של LDL.


Cinnamomum cassia

הקינמון הוא צמח תבלין חשוב שמוצאו בארצות טרופיות. מינים אחדים של קינמון שימשו כתבלין למזון, להכנת קטורת ולהכנת שמנים אנטיספטיים .
לפני ש-10 שנים הראו שהקינמון מוריד רמת סוכר. מאז חזרו חוקרים נוספים על הניסויים, והראו שקינמון בריכוז של 1-6 ג' ליום מוריד רמת גלוקוז בדם .
מיצויים של קינמון הגבירו ספיגה של גלוקוז, הפעילו קולטן של אינסולין ועכבו דהפוספורילציה של רצפטור של אינסולין, ובכך הגבירו רגישות של התאים לאינסולין.
הקינמון נחשב לאחד הצמחים שיכולים להועיל במקרים של התסמונת המטבולית.
ויטמין C חשוב במיוחד למעשנים, סוכרתיים ואנשים בעלי עודף משקל (9).

פורמולות של צמחי מרפא לטיפול בבעיות השונות של התסמונת המטבולית.

פורמולה לטיפול בכבד שומני (10,11)

שם הצמח השם בעברית חלקי צמח ריכוז-%
Silybum marianum גדילן מצוי זרעים 20
Berberis vulgaris ברברית קליפת הגזע 15
Cynara scolymus ארטישוק עלים 15
Curcuma longa כורכום קנה שורש 30
Lycium sinensis אטד סיני פירות 20


ניתן לקחת את הפורמולה כחליטה שתי כפיות לכוס שלוש פעמים ביום
תערובת טינקטורות 2 מ"ל פעמיים ביום


פורמולה לשיפור פעילות הכבד

שם הצמח השם בעברית חלקי צמח ריכוז- %
Taraxacum officinale שינן רפואי שורש 20

Silybum marianum גדילן מצוי זרעים 20
Curcuma longa כורכום קנה שורש 20
Arctium lappa לפה שורש 20
Cynara scolymus ארטישוק עלים 20

הפורמולה מומלצת לחיזוק הכבד וכן לטיפול בכבד שומני. השינן, הלפה והגדילן הם צמחים המנקים את הכבד. הכורכום עוזר למנוע נזק לכבד שנגרם על ידי הרמה הגבוהה של השומנים. הוא אנטי דלקתי יעיל ומונע התפתחות של דלקת בכבד. מינון: 2 מ"ל שלוש פעמים ביום.


פורמולה להגנה על הלב ולמניעת יתר-לחץ דם


שם הצמח השם בעברית חלקי צמח ריכוז- %
Olea europea זית אירופי עלים 20
Crataegus spp. מיני עוזרר עלים ופרחים 25
Salvia miltiorrhiza מרוה אדומה שורש 20
Achillea millefolium אכילאה אלף העלים עלים 15
Angelica sinensis אנג'ליקה שורש 20

עלי הזית ומיני העוזרר הם צמחים המומלצים לטיפול במקרים של יתר לחץ דם. הם עוזרים להוריד לחץ דם גבוה.
אכילאה אלף העלים פועל בעדינות על לחץ הדם.
המרוה האדומה והאנג'ליקה הם צמחים סיניים שמרבים להשתמש בהם לפתוח חסימות בכלי דם ולשכך כאבים. נעזרים בהם ברפואה הסינית לעודד ולחזק את פעילות הלב. המרוה האדומה הוא אחד הצמחים החשובים לטיפול באנגינה פקטוריס.
מינון: 2-3 מ"ל פעמיים ביום

פורמולה להורדת רמת גלוקוז בדם

שם הצמח השם בעברית חלקי צמח ריכוז %
Olea europea זית אירופי עלים 20
Momordica charantia מלון מר פרי 20
Gymnema sylvestris ג'ימנמה נוף הצמח 25
Trigonella foenum-graecu חילבה זרעים 15
Teucrium capitatum געדה מצויה נוף הצמח 20


מינון: 2-3 מ"ל 2-3 פעמים ביוםמקורות
1. Panza F. frisardi V. Seripa D. et al. Metabolic syndrome, Mild Cognitive Impairment and Dementia. Curr. Alzheimer Res. 2011, May 23.
2. Sartorelli DS. Franco LJ. Gimeno SG. Et al. Dietary fructose, fruit, fruit juices and glucose tolerance status in Japanese-Brazilians. Nutr. Metab. Cardiovasc. Dis. 2009, Feb. 19 920: 77-83.
3. Von Schacky C. et al. The effect of dietary Omega-3 fatty acids on coronary atherosclerosis. Ann. Intern Med. 1999 Apr. 6:130 (7): 554-562.
4. Padiya R. Khatua TN. Bogul PK. Et al. Garlic improves insulin sensitivity and associated metabolic syndrome in fructose fed rats. Nutr. Metab. (Lond) 2011 Jul 27:8(1): 53.
5. LiuJH. Xu Sx. Yao Xs, Kabayashi H. 1995 Jul. 39 (5).
6. Zhogguo Z. Xi Yi Jie. He Za Zhi Therapeutic effect of Astragalus and Angelica mixture on the renal function and TCM syndrome factors stage 3 and 4 chronic kidney disease. Patents 2014 Jul. 34 (7): 780-785.
7. Schauss A. Munson S. Guggul (Commiphora mukul): Chemistry, Toxicology, and Efficacy of a Hypocholesterolemic Agent. Natural Medicine Journal Vol. 2: 5, 7-11.
8. Hibiscus sabdariffa L. Database on Important Medicinal and Aromatic Plants, www.ics.trieste.it/MedicinalPlants

9. Dreher Ml. and Davemport AJ. Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Review in Food Science and Nutritiom, 2013,, 53: 738-750.

10. Yao H. Yu- Jie Q. Ya-Li Zha0 et al. Herbal medicines and nonalcoholic fatty liver diseases. World J. Gastroenterol. 22 (30) 2016:6890-6905.
11 . Perez-Rubio KG. Gonsalez-Ortiz M. Martinez E et al. Effect of berberine administration on metabolic syndrome, insulin sensitivity, and insulin secretion. Metabolic Syndrome. Relat. Disorder 2013 Oct; 11 (5) 366-369.

התסמונת המטבולית כוללת קבוצה של תסמינים: יתר לחץ דם, רמה גבוהה של סוכר, תנגודת לאינסולין, עודף של שומן בבטן, רמה גבוהה של שומן בדם., רמה גבוהה של כולסטרול בדם.
אצל אדם שאצלו מופיעים כל התסמינים האלה יש סיכון מוגבר לחלות בסוכרת ובמחלת לב, והמחלות האלה מגיעות לממדים של אפידמיה בעולם (1).
תסמונת מטבולית הולכת ומחמירה במשך השנים, וחשוב לעצור את ההתקדמות שלה באמצעות תזונה מתאימה וצמחי מרפא.

צמחים מומלצים לטיפול בתסמונת המטבולית

שם הצמח משפחה השם בעברית חלקי צמח
Cinnmomum cassia Lauraceae קינמון קליפת הגזע
Cinnamomum verum Lauraceae קינמון קליפת הגזע
Artemisia dracunculus Asteraceae לענה, טרגון עלים
Momordica charantia Cucrbitaceae מלון מר פרי
Trigonella foeum-grae Fabaceae חילבה זרעים
Vaccinium angustifol. Ericaceae אוכמניות פרי
Vitis vinifera Vitaceae גפן זרעים
Craataegus spp. Rosaceae מיני עוזרר עלים ופירות
Hoodia gordonii Apocynaceae הודיה גבעול

Cinnamomum cassia and Cinnamomum verum

הקינמון היה ידוע ברפואה המסורתית כצמח המועיל במקרים של סוכרת. מוצרים מקינמון משמשים כתוספי מזון המסייעים לשמור על רמת סוכר תקינה (1).
פולימרים של פוליפנול מטיפוס A נחשבים להיות המרכיבים הפעילים של הקינמון.
ששה מחקרים קליניים נערכו על שימוש בקינמון לטיפול בסוכרת, אבל התוצאות לא היו אחידות, כי היו הבדלים בתנאי הניסויים. מספר הנבדקים היה שונה במחקרים השונים, הקינמון הגיע מארצות שונות, והמינון לא היה אחיד (1).
בארה"ב היו תנאי המחקר אחידים יותר, אבל הקינמון לא גרם להורדת רמת סוכר אצל
הנבדקים (1).
במחקר שנערך בפקיסטן ובו קבלו הנבדקים קינמון במשך 40 יום, הייתה ירידה ברמת הטריגליצרידים בדם וכן ברמת הכולסטרול.

Artemisia dracunculus
משפחה: Asteraceae
השם בעברית: טרגון

בשנת 2006 הראו שמיצוי באלכוהול מהטרגון הוריד רמת סוכר אצל עכברים ובני אדם סכרתיים (1). הראו בתרביות רקמה של בני אדם ועכברים סכרתיים, שהורדת רמת הסוכר עברה במסלול של האינסולין, שהשתבש בגלל התנגודת לאינסולין (1). התנגודת לאינסולין היא הבעיה המרכזית בתסמונת המטבולית.
נערך מחקר קליני על השפעת הלענה על מטופלים שמנים עמידים לאינסולין שאינם חולים בסוכרת. הם קבלו 6 ג' ליום מהצמח.

קבוצת הפלצבו, שאצלם לא היה כל שינוי כשקבלו את הלענה.
לא היה הבדל במשקל הגוף ובהרכב השומן אצל המשתתפים בניסוי (1).
מסקנות נוספות היו ש- Artemisia dracunculus לא גרם לרעילות אצל המשתתפים, ןגם לא הוריד רמת סוכר אצל המטופלים .
החוקרים ממליצים להשתמש בלענה כמגביר רגישות לאינסולין, כדי לטפל וגם כדי למנוע את התסמונת המטבולית (2).

Momordica charantia

משפחה: Cucurbitaceae
השם בעברית: מלון מר
המלון המר הוא צמח מאכל נפוץ וחביב בארצות במזרח אסיה. הוא ידוע כצמח המוריד רמת סוכר בדם.
נערך ניסוי על 100 מטופלים סכרתיים, שעברו שלושה ימים ללא תרופות נגד סוכרת (1). אחרי לילה של צום קבלו המשתתפים מיץ מהפרי הטרי.

התקבלה ירידה של 18% של ריכוז הגלוקוז בבדיקת הדם אחרי הצום, וגם אחרי הארוחה (1). התוצאות משמעותיות מבחינה סטטיסטית. החוקרים סבורים שהמיץ מהפרי הטרי הוא בעל פעילות חזקה יותר מההכנות האחרות שבהן משתמשים (1).
במחקרים שבדקו בהם השפעה של המלון המר על רמת הגלוקוז אצל סכרתיים השתמשו בהכנות שונות. ביניהן אכילה של פרי טרי, פרי יבש, פרי יבש ללא זרעים, זרעים בלבד, מיצויים מימיים של הפרי, מיצויים במתנול, מיץ מפרי טרי.
הצורות השונות של השימוש במלון המר נותנות תוצאות בלתי אחידות.
הפרי מכיל טריטרפנואידים, ספונינים סטרואידליים הנקראים charanthins, פפטידים דמויי אינסולין ואלקלואידים (1).
ניסויים שנעשו בחולדות הראו שמלון מר גרם לירידה ברמה של טריגליצרידים וכן ברמה של LDL-כולסטרול.

Trigonella foenum-graecum
משפחה: Fabaceae
השם בעברית: גרגרנית יוונית

הזרעים של הגרגרנית היוונית, הידועה יותר בשם חילבה, משמשים כמזון בארצות רבות. הזרעים מכילים ריכוז גבוה של חלבונים וסיבים, והם ידועים כמורידי רמת סוכר ורמת כולסטרול אצל בני אדם ואצל חיות מעבדה (1). מייחסים את ההשפעה ההיפוגליקמית של החילבה לריכוז הגבוה של סיבים מסיסים, שמאיטים את התרוקנות המעי, וכך מורידים את ריכוז הגלוקוז בדם.
בניסוי קליני הוסיפו 10% זרעי חילבה טחונים למזון. התקבלה ירידה בריכוז הגלוקוז אצל סכרתיים, וגם אצל לא סכרתיים אחרי שבועיים של טיפול.
בניסוי אחר 24 משתתפים החולים בסוכרת קבלו 10 ג' ליום של זרעי חילבה מושרים במים חמים. הניסוי נמשך 8 שבועות (1). התקבלה ירידה של 25% בריכוז גלוקוז בצום, 30% בריכוז של טריגליצרידים ו -31% בריכוז של כולסטרול (1).
הזרעים של החילבה פעילים רק כשהם ניתנים בריכוז גבוה, לפחות של 10%.

Vaccinium angustifolium
משפחה: Ericaceae- אברשיים

האוכמניות עשירות בפוליפנולים. הפעילות האנטי אוקסידנטית של האוכמניות עולה פי 4 - 5 על זאת של ויטמין Cאו E.
העלים של האוכמניות מורידים רמה של גלוקוז בחיות, כולל כלבים וגם בבני אדם. אחד מהמרכיבים המורידים רמת גלוקוז הוא myrtillin.
המירטילין הוא אנתוצאינין אדום delphinidin-3-o-glucoside. הוא מצוי בריכוז גבוה בפירות. בשנת 2009 מצאו שמיצוי מועשר באנתוציאנינים הוריד רמת גלוקוז בדם של מכרסמים ב-51% בהשוואה לקבוצת הביקורת (1). האנתוציאנין הנפוץ ביותר במחקר זה היה malvidin-3-0-glycosidw, שהוא אנטי אוקסידנט חזק יותר ממירטילין
פירות של אוכמניות מסייעים להורדת לחץ דם. במחקר שנעשה על חולדות קבלו החולדות מזון שהוסיפו לו 3% של פרי אוכמניות טחון לאבקה.
אחרי 8 שבועות הייתה ירידה בלחץ הדם של החולדות (1).
גרעיני ענביםVitis vinifera

מיצוי מגרעיני ענבים הוא מקור בוטני עשיר לפוליפנולים (1). הוא מכיל כ-90% פרוציאנידינים ו-7% תרכובות פוליפנוליות שונות (1). משתמשים במיצוי מזרעי ענבים לטיפול ומניעה של מחלות לב (1).
בשנת 2009 נערך מחקר שבו נתנו ל-9 מטופלים עם תסמונת מטבולית 150 ו-300 מ"ג של מיצוי מזרעי ענבים. אחרי 4 שבועות הייתה ירידה בלחץ הדם אצל המטופלים. המדגם הי קטן וקשה להסיק מסקנות מהמחקר הזה (1).

Crataegus spp. מיני עוזרר

משפחה: ורדניים, Rosaceae

העלים, הפרחים והפירות של מינים אחדים של עוזרר הראו בכמה מחקרים קליניים שהם מסייעים להורדת לחץ דם, והם מועילים לטיפול בעיות שונות של הלב.
מיצויים של עוזרר מונעים עליה של טריגליצרידים ושל כולסטרול (1).
הראו שמיצויים מעוזרר מורידים רמה של שומנים בדם.
השימוש הרב במיצויים מעוזרר לטיפול במחלות לב, והמחקרים בחולדות ובבני אדם שמראים הורדה של שומנים בדם ושל לחץ הדם, מצביעים על כך שעוזרר הוא צמח יעיל לטיפול בבעיות של התסמונת המטבולית (1).

סיכום

התסמונת המטבולית כוללת בעיות אחדות הקשורות זו בזו. כדי למנוע התקדמות של המחלה צריך לפתח טיפול ומניעה בכמה גורמי סיכון ביחד.
מיצויים מצמחים מכילים מרכיבים פעילים, הפועלים על מטרות ביולוגיות אחדות ביחד.
הם פועלים על הכבד ומורידים רמה של כולסטרול ושומנים, פועלים על הלב ועל כלי הדם ועוזרים להוריד לחץ דם, ומסייעים גם להורדת משקל. הם יכולים להיות תרופות יעילות לתסמונת המטבולית.
כדי להצליח בטיפול עם הצמחים צריך לחקור את ההשפעה שלהם על קבוצות גיל שונות, על חומרת המחלה, מין המטופלים, ובעיקר התזונה שלהם.
חייבים להוציא מהתזונה סוכרים, משקאות ממותקים, משקאות מוגזים, מזון חומצי מדי, שומני מדי וממתקים.

מקורות

1. Grat BL. Raskin I. Cefalu WT. Ribnickly DM. Plant derived therapeutics for the treatment of metabolic syndrom. Curr. Opin. Ivestig Drugs. 2010 Oct 11 (10):
1107-1115.


לקריאה...
אקנה והפלורה של המעי- Edible plants gut microbium and Acne, ד"ר מינה פארן
הרבה נכתב על האקנה, והרבה מוצרים מצויים בשוק. הבעיה לא נפתרה, ואנשים רבים צעירים ופחות צעירים ממשיכים לסבול ממנה. מחקרים נערכים בתקוה להבין את מקור הבעיה, וללמוד איך להתגבר עליה.
המחקר הנוכחי בדק את הקשר שבין אקנה לפלורה של המעי ולתזונה.
חיידקי המעי משתתפים באופן פעיל בתחזוקה של המעי, בוויסות הפעילות שלו, בהסדרת מערכת החיסון, בסיוע לעיכול במניעת התרבות של חיידקים מזיקים (1). בשנת 1955 נערך מחקר ראשון על חיידקי המעי אצל מטופלים עם אקנה (1).
מחקר נוסף נערך ברוסיה. מצאו במחקר שאנשים שלקחו פרוביוטיקה נרפאו מהאקנה יותר מהר מאלה שלא השתמשו בפרוביוטיקה (1).
במחקר הרציני הראשון שחקר את הקשר שבין המיקרוביום והאקנה, השתתפו 300 מטופלים עם אקנה. הם טופלו עם פרוביוטיקה שכללה
Lactobacillus acidophilus ו- Lactobacillus bulgaris במשך 16 יום, עם תקופת ביניים של שבועיים. החוקרים דיווחו על שיפור ניכר במצב האקנה אצל 80% מהמטופלים (1). מחקרים נוספים הראו ירידה בדלקת ושיפור במצב הקליני (1).
מחקרים אחרים נעשו על ההשפעה של התזונה על האקנה. נבדקו אנשים בגיל 15-25 עם אקנה. הם קבלו תזונה עם ערך גליקמי נמוך במשך 12 שבועות.
המטופלים ירדו במשקל, והיה שיפור במצב האקנה (1).
בהמשך קבלו המטופלים מזון שהכיל יותר חלבון ופחמימות עם ערך גליקמי נמוך.
חל שיפור נוסף במצב הקליני שלהם (1).
התזונה המתאימה ביותר כדי למנוע התפתחות של אקנה וכדי לגרום לשיפור במצב המטופלים עם אקנה , היא תזונה שמבוססת על 2000 קלוריות. היא צריכה להכיל 25 גר' של סיבים תזונתיים, ירקות, פירות, פחמימות מורכבות (1).

השפעה של הורמוני המין

עליה בריכוז הפרוגסטרון קשורה להתלקחות של אקנה, פסוריאזיס, רוזצאה, פצעים של הרפס ודרמטיטיס (1).
רמות גבוהות של 5-alpha dihydrotestosterone קשורות גם כן לאקנה.
כמה מחקרים הראו שלנשים שסובלות מאקנה יש רמה גבוהה של טסטוסטרון (1).
תזונה שכוללת פיטואסטרוגנים, כגון, סויה, עוזרת להוריד רמה של טסטוסטרון אצל נשים.
לאסטרוגן יש השפעה המיטיבה עם העור. הוא גורם להפחתה בייצור של חלב ושל אקנה. (1).
שיח אברהם גורם לעלייה ברמת האסטרוגן. הוא פועל על Luteinizing hormone- LH
ועל follicle-stimulating hormone- FSH .
תלתן אדום נקשו לקולטנים של אסטרוגן בתאים של סרטן השד. תלתן אדום הוא צמח המכיל פיטואסטרוגנים, והוא אחד הצמחים החשובים לתקופת המנופאוזה.
בהודו משתמשים בגוגוליפיד לטיפול במחלות עור ובאקנה. מכינים את הגוגוליפיד משרף של מין של מור, Commiphora mukul. באופן מסורתי השתמשו בו בהודו לטיפול ברוימטיזם, ארטריטיס, מחלות עור.
טיפול עם 25 מ"ג של גוגוליפיד במשך שלושה חודשים, במטופלים עם אקנה גרם לירידה בפצעים אצל 68% מהמטופלים (1).
לסיכום, התזונה היא גורם חשוב בטיפול באקנה, וגם בעצם הופעת הפצעים. התזונה משפיעה על הפלורה של המעי , והם משפיעים על הופעת וריפוי האקנה.
לא ברור אם התזונה משפיעה קודם כל על החיידקים, והם משפיעים על האקנה, או שההשפעה שלהם היא ישירה על האקנה.
התזונה משפיעה גם על התנגודת לאינסולין, על האיזון של הורמוני המין ועל גורמים רבים נוספים.
תזונה שכוללת ירקות וצמחים, שהיא עשירה בפחמימות מורכבות הראתה בכל המחקרים השפעה חיובית על אקנה.
המזון שמבוסס על צמחים הוא עשיר בסיבים ובפוליפנולים, והוא יעיל כדי למנוע התפתחות של אקנה, ולעזור לריפוי שלו.

מקורות

1. Clark AK., Haas KN. And Sivamani RK. Edible Plants and Their Influence on the Gut Microbiome and Acne. Int. J. Sci. 2017 May, 18(5):
online: 1070.103390/ijms18051070

לקריאה...
Inflammtory skin disease and medicinal plants , ד"ר מינה פארן
דלקת עלולה להתעורר בגלל גורמים חיצוניים ופנימיים. זיהומים עם חיידקים, פטריות או וירוסים עלולים להתפתח לדלקת. כל עקיצה, שריטה או חתך עלולים להזדהם ולהעיר את מערכת הדלקת. הביטוי לדלקת הוא אודם, חום, נפיחות, גרוד וכאב.
מונוציטים ומקרופאגים מייצרים ציטוקינים ,שהם גליקופרוטאינים הקשורים למערכת החיסון. . תפקידם להפעיל תאים הקשורים לדלקת, כגון, נויטרופילים, מקרופאגים ותאי פיטום, ולעורר ייצור של פרוסטגלנדינים.
בין הציטוקינים ישנם כאלה שהם פרו-דלקתיים וכאלה שהם אנטי דלקתיים.
בוויסות של התהליך הדלקתי משתתפים גם איקוסנואידים: פרוסטגלנדינים, פרוסטציקלינים, תרומבוקסאן ולויקוטריאנים, שהם כולם מתווכים הנוצרים מהחומצה הארכידונית הקשורה לקרום התא כפוספוליפיד.
אחת ממחלות העור הנפוצות היא דרמטיטיס אטופי שרבים סובלים ממנה. מחלת עור נוספת שהרפואה לא מצאה לה פתרון היא פסוריאזיס.
המחקר הנוכחי בודק השפעה של צמחים שנחשבים לאנטי דלקתיים, שהשתמשו בהם כצמח טרי לטיפול במחלות דלקתיות של העור, כגון, דרמטיטיס, אקזמה, דררמטיטיס אטופי פרונקלוזיס (1).

Matricaria recutita

השם בעברית : קמומיל
משפחה: מורכבים Asteraceae
חלקי צמח בשימוש: פרחים

השמן הנדיף המצוי בפרחים מכיל alpha-bisabolol כמרכיב עיקרי. הוא הופך בהשפעת הזיקוק לchamazulene (1).
מרכיבים נוספים: אפיגנין, לוטאולין.
מיצויים מהפרחים מראים פעילות נוגדת דלקת. אלפה ביזבולול ואפיגנין מעכבים ציקלואסיג'נאז ו-5- ליפוקסיג'נאז. כאמאזולן מעכב 5-ליפקסיג'נאז.
משחה שהכילה מיצוי מפרחים של קמומיל הייתה יעילה יותר ממשחה שהכילה 0.1% הידרוקורטיזון לטפול בדרמטיטיס (1).
מחקר קליני בדק טיפול עם קרם ממיצוי של פרחי קמומיל במקרים של דלקת חמורה בעור הידיים והזרוע. הקרם מפרחי קמומיל היה יעיל כמו קרם שהכיל 0.25% הידרוקורטיזון, ויעיל יותר ממשחות שהכילו מרכיבים סינתטיים לא דלקתיים (1).
מחקר קליני נוסף בדק אנשים עם דרמטיטיס אטופי. קרם שהכיל מיצוי מפרחי קמומיל היה יעיל יותר מקרם שהכיל 0.5% של הידרקוטיזון. נבדקו גרוד, אודם ונשירה של קשקשים (1).
שמן נדיף של קמומיל הורג in vitro סטפילוקוקים, קנדידה ו-Bacillus subtillis.Calendula officnalis

השם בעברית: ציפורני חתול רפואיות
משפחה: מורכבים, Asteraceae
חלקי צמח בשימוש: פרחים
מרכיבים: ספונינים טרי טרפניים- גליקוזידים של oleanolic acid ,
אכוהולים טריטרפניים: alpha- amyrin, beta-amyrin, faradiol
פלבונואידים: קוורצטין, isorhamnetin.
הפעילות האנטי דלקתית מיוחסת לפבונואידים ולנגזרות הטריטרפניות.
מיצוי מהפרחים של קלנדולה, שהמרכיב העיקרי שלהם הוא טריטרפנואידים, עיכב בצקת שנוצרה על ידי שמן קרוטון.
משתמשים בפרחים של הקלנדולה כקומפרסים לטיפול בפצעים שאינם נרפאים, בפריחות, כוויות ודרמטיטיס ( 1).


Hamamelis virginiana

משפחה: Hamammelidaceae
חלקי צמח בשימוש: קליפה חיצונית, קליפת הגזע
מרכיבים: טאנינים שהם hamameltannins ו- פרואנתוציאנינים (1).
פעילות :טינקטורה של קליפת הגזע של הממיליס הראתה תכונות אנטי דלקתיות
במבחן של שמן קרוטון בעכברים (1).
הפעילות האנטי דלקתית נעעשה בעיקר על ידי האנתוציאנינים (69%). הטאנינים של ההממיליס אחראית רק ל-7% מהפעילות האנטי דלקתית (1).
משתמשים בחליטות ובמרתחים של הממיליס לטיפול חיצוני בדלקות של העור (1).
משחות מעלים של הממיליס היו יעילות לטיפול באטופיק דרמטיטיס אצל ילדים, וגם לטיפול באקזמה.

Aloe vera
משפחה: Asphodelaceae
השימוש הוא בג'ל שבעלים. שם נרדף ל-Aloe vera הוא Aloe Barbados.
מרכיבים : mannose-6-phosphate, acemannan , סטרולים, בעיקר, lupeol,
אנזימים- bradykinase.
ג'ל טרי מפחית דלקת אקוטית בצורה משמעותית. לא נראתה השפעה על דלקת כרונית.
האנזים braykinase מעכב תרומבוקסן B2 ופרוסטגלנדינים. הסטרול של האלויורה הפחית דלקת. משתמשים בג'ל של האלויורה לטיפול בפצעים, כוויות, מכות, גרוד, שפשוף, שחיקה.
השימוש בג'ל הטרי מומלץ. הוא יעיל מאד בטיפול בכוויות.

Althea officinalis

משפחה: MalvaceaeS
שם אנגלי: Marshmallow
השם בעברית: נטופית רפואית
חלקי צמח בשימוש: שורש

מרכיבים: פוליסכרידים מוצילגניים: arabinogalactans, galacturonohamnans
Glucans, arabinana
פעילות : מיצוי של השורש מגביר פאגוציטוזיס, ומשחרר לויקוטריאנים מנויטרופילים.
משחה ממיצוי מימי של השורש מפחיתה גירויים שנגרמו על יד קרינה של קרניים אולטרה סגוליות.
משחה משורש של נטופית מתאימה מאד לטיפול בפרונקלוזיס, אקזמה ודרמטיטיס.

Avena sativa

משפחה: דגניים, Poaceae
שם בעברית: שיבולת שועל
חלקי צמח בשימוש: זרעים

מרכיבים: פוליסכרידים מוצילגניים beta glucans, חלבונים ופלבונואידים.
מיצוי קולואידלי של זרעים של שיבולת שועל מנע גירויים מעור שטפלו בו עם SLS-
Sodium Lauryl Sulfate. SLS גורם אודם בעור וגירוי. המיצוי של שיבולת שועל מנע את הגירוי והאודם.
השימוש בשיבולת שועל לטיפול בבעיות של עור ידוע ברפואה המסורתית. משתמשים בו לטיפול במכת שמש ולריפוי פצעים.
הגבעול והעלים של שיבולת שועל משמשים לטיפול בסבוראה, במיוחד אם היא מלווה בגרוד. שבולת שועל נחשב לצמח המרפא פצעים.

Echinaceae purpurea

משפחה: מורכבים, Asteraceae
השם בעברית: קיפודנית ארגמנית
אכינצאה הוא צמח שמוצאו מצפון אמריקה. האינדיאנים שגרו באזורים שבו הוא גדל הרבו להשתמש בו לטיפול בבעיות של עור. הוא היה ידוע כצמח המטפל בבעיות של העור.
תשעה מינים היו ידועים בצפון אמריקה, והאינדיאנים השתמשו בכולם.
כיום משתמשים בעיקר בשלושה מינים:
Echinacea ourpurea- קיפודנית ארגמנית
Echinacea angustifolia- אכינצאה חדת עלים
Echinacea pallida - אכינצאה חיוורת

מרכיבים: alkamides, חומצה קפאית, חומצה ציקורית, חומצה כלורוגנית.

בצפון אמריקה היה שימוש מסורתי בשורש של האכינצאה במקרים של פציעה, ושל דלקות של העור. השתמשו במיץ מהצמח לטיפול בפריחות, דרמטיטיס, אקזמה.

Symphytum officinale

משפחה: Boraginaceae
שם עממי: קומפרי
חלקי צמח בשימוש: שורש

מרכיבים: אלנטואין, חומצות פנליות: רוזמרינית, סליצילית, קפאית,
פולסכרידים מוצילגניים.
הכנות שכללו 5-10% מהשורש היו יעילות בטיפול בדלקת כתוצאה מהקרנה עם קרניים אולטרה סגוליות.
משתמשים במשחות משורש הקומפרי לטיפול בדלקות וכיבים ברגליים. האלנטואין המצוי בצמח יעיל מאד לטיפול בדלקות בעור.

Achhillea millefolium

משפחה: מורכבים, Asteraceae
השם בעברית: אכילאה אלף העלים
מרכיבים: השמן הנדיף המצוי באכילאה מכיל: chamazulene, alpha-pinene, beta-pinene,
הצמח מכיל טאנינים, לקטונים ססקויטרפנים ופלבונואידים.
לאכילאה יש פעילות אנטי דלקתית ומכווצת. פעילות אנטי דלקתית התקבלה עם הצמח הטרי. הפעילות האנטי דלקתית קשורה לפלבונואידים וללקטונים הססקויטרפים.
משתמשים באכילאה לטיפול בפצעים ולעצירת דימום.

Plantago lanceolate

משפחה: Plantaginaceae
השם בעברית: לחך איזמלני
חלקי צמח בשימוש : עלים

מרכיבים: הלחך מכיל טאנינים ופוליסכרידים מוצילגניים.
הצמח הוא בעל פעילות אנטי דלקתית. הוא מעכב 5-ליפוקיג'נאז ומונע ייצור של לויקוטריאנים. משתמשים בלחך לטיפול בפצעים שקשה לרפא אותם ובדלקות בעור.
Hypericum perforatum

משפחה: פרעיים, Hypericaceae
השם בעברית: פרע מחורר
חלקי צמח בשימוש :צמרות ענפים פורחים.

מרכיבים: היפריצין, היפרפורין, פלבונואידים, היפרוזיד.

פעילות: מחקרים הראו פעילות אנטי דלקתית של הפרע . הוא מקטין בצקת שנגרמת על ידי שמן קרוטון.
משחה שהכינו מהפרע הראתה פעילות אנטי דלקתית בשימוש חיצוני.
משחה בריכוז של 1.5% היפרפורין הייתה יעילה לטיפול בדרמטיטיס אטופי. נראה שיפור במצב העור וירידה בזיהום עם סטפילוקוקים aureus.
מיצוי נוזלי של פרע משמש לטיפול בחתכים, כוויות וכיבים.
שמן פרע שמכינים אותו על ידי מיצוי של פרחים בתוך שמן, משמש כקומפרס לעור נגוע. ניתן להכין ממנו קרם או משחה.

שמן נר הלילה
שם הצמח: Oenothera biennis
הזרעים של נר הלילה מכילים חומצות שומניות בריכוז עד 25%.המרכיב העיקרי הוא gamma-linolenic acid.
משתמשים בשמן בלקיחה פנימית במקרים של דרמטיטיס אטופי. מחקר שבדק את השפעת השמן מצא שהוא גרם לשיפור ביובש, בגרוד, בנשירה של קשקשים (1). השיפור היה משמעותי לעומת קבוצת הפלצבו.

לסיכום, הטיפול בפציעה, בכוויות, כיבים, פצעים באמצעות צמחים הוא עתיק יומין. בכל רפואה מסורתית ישנם דיווחים על צמחים המומלצים לטיפול בבעיות של העור.
המחקר הנוכחי בדק השפעה של צמחים על מנגנון הדלקת הקשורה לפגיעה בעור.
הצמחים משפיעים על שלבים שונים בתהליך הדלקתי. ישנם צמחים המעכבים ייצור של ציטוקינים ואיקוסנואידים, ועוצרים את הדלקת כבר בהתחלה. ישנם הפועלים בשלבים מאוחרים יותר, ועוזרים לדלקת להסתיים. הידע על צמחים המועילים לבעיות של העור מגיע מהרפואה המסורתית. המחקר מוסיף את הבנת הפעילות של הצמחים, ומאפשר לייצר מהם מוצרים רפואיים לטיפול בבעיות של העור.

מקורות
Renata Dawid-PacMedicinal plants used in treatment of inflammatory skin diseases. Postepy Dermatol Alergol. 2013 Jun 30(3): 170-177


לקריאה...
The skin microbiome and dermatologic conditions , ד"ר מינה פארן
חוסר איזון בחיידקי העור ממלא תפקיד חשוב במחלות של העור. בשנים האחרונות עוסקים הרבה במיקרוביום של מערכת העיכול, אבל מתברר שחיידקי העור ממלאים גם הם, תפקיד חשוב בבריאות העור. מחקר על חיידקי העור נותן מבט חדש על המחלות של העור, ועל התפקיד שיכולים החיידקים למלא במחלות, כגון, דרמטיטיס אטופי, אקנה ורוזציאה (1).
מעריכים שכמיליון חיידקים חיים על 1 ס"מ של עור (1). חיידקים שונים מצויים על אזורים שונים בגוף האדם, וגם אצל אנשים שונים. גורמים רבים משפיעים על החיידקים, כגון, ההגיינה, התזונה, האקלים באזור המגורים, הלחות או היובש, הגיל, חומרי הניקוי שמשתמשים בהם, ואורח החיים בכללותו (1).
הרבה שאלות עוד לא נשאלו ולא נבדקו. מה גורם לדרמטיטיס האטופי שמופיע אצל ילדים בגיל צעיר מאד, ופוגע באיכות החיים של כל המשפחה. מה גורם לאקנה שהוא נפוץ מאד אצל בני נוער. במקרים רבים האקנה נעלם אחרי כמה חודשים, אבל יש מקרים שהוא נמשך לאורך שנים רבות
מקום המגורים משפיע מאד על חיידקי העור. אצל אנשים הגרים בכפר יש רבגוניות גדולה יותר של חיידקים. במשפחה אחת עלולה להיות השפעה הדדית שתתבטא בחיידקים דומים על העור של בני המשפחה (1). כשנתקלים בבעיה רפואית מסוימת אצל אחד מבני המשפחה, חשוב לבדוק את החיידקים על העור של בני המשפחה האחרים, וגם של חיות הבית.
החיידק הנפוץ בעור, Staphylococcis epidermidis עוזר להגן על העור על ידי המרצת תאי T-לימפוציטים לנוע אל האפידרמיס. המחקר על הקשר בציר של המעי-המוח-והעור עוזר לנו להבין איך הקשר בין הסטרס, הדאגנות והדיכאון וחיידקי המעיים, יכולים לגרום מחלות דלקתיות על העור (1). אנחנו יכולים לפעול על חיידקי המעי, וזה יכול להביא לשיפור בחיידקי העור. אין בזה חידוש. כבר שנים רבות שמטפלים מדברים על הקשר בין מערכת העיכול והעור, ועל השפעת התזונה על העור.
העור של האדם מעט חומצי. ה-pH שלו הוא בערך 4.5.החחומציות הזאת שומרת על איזון של חיידקי העור. pH בסיסי בעור , בסביבות 8-9 היה הורס את החיידקים. ה-pH של המים הוא 7. מוצרים עם pH 4.5-5.0 יכולים להגן על העור, אם נמרח אותם אחרי הרחצה. ה-pH של רוב המוצרים התעשייתיים, וגם הסבונים הוא 5.5, ורצוי להוריד את ה-pH ל-4.5.
אצל אנשים בריאים , שאין להם בעיות כרוניות בעור, העור מאזן את עצמו אחרי שהוא נעשה בסיסי מדי. החומציות חוזרת לעור. כשהעור בעייתי , והחיידקים של העור נפגעו, הוא לא מאזן את עצמו, והבסיסיות עלולה לפגוע ולגרום לדלקות. טיפול חיצוני עם מוצרים בעלי pH שהוא אידיאלי לעור, יכולים לעזור ולתמוך בריפוי של הדלקת.
בדרך כלל לא כתוב על קרמים ומשחות מה ה-pH שלהם. אם אנחנו קוראים את המרכיבים המופיעים על הקופסא, אפשר לזהות מרכיבים חומציים, כגון, חומצה היילורונית, חומצות של פירות, חומצות אמיניות שיש בפירות. הם יתנו pH אידיאלי, וישמרו על העור. אם אנחנו מכינים קרמים, ניתן להשתמש במירתח של פירות שהוא מכיל את החומצות שהן חשובות לבריאות העור. השמנים שמוסיפים לקרם מונעים ממנו להיות חומצי מדי.
משחות אנטי בקטריאליות שכוללות אנטיביוטיקה עלולות לפגוע בחיידקים של העור. דיאודורנט עלול להיות חומצי מדי ועלול לגרום לגירוי קשה בעור. ניתן לתקן אותו במהירות על ידי סודה לשתייה.
ישנם ילדים שדרמטיטיס אטופי נמשך אצלם במשך שנים, וגורם להם סבל רב. צריך לחשוב על התזונה של הילד. חשוב לתת לילד מזון שעוזר לחיידקים של המעי, כגון, ירקות ודגנים מלאים המכילים סיבים. ירקות כבושים בכמות קטנה, באופן קבוע, עוזרים למיקרוביום של הילד, וזה ישפיע גם על החיידקים של העור.
בשנים האחרונות התחלנו להבין את החשיבות של המיקרוביום של המעי. התחלנו להבין עד כמה החיידקים לוקחים חלק בעיצוב האישיות שלנו, של המקצוע שנבחר ושל האופי שלנו.
החיידקים של העור כנראה חשובים הרבה יותר ממה שאנחנו יודעים עכשיו. זהו אחד הנושאים שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד עליו.

מקורות
1. Trevor C. Enhancing the skin Microbiome to address Inflammatory Dermatologic Conditions. Townsend Letter, The Examiner of Alternative Medicine, April 2018.

לקריאה...