על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
סרטן השד - Breast cancer - סרטן השד - Breast cancer
>>גרסת הדפסה
סרטן השד - Breast cancer
עודכן ב: 24/06/2013
 
תשובה שניתנה ע"י Dr David Derry לשאלה של פציינטית עם סרטן בשד.
 
המטופלת סבלה בנוסף מתת-פעילות של בלוטת התריס, והרופא שהוא בעל נסיון רב בטיפול בשתי הבעיות האלה מתנגד להקרנות. לטענתו ההקרנות יפגעו בבלוטת התריס וינמיכו עוד יותר את פעילותה.
הוא מספר על הנסיון שרכש במשך שנים.
סרטן השד מתפתח במשך 20-30 שנה לפני שהוא מתגלה. כאשר מתגלה הגידול זה מראה על סיום השלב של ההתפתחות האיטית של הסרטן. תופעות כגון גושים קטנים בשדיים נקראות מחלה פיברוציסטית, והן בדרך כלל לא ממאירות.
אבל יש דרגות במחלה הפיברוציסטית. כאשר יש גושים רבים והתאים ניראים שונים מהרגיל, יש סיכוי רב יותר שתוך 10-20 שנה יתפתח סרטן. אם מתגלה תופעה כזאת בגיל 45-55 כנראה שנמצאים כבר בשלב מתקדם, והתאים עלולים להפוך לסרטניים. ניתן לסלק לגמרי תאים כאלה על ידי לקיחה יום-יומית של יוד (1).
בשנת 1993 התפרסם מחקר על טיפול במחלה פיברוציסטית באמצעות יוד כתוסף מזון (2). המחקר נמשך כ-30 שנה ונעשה על ידי דר Eskin מפנסילבניה. הוא הוכיח בחיות ובבני אדם שמחלה פיברוציסטית של השד היא תוצאה של ריכוז נמוך של יוד במזון. הוא הראה גם שהשלב הבא עלול להיות התפתחות של סרטן השד (3,4).
במחצית השנייה של המאה ה-20 התחילו להפחית את ריכוז היוד במזון. בהתחלה עשו תעמולה גדולה שיש להפחית את כמות המלח. אח"כ הוציאו את היוד מהמלח, מהלחם וממיני מאפה שונים. הסיכון לחלות בסרטן השד עלה מ-1 ל-20 באמצע שנות הששים ל-1 ל-8 בשנות השמונים. הסיכון לחלות בסרטן השד הולך ועולה.
אם מתחילים לקחת יוד כתוסף בשלב של המחלה הפיברוציטית הגושים נעלמים, אבל אם התחיל כבר להתפתח סרטן הוא בדרך כלל לא נעצר גם כשמתחלים לצרוך יוד.
מניסיונו של Dr Derry הוא נוכח שניתן לעשות חלוקה גסה של הסרטן לשתי פאזות.
הראשונה היא טרום סרטנית והיא כוללת הפיכת תאים נורמליים לסרטניים. היא יכולה להמשך בין 10-30 שנה. תוספת של יודין תעצור את התפתחות הסרטן ותגרום לאפופטוזיס לתאים הבלתי נורמליים. אם רמת היוד נמוכה הפיכת התאים הנורמליים לסרטניים אינה נעצרת.
כשהתאם הופכים לסרטניים הם הולכים ומתרבים, ויכולים להתפשט למקומות אחרים, או להשאר במקום אחד.
הזמן הממוצע להכפלת מספר תאי סרטן הוא 100 ימים, וזה לוקח 9 שנים עד שבדיקה של ממוגרפיה תוכל לגלות את הסרטן, או 11 שנים עד שנגלה אותו בעצמנו (5).
רמה תקינה של הורמונים של התירואיד שמפוזרת בכל הרקמות תוכל לעצור את התפשטות הסרטן (6). ההורמונים של התירואיד מווסתים את ריקמת החיבור, שמייצרת כעין סיב המונע את התפשטות התאים הסרטניים.
יש אם כך שלב ראשון של הגנה באמצעות היודין במצב הטרום-סרטני, ושלב שני שבו ההורמונים שלהתירואיד ביחד עם היוד מגינים מפני התפשות הסרטן.
עודף היוד יוצא עם השתן, ומגן על הכליות ושלפוחית השתן מפניהסרטן.
המינון הדרוש בדרך כלל הוא 200-400 מיקרוגרםשל תירוקסין.
מינון דרוש של יוד הוא 4 מ"ג ליום.
כאשר השתמשו בתמיסת לוגול טיפה אחת מהתמיסה הכילה 6.5 מ"ג של יוד. לקחו אותה בתוך מים או חלב. זהו מינו מספיק כדי לעצור את הפאזה הראשונה הטרום-סרטנית.
כל מה שנאמר כאן לגבי סרטן השד נכון גם במקרים שלסרטן הפרוסטטה, ויתכן שזה יכל לעזור גם לסוגים נוספים של סרטן.
 
מקורות
 
1.   Derry DM. Breast Cancer and Iodine Preventing and surviving. Trafford Publishing company, Victoria, Canada 2001.
2.   Ghent WR. Eskin BA. Low DA. Hill LP. Iodine replacement in fibrocystic disease of the breast. Can. J. Surg. 1993, 36: 453-460.
3.   Eskin BA. Iodine and breast cancer.          Biol. Trace Element Res. 1983, 5:
     399-412.
4. Eskin BA. Dietary iodine and cancer risk. Lancet 1976, 8: 807-808.
5. Clark WH. The nature of cancer: morphogenesis and progressive (self) disorganization in neoplastic development and progression. Acta Oncol.     1995: 34: 3-21.
6. Clark WH. Tumour progression and the nature of cancer. J. Cancer    1991, 64: 631-644.