על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
התכווצויות ופיקנוגנול - התכווצויות ופיקנוגנול
>>גרסת הדפסה
התכווצויות ופיקנוגנול

עודכן ב: 26/03/2014

התכווצות שרירים בגלל כיווץ פתאומי של שריר או של קבוצת שרירים, גורמת לכאב. ישנן התכווצויות שרירים שנמשכות שעות או אפילו כמה ימים (1). סיבה שכיחה להתכווצות שרירים היא מאמץ רב בתרגילי התעמלות מאומצים, הליכה או ריצה למרחק רב, תנועה שחוזרת על עצמה, או תנוחה שאינה משתנה במשך זמן ארוך. התכווצויות כאלה נעלמות באופן ספונטני ואינן מצריכות טיפול רפואי מיוחד.                                                                                     מטרידות יותר הן התכווצויות פתאומיות בשינה או בזמן מנוחה. אלה הן התכווצויות הקשורות לבעיות בזרימת דם בעורקים ובוורידים או   למערכת העצבים (1). לפעמים מתלווים לכיווץ כאבי שרירים שמקורם בבעיה שונה, שדורשת טיפול מתאים.  

דחיסה ולחץ של עצבים ליד עמוד השדרה באזור המותניים   עלולים לגרום לכאבים הדומים להתכווצויות. הכאבים מופיעים בדרך כלל בהליכה.

איבוד של אשלגן או מגנזיום עלול לגרום להתכווצויות של השרירים. אשלגן דרוש לפעילות טובה של העצבים ולכיווץיעיל של השרירים. תרופות דיורטיות עלולות לגרום לאיבוד של אשלגן.

ישנם מקרים בהם ההתכווצויות קשורות לבעיות, כגון, סכרת, אנמיה, היפוגליקמיה, חוסר של הורמונים של התירואיד, והטיפול צריך להיות בהתאם  (2).                                                                                              החשיבות של המגנזיום לתפקוד תקין של השרירים הוכחה במחקרים (3).

במחקר הנוכחי נבדקו שלוש קבוצות: בקבוצה אחת היו  אנשים  בריאים שסבלו מכיווץ שרירים לעיתים קרובות. לא היתה אצלם  בעיה בזרימת הדם (1). נכללו בקבוצה אנשים שחוו כיווץ שרירים לפחות ארבע פעמים בשבוע (1). 

בקבוצה השניה היו מטופלים שסבלו מאי ספיקה כרונית של דם בורידים  , כולל כאלה שסבלו מאי ספיקה בוורידים  הפנימיים ואלה שעל פני השטח. הם חוו התכווצויות שרירים לפחות ארבע פעמים בשבוע. ההתכווצויות הופיעו אחרי עמידה ממושכת או בשינה(1).  

בקבוצה השלישית היו ספורטאים שחוו לפחות שמונה התכווצויות בשבוע. הן הופיעו אחרי אימון ממושך או בלילה מתוך שינה.

כל הקבוצות קבלו קפסולות של 50 ג' של פיקנוגנול  ארבע פעמים ביום. נדרש מהם לשתות לפחות ליטר וחצי מים ליום. המחקר נמשך חמישה שבועות. המשתתפים קבלו פיקנוגנול במשך ארבעה שבועות. ובשבוע החמישי המשתתפים לא קבלופיקנוגנול. נערך מעקב אחרי השבוע הרביעי ואחרי השבוע החמישי.                                                                                       מול כל קבוצה היתה קבוצת ביקורת שקבלה פלצבו במקום פיקנוגנול.  נבדקו בסך הכל 66 משתתפים (1).

פיקנוגנול הוא תוסף מזון המופק מקליפת הגזע של אורן ימי- Pinus maritime.הוא מכיל פרואנתוציאנידינים הפועלים כאנטי אוקסידנטים, אנטי דלקתיים, אנטי קולגנאז, נוגדי עוויתות. הם מסייעים במניעת נזק מהרדיקלים החופשיים ומהתנוונות כימית בגוף.

התוצאות הראו ירידה משמעותית במספר ההתכווצויות בקבוצות שקבלו פיקנוגנול, לעומת קבוצות הביקורת (1).                                               בקבוצה הראשונה של האנשים הבריאים היתה ירידה במספר ההתכווצויות    מ-4.8 ל-1.3 בשבוע. לאחר שבוע ללא טיפול עלה מספר ההתכווצויות ל-2.1. בקבוצה השניה שבה נבדקו מטופלים עם אי ספיקה כרונית בורידים, ירד מספר ההתכווצויות מ-6.3 ל-2.6. לאחר שבוע ללא טיפול נשאר מספר זהה של התכווצויות 2.6.                                                                                     בקבוצה השלישית בה נבדקו ספורטאים שסובלים מהתכווצויות בזמן התרגול, ירד מספר ההתכווצויות מ-8.6 ל-2.4, ולאחר שבוע ללא טיפול ירד מספר ההתכווצויות ל-1.9.                                                                             בקבוצות שהמשתתפים קבלו פלצבו לא היתה ירידה במספר ההתכווצויות (1).

החוקרים הסיקו שפיקנוגנול מועיל במקרים של התכווצויות שרירים (1). יש לו השפעות חיוביות במצבים של תירגול אינטנסיבי. הוא מעכב oxidative burst מהמקרופאגים , חמצון של ליפופרוטאינים ונזק שעלול להגרם ל-DNA (4). הראו שפיקנוגנול מונע היווצרות קרישים ותרומבופלביטיס ברגליים בטיסות ארוכות (5). הוא מועיל גם במקרים של איבוד מים בזמן תרגול קשה וממושך, מומלץ להקפיד על שתיית מים בזמן תרגול וגם בטיסות ארוכות (6).

במחקר הנוכחי הראו יעילות של פיקנוגנול במקרים של אי ספיקה כרונית של הורידים. זוהי תופעה שכיחה מאד בעולם כולו, נפוצה יותר אצל נשים. ספיקת דם לקויה בורידים גורמת לבצקת ברגליים, התנפחות, כאבים, גרוד, שינוי צבע העור לחום, בייחוד באזור הקרסוליים, הופעת דליות ברגליים וכיבים שקשה מאד לרפא אותם. יש סיכון מוגבר להתפתחות דלקת, פלביטיס, ולהצטברות של קרישים בורידים- תרומבופלביטיס.

צמחים נוספים יעילים למניעת התכוצויות

מיצוי מזרעי ענבים

אוכמניות, פטל שחור

צמחים המגבירים זרימת דם בורידים

ערמונית הסוסים         Aesculus hippocastanum

גוטו קולה                   Centella asiatica

עצבונית החורש           Ruscus aculeatus

מקורות

  1. Vinciguerra G. Belcaro G. Cesarone MR et al. Cramps and muscular Pain: prevention   with Pycnogenol in normal Subjects , venous patients, athletes, claudicants and in diabetic microangiopathy. Angiology, 2006, 57: 331-339.
  2. Muller-Felber W. Mascular pain in viral infections. MMW Fortschr Med. 2005, 147: 45-46.
  3. Frusso R. Zarate M. Augustovski F. et al. Magnesium for the treatment of nocturnal leg cramps: A crossover randomized trial. J. Fam. Pract. 1999, 48: 868-871.
  4. Nelson AB. Lau BH. Ide N. et al. Pycnogenol inhibits macrophage oxidative burst, lipoprotein oxidation and hydroxyl radical-induced DNA damage. Drug Dev. Ind. Pharm. 2004, 24: 139-144.
  5. Belcaro G. Cesarone MR. Rohdewald P. et al. Prevention of venous thrombosis and thrombophlebitis in long –haul flights with Pycnogenol. Clin. Appl. Thromb. Hemost. 2004, 10:373-377

Cho KJ. Yun CH. Packer L. et al. Inhibition mechanisms of bioflavonoids extacted from thr bark of Pinus maritime on the expression of proinflammatory cytokines. Ann. NY Acad. Sci. 2001, 928: 141-156.