על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
הרפואה היפנית והטיפול בהפרעות במערכת העיכול - הרפואה היפנית והטיפול בהפרעות במערכת העיכול
>>גרסת הדפסה
הרפואה היפנית והטיפול בהפרעות במערכת העיכול

עודכן ב: 01/04/2014

מקורה של רפואת הצמחים היפנית, הנקראת kampo, ברפואה הסינית של תקופת ימי הביניים, ובהתפתחות שעברה במשך השנים ביפן. טיפול ברפואת קמפו   מאפשר שילוב של רפואה מערבית עם רפואה מסורתית אסיאתית (1). לעתים קרובות משתמשים בשיטות מסורתיות לטיפול במקרים שאין הסבר רפואי ברור לסימפטומים של המטופל. 

הרפואה היפנית התפתחה מתוך נסיון והתבוננות, ובעשרות השנים האחרונות נערכים מחקרים פרמקולוגיים רבים, ומצטבר ידע מדעי קליני המסביר ומוכיח  את הטיפול בהפרעות שונות (1). מחקרים קליניים הוכיחו את יעילות הרפואה היפנית בטיפול בהפרעות שונות של מערכת העיכול.

בשנים האחרונות חל גידול ביפן ובארצות המערב בבעיה של רפלוקס  של מזון מהקיבה אל הושט, של השמנה כתוצאה משינוי התזונה והשימוש המוגבר במזון מערבי. חלה ירידה בזיהום עם הליקובקטר פילורי, ועלייה בטיפול המביא לחיסול של החיידק (2).

במקרים של gastroesophageal reflux disease – GERD יש רפלוקס של תוכן הקיבה אל הושט ביחד עם חומצות הקיבה. עלולה להיות גם הרפייה של הספינקטר בחלק התחתון של הושט (3). גורמים נוספים המשתתפים ב-GERD הם  שינויים בפריסטלטיקה של הושט, רגישות יתר של הריריות בחלק בתחתון של הושט לחומצות הקיבה או המרה, או שיש הפרעה בהתרוקנות של הקיבה (1). במקרים של הפרעות  בחלק העליון של דרכי העיכול משתמשים בתרופה יפנית מסורתית הנקראת Rikkunshito. היא מורכבת מ-8 מרכיבים.

מרכיבי התרופה היפנית Rikkunshito

 

 

ריכוז          

שם הצמח

 

שם עברי

חלקי צמח בשימוש

4.7%

Glycyrrhiza uralensis

שוש

שורש

2.3%

Zingibers officinalis

ג'ינגר

קנה שורש

18.6%

Atractylodes lancea

אטרקטילודס

קנה שורש

9.3%

Zizyphus jujuba

שיזף תרבותי

פירות

9.3%

Aurantis nobilis

תפוז

קליפת הפרי

18.6%

Panax ginseng

ג'ינסנג

שורש

18.6

Pinellia ternata

פינליה

פקעת

18.6%

Poria cocos

פוריה קוקוס

פטריה

         
 

 

התערובת ניתנת כחליטה במים חמים. Hesperdin נחשב למרכיב הפעיל העיקרי של התערובת (1).

Rikkunshito מסדיר את התנועה בחיבור בין הושט והקיבה, ומגביר את התנועה בקיבה והמעי (4). מחקרים הראו שתערובת הצמחים Rikkunshito הפחיתה בחילות אצל ילדים עם רפלוקס, הגבירה התרוקנות של הושט והפחיתה חומציות בושט (5).  מחקר אחר הראה שהתערובת  סופגת חומצות מרה (6), והיא מסייעת לשיפור רגישות היתר לחומצות הקיבה והמרה בחלק התחתון של הושט (1).

פגיעה ברירית וגסטריטיס

דלקת חריפה של הקיבה נגרמת לעיתים קרובות על ידי NSAID , אתנול, זיהום עם הליקובקטר פילורי, וגורמים אלה עלולים לגרום לפגיעה בריריות (1).  נעזרים בתרופות יפניות מסורתיות כדי להגן על מערכת העיכול ולטפל בדלקות של הקיבה והמעי. תרופה מסורתית הנקראת Hangeshashinto עיכבה פגיעה ברירית הקיבה שנגרמה על ידי אלכוהול. הפעילות היתה תלויה במינון (7).  התרופה גם מגבירה הפרשה של מוצין שמגן בפני פגיעות בריריות (1). משתמשים בה לטיפול בשלשול כרוני ובדלקות בדרכי העיכול (1).

 

התערובת Hangeshashintto מכילה 7 צמחים:

פקעת של       Pinellia ternata                                                                     שורש של        Scutellaria baicalensis                                                       שורש של Glycyrrhiza uralensis                                                                פירות של        Zizyphus jujube                                                                       שורש של        Panax ginseng                                                                                קנה שורש של Coptis chinensis                                                                 קנה שורש של Zingibers officinalis

 

Hangeshashintto מגן על ריריות הקיבה מפגיעה על ידי אתנול (1), ומעכב ירידה בשחרור של מוצין מרירית הקיבה (1). המחקר נעשה בחולדות, והוא מוכיח ששתי התערובות שמקורן ברפואה היפנית המסורתית מגינות מפני פגיעות חריפות ברירית הקיבה של חולדות (7). 

דלקת כרונית של הקיבה, שמאופיינת על ידי חדירות של תאי דלקת אל הקיבה, ועל ידי ניוון או פעילות יתר של בלוטות הקיבה, נגרמת על ידי זיהום עם הליקובקטר פילורי (1). תרופה יפנית מסורתית הנקראת gosyuyuto  היא בעלת פעילות יעילה נגד הליקובקטר פילורי  במבחנה (1).

התערובת gosyyuyuto  מכילה 4  מרכיבים:

פירות של Evodia rutaecarpa                                                                                   פירות של             Zizyphus jujube                                                                 קנה שורש של       Zingibers officinalis                                                         שורש של              Panax ginseng       

 בודדו מה-Evodia שני מרכיבים quinolones. הראו שיש להם פעילות אנטי בקטריאלית נגד הליקובקטר פילורי. הם פועלים על מנגנון הנשימה של החיידק ומעכבים את הנשימה (1). מחקרים in vivo הראו שהם גרמו להפחתה משמעותית במספר החיידקים הליקובקטר פילורי החיים בקיבה (1).

 דיספפיה

בעיה נוסת שכיחה ביפן היא דיספפסיה פונקציונלית. מסווגים אותה כהפרעה פונקציונלית של דרכי העיכול (1). ההפרעה מתבטאת בכאבי בטן, תחושה של בעירה, תחושה של מלאות אחרי האוכל או תחושה מהירה של שובע כבר בתחילת הארוחה (1). ביטויים אחרים הם: קושי בתנועתיות בקיבה ובמעי, עודף חומצה בקיבה, רגישות יתר של מערכת העיכול, זיהום עם הליקובקטר פילורי קושי בהתרוקנות של הקיבה (1).

Rikkunshito משפר את תנועתיות מערכת העיכול ועוזר להתרוקנות הקיבה. הוא גם גורם להרפייה של השרירים החלקים (1). זוהי תערובת יעילה לטיפול בדיספפסיה פונקציונלית.

 

תרופה יפנית מסורתית Daikenchuto

התערובת מכילה 3 צמחים:

 

ריכוז

 

שם הצמח

שם עברי

חלקי צמח בשימוש

20%

Zanthoxylum piperitum

זנתוקסילום

פירות

60%

Zingibers officinalis                                                        

ג'ינג'ר

קנה שורש

30%

Panax ginseng

ג'ינסנג

שורש

 

 

התערובת מזרזת תנועתיות במעי, ממריצה זרימה של דם, מגבירה שחרור של הורמונים במערכת העיכול. נוהגים להשתמש בה גם כתרופה נגד עצירות.   הוכיחו את יעילות התרופה על ידי מחקרים קליניים. מחקר שנעשה מול קבוצת ביקורת הוכיח שהתרופה הגבירה תנועתיות במעי אצל אנשים בריאים (8).

 

 

דלקת המעי הגס ותסמונת המעי הרגיז

ההפרעות השכיחות ביותר הן עצירות ושלשול. מתייחסים אליהן כאל הפרעות מטרידות אולם אינן מסכנות  חיים. התרופה המסורתית  daikenchuto פועלת על כל דרכי העיכול, כולל הקיבה, התריסריון, המעי הדק והמעי הגס (1). היא מסייעת לשיפור הפרעות במעי הגס, כגון, חסימה במעי, או עצירות חמורה אצל ילדים  הראו שיש לתערובת גם פעילות נוגדת דלקת (1). החוקרים טוענים שבמקרים של מעי רגיז מתפתחת דלקת קלה שעלולה לגרום להתכווצויות במעי (9).  בניסוי שעשו בעכברים הראו שהתרופה daikenchuto סייעה לשיפור במצב של העכברים שבניסוי (10).

מחקרים שבדקו את השפעת התרופה Hangeshashinto על המעי הגס. הראו שהתרופה מעודדת ספיגה של מים במעי הגס ועוזרת לעצור שלשול (1). התערובת מעכבת את האנזים ציקלואוקסיג'נאז, וגורמת לירידה בייצור פרוסטגלנדינים E2  (1). בנוסף הראו שהתרופה Hangeshashinto עוצרת שלשול הנגרם על ידי טיפול כימותרפי אצל חולי סרטן (11).

החוקרים טוענים שיש לרפואה היפנית תערובות מסורתיות  יעילות מאד, עם ידע מסורתי רב שנים של שימוש בהן . המטרה שלהם להוכיח את יעילות התערובות על ידי מחקרים כדי להגביר את השימוש בהן ברפואה המערבית.

מקורות

  1. Kazunari T. Arakawa T. Kampo medicines for gastrointestinal tract disordes: a review of basic science and clinical  evidence and their future application. J. Gastroentrol. 2013, 48: 452-462.
  2. Shimazu T. Matsui T. Furukawa K. et al. A protective study of the prevalence of gastroesophaeal reflux disease and confounding factors. J. Gastroentrol. 2005, 40: 866-872.
  3. Dodds WJ. Hogan WJ. Helm JF. Dent J. Pathgenesis of reflux esophagitis. Sastroenterology 1981. 81: 376-394.
  4. Inui A. Asakawa A, Bowers CY et al. Ghrelin, appetite, and gastric motility: the emerging role of the stomach as an endocrine organ. FASEB J. 2004, 18:439-456.
  5. Kawahara H. Kubota A, Hasegawa T. et al. Effects of Rikkunshito on the clinical symptoms and esophageal acid exposure in children with symptomatic gastroesophageal  reflux. Pediatr Surg Int. 2007, 23:1001-1005.
  6. Araki Y. Mukaisho KI, Fujiyana Y. The herbal medicine rikkushinko exhibits strong and differential adsotption properties for bile salts. Exp. Ther. Mes. 2013
  7. Kase Y. Yuzurihara M. Iizuka S. The effects of hangeshashnto on gadtric function in comparison with shosaikoto. Biol. Pharm. Bull. 1997, 20: 1155-1159.
  8. Manabe N. Camilleri M. Rao A. et al. Effect of daikenchuto on gastrointestinal and colonic transit in humans. Am. J Physiol. Gastrointest Liver Physiol. 2010, 298: G970-G975.
  9. Iwai N. Kume Y. Kimura O. Effects of herbal medicine Daikenchuto on anorectal function in children with severe constipation. Eur. J. Pediatr. Surg. 2007, 17: 115-118.
  10. Akiho H. Nakamura K. Daikenchuto ameliorates muscle hypercontractility in a murine T-cell mediated persistent gut motor dysfunction model. Digestion 2011, 83: 173-179.

Takasuna K. Hagiwara T. Watanabe K. et al. Optimal antidiarrheal treatment for antitumor agent irinotecan hydrochloride-induced delayed diarrhea. Cancer Chemother. Pharmacol. 2006, 58: 494-503.