על מינה פארן מאמרים צור קשר
צמחי מרפא
חומרי המרפא (מטבוליטים משניים) בצמחים
מחלות ודרכי הטיפול בהן
נושאים כללים
Herbal treatment of fungal biofilms - Herbal treatment of fungal biofilms
>>גרסת הדפסה
Herbal treatment of fungal biofilms

עודכן ב: 16/02/17 

Candida albicans- השמר הלבן, הוא המין הנפוץ ביותר של קנדידה, אבל ישנם מינים נוספים. הם גדלים כשמרים.

רוב המינים מייצרים צורת גידול של חוטים שנקראת pseudohypae. המינים        C.  albicans ו-  C  dubliniensisמיצרים גם קורים אמיתיים – hypae, וכן הם מייצרים תאים בעלי דופן עבה (1).

מיני הקנדידה הם בין הבולטים בגרימת זיהומים הנרכשים בבתי החולים (1).

הם מייצרים ביופילם על המכשירים והצינורות שמשתמשים בהם בבתי החולים, וכשמנתקים את המטופלים מהמכשירים הקנדידה עלולים לחדור לדם, ולגרום לזיהום בדם (1).

בין  הזיהומים הנפוצים ביותר הם הביופילם שנוצרים בפה וגורמים לדלקת שקשה לרפא. הביופילם מתפתח ממין אחד של מיקרואורגניזמים או מכמה מיקרואורגניזמים שונים.

הביופילם מספק לפטריות ולחיידקים המצויים בו הגנה מהסביבה, מזון בשפע, שותפות בתהליכים מטבוליים ורכישה של תכונות תורשתיות חדשות (1).

קשה לחסל את הביופילם, והם המקור להרבה זיהומים חמורים (1).

זיהומים מיקרוביאליים קשים לריפוי שנגרמו על ידי ביופילם נפוצים במקרים של זיהומים ודלקות בדרכי השתן, זיהומים של קטטר, זיהומים ודלקות אוזניים אצל ילדים וכן במקרים של זיהומים ודלקות חניכיים. מקרים חמורים יותר הם endocarditis וזיהומים של השסתומים שבלב (1).

אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, מסרטן או מאיידס מצויים בסיכון מוגבר לייצור של ביופלים של חיידקים ופטריות.

ביופילם של חיידקים ופטריות ביחד או ביחידות מפתחים במהירות תנגודת לתרופות אנטי מיקרוביאליות, וכן להגנה שמספקת מערכת החיסון של הפונדקאי.

תרופות נגד פטריות, כגון, azole, fluconazole, amphotericin B  אינן משפיעות, והיה ברור שצריך יותר מתרופה אחת כדי להתגבר על זיהום עם מיקרופילם. לתרופות נגד פטריות יש השפעה טוקסית על הכבד, וכשהביופילם מפתח תנגודת נגדן והן גורמות לנזק ללא תועלת, נעשה ברור שצריכים לחפש

משהו אחר.

הצמחים קדמו לנו על פני כדור  הארץ והם היו צריכים להתמודד עם המיקרוארגניזמים שהיו קיימים עוד לפניהם, וידעו גם אז איך לשרוד.  הצמחים מכילים מרכיבים כימיים רבים, והם קיימו את המין האנושי ואת החיות לפני שגילו את האנטיביוטיקה ואת התרופות הסינתטיות.

חפשו צמחים שמונעים היווצרות של ביופילם וכאלה שמצליחים לפרק אותם.

החוקרים נוכחו שבמקרים רבים זמן קצר אחרי פירוק של ביופילם, וכשנראה שהמחלה חלפה, מופיעים שוב הסימפטומים של המחלה, ונוצר ביופילם חדש.

החיידקים או הפטריות שהיו מוגנים במרכז הביופילם  לא נפגעו, והם התחילו במהירות להתחלק  ולייצר מושבות חדשות ולבנות ביופילם חדש.

  

תוצאות שהתקבלו במחקרים

 חומצה usnic עיכבה צמיחה של Candida parapsiilosis ו- Candida orthoparapsilosis ומנעה מהם לייצר ביופילם (2).

הצמחים Arnica montana. Arthemisia absinthium, Urtica dioica עיכבו גידול של Staphylococcus aureus ו-  Candida albicans in vitro. נבדקו חיידקים גרם חיוביים וגרם שליליים רבים וכן כמה מינים של קנדידה. התקבלה השפעה רק על הספליקוקוס הזהוב והשמר הלבן (2).

נבדקה ההשפעה של 16 שמנים נדיפים על מינים של קנדידה בתרבית ועל ייצור של ביופילם.

השמן הנדיף של הקינמון היה הפעיל ביותר נגד כמה מינים של קנדידה ונגד ייצור של ביופילם.

מחקרים נוספים הראו ששמנים נדיפים פעילים כמעכבים של ייצור ביופילם או שהם הורסים ביופילם קיים. ביניהם שמן נדיף של רוזמרין- Rosemarinus officinalis שמן נדיף של בת קורנית- Thymus vulgare, Cymbppogon citratus- לימונית, Syzygium aromaticum – ציפורן .

 

ייצור ביופילם על ידי חיידקים ופטריות הוא אחד הנושאים שמרבים לעסוק בהם בשנים האחרונות. הוא מעניין מאד את החוקרים בתחום הרפואה כי הביופילם של החיידקים מסכן חיים של מטופלים המחוברים למכשירים שונים, והוא אחד הגורמים העיקריים למחלות זיהומיות ודלקתיות חוזרות.

הוא מעניין את העוסקים בתעשייה ובחקלאות, כי הביופילם מתפתח על צינורות, כלים ומכשירים.

יש כאן אתגר חדש לאדם כיצד להתמודד עם עולם המיקרואורגניזמים שלומדים בכל פעם למצוא שיטות נוספות כדי לשרוד.

 

מקורות

 

  1. Jabra-Rizk M.A. Falkler W. Meiller T.F. Fungal Biofilms and Drug Resistance. Emerg Infect. Dis. 2004 10 (1):14-19.

Sajad M. Khan A. Ahawad I. Biofilm inhibition by Cymbopogon citratus and Syzygium aromaticum essential oils in the strains of Candida albicans. J. of Ethnopharmacology, 2012, 140: 416-423.